Dawna stolica biskupów warmińskich przeżywa prawdziwy rozkwit. W ciągu ostatnich lat Lidzbark Warmiński bardzo się zmienił dzięki setkom milionów złotych zainwestowanych w rozwój. Niebawem miasto będzie uzdrowiskiem, ale to tylko jeden z elementów polityki rozwoju prowadzonej przez burmistrza Jacka Wiśniowskiego i jego zespół.
Wiosną minionego roku Jacek Wiśniowski po raz trzeci został wybrany na Burmistrza Lidzbarka Warmińskiego i jest najdłużej urzędującym włodarzem w historii miasta. Jest także burmistrzem, który wprowadził miasto w XXI wiek za sprawą nowatorskiej wizji i kierunku rozwoju, który realizuje od początku pierwszej kadencji. Do 2024 roku w miejską infrastrukturę zainwestowano ponad 300 mln złotych, przy czym większość tej kwoty to pozyskane dofinansowania zewnętrzne, zarówno z programów rządowych, jak i unijnych.
Pozyskujemy pieniądze, gdzie tylko się da. Sami nie bylibyśmy w stanie zrealizować tylu dużych projektów, dlatego korzystamy ze wszystkich możliwości, jakie mamy – mówi Jacek Wiśniowski.
W samą infrastrukturę uzdrowiskową miasto zainwestowało ponad 40 mln złotych. Środki zostały przeznaczone m.in. na budowę 100-metrowej tężni solankowej, Pawilonu Zdrowia czy Żabiego Stawu. Choć Lidzbark Warmiński jeszcze uzdrowiskiem nie jest, ale ma stać się nim jeszcze w tym roku.
Mamy wszystko, co potrzebne, aby uzyskać status miasta uzdrowiskowego. Ostatnim niezbędnym elementem jest funkcjonujący zakład przyrodoleczniczy. Jego budowa dobiega końca. Złożyliśmy już wnioski do Ministerstwa Zdrowia o status uzdrowiska. Otrzymaliśmy informację o konieczności uzupełnienia dokumentacji, co jest w toku. Kluczowym elementem jest uzyskanie rozszerzenia koncesji na wydobycie wód leczniczych. Po spełnieniu tego warunku będziemy mogli dopełnić ostatnich formalności.
Turystyka zdrowotna jest stosunkowo nową i silną gałęzią gospodarki. To duża szansa dla małego miasta położonego z dala od dużych ośrodków przemysłowych, co w tej sytuacji stanowi jego istotny atut.
Inwestowanie w uzdrowisko to nie wszystko. Duże środki przeznaczane są na szeroko pojętą modernizację. W 2021 roku uruchomiono komunikację miejską, a Lidzbark Warmiński stał się pierwszym miastem w Polsce obsługiwanym w 100% przez elektryczne autobusy, które są ładowane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
Aktualnie w Lidzbarku Warmińskim realizowanych jest lub rozpocznie się w tym roku 31 zadań inwestycyjnych o łącznej wartości 22 mln złotych. To remonty dróg, termomodernizacje miejskich obiektów, rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej i utworzenie oddziału żłobkowego w Szkole Podstawowej nr 1.




Artykuł pochodzi z najnowszego wydania Gazety Bogaty Region. Chcesz zobaczyć resztę artykułów?
Kliknij i zobacz wersję e-wydania Gazety Bogaty Region