Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu realizuje kolejną inicjatywę regionalną. Regionalia: Odkrywaj, Twórz, Pamiętaj! – to cykliczne spotkania w różnych miejscach województwa warmińsko-mazurskiego, w trakcie których odbywa się digitalizacja 3D rodzinnych pamiątek oraz warsztaty, nawiązujące do regionalnych tradycji.
Tym razem, 20 września spotkamy się w Muzeum Ziemi Braniewskiej. Wspólnie z Towarzystwem Miłośników Braniewa, proponujemy aktywności, związane z regionem:
godz. 10:00 – 11:00 – warsztaty artystyczne: biżuteria z glinki (od 9 lat, dla grup zorganizowanych);
godz. 11:30 – 12:30 – warsztaty artystyczne: malowanie na szkle (od 10 lat, dla grup zorganizowanych);
godz. 10:00 i 11:00 – gry i zabawy z Warmii i Mazur (dla grup zorganizowanych);
godz. 15:00 – 18:00 – digitalizacja – osoby indywidualne, pasjonaci, kolekcjonerzy.
Udział w warsztatach i digitalizacji jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały.
Wychodzimy w region z inicjatywą, która jest ważna dla nas i mamy nadzieję, że również dla jego mieszkańców – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu – Chcielibyśmy stworzyć zalążek cyfrowego archiwum społecznego naszego województwa dlatego w każdym miejscu, do którego zawitamy będziemy cyfryzować 3D rodzinne pamiątki i cenne rzeczy przyniesione przez mieszkańców i spisywać ich historię.
Cyfryzacją zajmie się Regionalna Pracownia Digitalizacji, która od ponad 10 lat działa na rzecz udostępniania i upowszechniania zabytków na stronie www.cyfrowewm.pl.
Regulamin digitalizacji w ramach wydarzenia dostępny jest pod linkiem: https://www.cyfrowewm.pl/artykuly/339/regionalia-odkrywaj-tworz-pamietaj-w-braniewie/
Opis warsztatów:
-> Starożytne Sploty i Amulety (60 min)
Uczestnicy stworzą unikalne naszyjniki z glinki samoutwardzalnej oraz breloczki w technice makramy, inspirowane dawnymi ozdobami. Warsztaty łączą sztukę rękodzieła z historią, pozwalając na twórcze odkrywanie tradycyjnych wzorów i technik.
-> Malarstwo na szkle (60 min)
Warsztaty skupiające się na technikach malarskich inspirowanych ludowymi wzorami i folklorystycznymi motywami. Uczestnicy nauczą się, jak przenieść barwne, tradycyjne ornamenty na szkło, tworząc unikalne ozdoby i dekoracje w stylu ludowym.