Mija 40 lat od podpisania Porozumień Sierpniowych w Stoczni Gdańskiej, które dały początek przemianom w Polsce. Elbląg był jednym z pierwszych miast, które jako pierwsze w regionie przyłączyło się do strajku solidarnościowego. Zapraszamy mieszkańców do udziału w obchodach upamiętniających okrągłą rocznicę tamtych pamiętnych wydarzeń.
Pod pomnikiem, oficjalnie
Oficjalne obchody podpisania Porozumień Sierpniowych odbędą się w Elblągu 27 sierpnia br.
Rozpoczną się o godz. 18:00 Mszą Świętą w Katedrze pw. Św. Mikołaja
Następnie uczestnicy przejdą pod pomnik Ofiar Grudnia 1970, gdzie odśpiewany zostanie hymn państwowy RP, zaplanowano też przemówienia okolicznościowe i składanie kwiatów.
Podczas uroczystości zaplanowano też muzyczną niespodziankę… wyemitowana zostanie jedna z pieśni, która wtedy towarzyszyła strajkującym.
Strajk w filmowym kadrze
W ramach obchodów zapraszamy również na film dokumentalny: ROBOTNICY ‘80
To najlepszy zapis dokumentalny tamtych sierpniowych dni w Stoczni Gdańskiej. Autorzy towarzyszą z kamerą głównym bohaterom tamtych wydarzeń, rejestrują przebieg negocjacji między strajkującymi, a stroną rządową, gromadzą opinie ludzi zebranych pod bramą Stoczni. To żywa lekcja historii sprzed 40 lat.
DATA POKAZU: 31 sierpnia 2020 roku, około godz. 20.30 (po zmroku)
MIEJSCE POKAZU: DZIEDZINIEC MUZEUM ARCHEOLOGICZNO-HISTROCZNEGO
*W związku z zagrożeniem epidemiologicznym informujemy, że widzowie na terenie wydarzenia powinni pozostać w bezpiecznej odległości minimum 1,5 metra. Bezpieczna odległość między ławkami zostanie zachowana. Każdy uczestnik pokazu przed wejściem na teren Muzeum będzie poddany bezdotykowemu pomiarowi temperatury.
**W przypadku niepogody pokaz zostanie przeniesiony do Sali św. Ducha w Bibliotece Elbląskiej
(przy ograniczonej do wielkości pomieszczenia ilości osób)
Jak strajkował Elbląg?
Co działo się w Elblągu w sierpniu 1980 roku będzie można się dowiedzieć ze specjalnie przygotowanego z okazji rocznicy Kalendarium. Kalendarium, w formie plakatu ze zdjęciami archiwalnymi, stanie od 27 do 31 sierpnia w kilku miejscach:
– przed Pomnikiem Ofiar Grudnia, gdzie ustawione zostanie obok wystawy IPN
– przed obecną siedzibą NSZZ Solidarność (plac Słowiański)
– przed historyczną siedzibą NSZZ Solidarność (ul. 1 Maja)
– przed bramą zakładową byłego ZAMECHU (obecnie GE Power)
– przed Ratuszem Staromiejskim
Flagi w symbolicznych miejscach
W tym roku, oprócz dwóch miejsc, gdzie zwyczajowo z okazji podpisania Porozumień Sierpniowych ustawiano flagi, a więc Pomnik Jana Pawła II i Pomnik Ofiar Grudnia 70, dodatkowo ustawione zostaną stojaki z flagami biało-czerwonymi i logo „Solidarności” przy Rondzie SOLIDARNOŚĆ i Rondzie ZAMECH.
Organizatorzy obchodów:
Witold Wróblewski Prezydent Elbląga, Antoni Czyżyk Przewodniczący Rady Miejskiej, Grzegorz Adamowicz przewodniczący Zarządu Regionu Elbląg NSZZ Solidarność
Współpraca: Biblioteka Elbląska, Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku
Joanna Urbaniak
Biuro Prezydenta Miasta
Rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga