Braniewo z każdym rokiem zmienia się na lepsze. Dowodem na to jest ogólnopolski Konkurs Budowlany „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Wśród licznych inwestycji z całej Polski znalazły się również nasze braniewskie modernizacje i zmiany w mieście.
Wieża bramna wysoko w czołówce głosowania!
Ogólnopolski Konkurs Budowlany ma bardzo bogatą historię. Ma już blisko 25 letnią tradycję, a z roku na rok przybywa zainteresowanie konkursem oraz liczba zgłoszonych modernizacji i inwestycji.
O konkursie – Modernizacja Roku
Wysoko w czołówce znajduje się nasza najnowsza modernizacja Wieży Bramnej. Warto dodać, że to najstarszy zabytek na Warmii. Obiekt, który pochodzi z XIII wieku został niedawno zrekonstruowany, a następnie zaadopotowany na funkcję punktu informacji turystycznej i tarasu widokowego. Teraz obiekt został zgłoszony do Ogólnopolskiego Konkursu Budowlanego „Modernizacja Roku & Budowa XXI w”.
Historia Wieży Bramnej:
Wieża bramna zamku biskupiego w Braniewie jest fragmentem pozostałym po nieistniejącym już zamku biskupim, zbudowana w drugiej połowie XIII w. – gotycka, na planie kwadratu, trzykondygnacyjna. Jest to najstarszy zabytek na Warmii, położony w centrum Braniewa. Dolna część gotyckiej wieży pochodzi z czwartej ćwierci XIII w. wyższa z lat 1320-1330, ostatnia z XVII w. Zabytek jest jednym z niewielu obiektów, które przetrwały II wojnę światową – miasto było zniszczone w ponad 80% i większości zabudowy nie da się już zrekonstruować.
W wyniku realizacji projektu pn: „Nowe życie wieży bramnej zamku biskupiego w Braniewie“ została zrekonstruowana, przebudowana oraz nadbudowana zabytkowa wieża bramna Zamku Biskupiego w Braniewie a także zrekonstruowano mury oporowe fosy miejskiej przy ulicy Kromera w Braniewie. o łącznej długości 55,30 m.
Budynek wieży został zaadoptowany na funkcję punktu informacji turystycznej i tarasu widokowego – jako obiekt pełniący funkcję turystyczną i muzealną. Pomieszczenie na stały pobyt ludzi (miejsce pracy) zaplanowano na parterze, gdzie zlokalizowano również toaletę. Wyższe kondygnacje obejmują pomieszczenia przeznaczone na czasowy pobyt ludzi – zlokalizowano tam miejsce na ekspozycje stałe lub czasowe, oraz wejście na taras widokowy. Teren wokół zaplanowano w postaci zieleni parkowej – głównie niskiej z ciągami pieszymi, elementami utwardzonych placów i małej architektury.
Miasto Braniewo uzyskało dofinansowanie na realizację projekt pn.: „Nowe życie wieży bramnej zamku biskupiego w Braniewie“ w ramach RPO Warmia i Mazury 2014-2020, podziałania 6.1.1 Dziedzictwo kulturowe. Łączna wartość projektu: 3 559 481,86 zł, z czego dofinansowanie to 3 025 559,58zł. Wartość remontu wieży bramnej to 2 683 965 zł ( koszt robót budowlanych, konserwatorskich i nadzoru inwestorskiego). Koszt rekonstrukcji muru : 700 593,02 PLN
Zadanie realizowane jest w oparciu o dokumentację projektową wykonaną przez firmę Atelier Harmoza sp. z o.o. z Gdyni.
Wykonawca robót : firma „APARTAMENT” s.c. Zofia Szurpicka, Leszek Romanowski z Braniewa.
Nadzór inwestorski pełni firma T.S. Consulting Tomasz Soin z Olsztyna.
Jak zagłosować na Wieżę Bramną?
By zagłosować na braniewską wieżę, wystarczy:
KROK 1) Wejdź na stronę:
https://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/edition/2262/object/2410/wieza-bramna-zamku-biskupiego-w-braniewie?fbclid=IwAR3pns8lS8osagWlmyQ-M1y80LhFvxknpvii_-ZB3-Ab4hfAwC9qtScnnw8
KROK 2) Kliknij na znajdujący się pod zdjęciami przycisk ZAGŁOSUJ
KROK 3) Podaj swoje imię, nazwisko oraz adres e-mail oraz zaznacz w celu weryfikacji pole „Nie jestem robotem” i kliknij „Wyślij głos”
KROK 4) Wejdź na swoje konto mailowe, oraz kliknij linka aktywacyjnego w celu potwierdzenia głosu.
Głosowanie potrwa do 10 maja 2021 roku do godziny 12:00.
W momencie pisania artykułu na braniewski obiekt oddano 186 głosów.
Inne inwestycje z Braniewa też biorą udział w konkursie – głosujemy!
Wśród innych kategorii możemy trafić na dwie inne dobrze nam znane braniewskie inwestycje. W kategorii obiekty sportu i rekreacji znalazły się korty tenisowe, za których realizację odpowiedzialna była Fundacja Olimp.
Korty tenisowe w Braniewie dały nowego ducha sportu w naszym mieście. Gdyby nie one, dalej braniewianie by móc trenować ten piękny sport musieliby dojeżdżać aż do Elbląga.
By zagłosować na obiekt wejdź w poniższy link i postępuj zgodnie z instrukcjami:
Kort Tenisowy, Rewitalizacja boisk oraz zespołu parkowego w Braniewie
Innym obiektem zgłoszonym z Braniewa w kategorii „Obiekty szkolnictwa i edukacji” jest Centrum Edukacji ZDZ przy Morskiej 7 w Braniewie. By móc zagłosować na ten obiekt wejdź w link poniżej i zagłosuj wg. instrukcji:
Zmiana sposobu użytkowania budynku handlowo-usługowego na budynek edukacyjno-szkoleniowy w Braniewie