Mirosław Kulmaczewski jest lekarzem Koordynatorem pododdziału chirurgii ręki w Szpitalu im. Jana Pawła II. Jako pierwszy w Polsce, a możliwe, że nawet w Europie, przeprowadził już 3 operacje rekonstrukcji nadgarstka, pacjentom z chorobą Kienbocka, czyli jałową martwicą kości księżycowatej, prowadzącą nieuchronnie do trwałego kalectwa. To ogromny sukces dla ortopedy Kulmaczewskiego, a także dla elbląskiego szpitala!
Dyrektor szpitala Mirosław Gorbaczewski opowiedział o początkach oddziału chirurgi ręki, teraz oddział pełni nawet ogólnopolskie dyżury :
– Oddział chirurgi ręki powstał w naszym szpitalu w 2008 roku. Był to oddział z początku bardzo mały, ale co roku wykonujemy tu coraz więcej zabiegów i coraz bardziej skomplikowanych. Z roku na rok kontrakt naszego szpitala się powiększa. W tej chwili jesteśmy drugim z potentatów chirurgi ręki w kraju, w wielu różnych zakresach. Mamy doskonałych lekarzy. Jest to oddział, który pełni ogólnopolskie dyżury, zdecydowanie oddział ponadregionalny. Dyżur ogólnopolski pełniony jest raz w tygodniu. –
Choroba martwicy kości księżycowatej nadgarstka dotyczy ludzi młodych często dwudziestolatków i do tej pory jej leczenie kończyło się całkowitym usztywnieniem nadgarstka. Proteza której używa lekarz M. Kulmaczewski jest przeznaczona do rekonstrukcji jednego ze stawów stopy, ale jeden z ortopedów w USA zaadoptował ją do nadgarstka. Doktor Kulmaczewski odważył się wykonać operacje stosując podobną metodę adoptowania protezy stopowej do nadgarstka. W chwili obecnej doktor Kulmaczewski wykonał trzy takie operacje, a jedna z osób operowanych, powróciła już do pracy.
-Zawsze, w każdy poniedziałek pełnię tzw. gotowość replantacyjną, czyli zajmujemy się pacjentami, którzy doznają amputacji rąk. Są tutaj przywożeni z terenu całego kraju. Od 3 lat pełnimy taki dyżur. Są to ciężkie zabiegi mikrochirurgiczne. Przyszycie ręki jest najgorszą operacją. Natomiast teraz chcielibyśmy opowiedzieć o innej operacji. W zeszłym roku jedna z firm, która zajmuje się dystrybucją protez stałych stopy, wpadła na trop pewnego lekarza, ortopedy ze Stanów Zjednoczonych, który zaadoptował protezę, która służy do rekonstrukcji jednego ze stawów stopy, do ręki. Jałowa martwica kości księżycowatej nadgarstka prowadzi młodego człowieka do trwałego kalectwa. Po destrukcji nadgarstka po prostu nie ma odwrotu. Próbowało się na świecie różnych metod próbujących ograniczyć tę chorobę jednak bezskutecznie. W związku z tym postanowiłem spróbować nowej metody.– Mirosław Kulmaczewski
Ortopeda opowiedział o przykładzie młodego mechanika u którego wykryto tę chorobę. Z początku zaoferowano mu jako metodę leczenia usztywnienie nadgarstka. Trudno sobie jednak wyobrazić mechanika pracującego ze sztywnym nadgarstkiem. Doktor Mirosław Kulmaczewski przeprowadził u niego operację z wprowadzeniem zaadoptowanej protezy i pacjent wrócił do sprawności. Czeka go jeszcze tylko kosmetyczna operacja.
Operacja polega na tym, że doktor Kulmaczewski usuwa chorą część nadgarstka z małym naddatkiem. Następnie wszczepiana jest do jednej z pozostawionych kości proteza, pierwotnie służąca do stopy, a zaadoptowana do nadgarstka.
– W czerwcu ubiegłego roku przeprowadziliśmy pierwszą operację, później pacjentka była operowana w grudniu i już wróciła do pracy, i 2 miesiące temu również wszczepiliśmy pacjentowi protezę, a teraz jest w okresie rekonwalescencji. Następna jest zaplanowana na 7 maja. Wierze, że tym sposobem uda się wydłużyć żywotność nadgarstka. Rokowania są dobre– opowiadał doktor Kulmaczewski
To pierwsze tego typu zabiegi operacyjne w Polsce! Nie ma pewności, że w Europie, aczkolwiek firma zajmującą się dystrybucją protez uważa, że również w Europie. Zabiegi nie są w tej chwili refundowane. Pacjent płaci za zabieg, a dyrektor Gorbaczewski zdecydował, że szpital sfinansuje protezę.
– W tej chwili szykuje się już 4 operacja. Efekty są na tyle dobre, że będziemy dalej wspierali pacjentów. Dla pacjentów to naprawdę świetna rzecz. Mam nadzieję, że niedługo NFZ zacznie refundować również te protezy.- zapowiadał Mirosław Gorbaczewski
Warto wspomnieć, że indywidualna metoda operacji, opracowana przez ortopedę Kulmaczewskiego jest w trakcie opisywania i stanie się częścią podręcznika, z którego będą się uczyli studenci medycyny.