Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego przyjął uchwałę o uruchomieniu naboru wniosków o dofinansowanie kompleksowych programów rozwojowych wdrażających innowacyjne rozwiązania w szkołach podstawowych. Celem projektu jest przygotowanie uczniów do samodzielnej nauki.
To już trzeci nabór do tego konkursu. Do tej pory wyłoniono dwa projekty, dotyczące subregionów olsztyńskiego i ełckiego, które są już na etapie realizacji. Obecny konkurs skierowany jest do szkół na terenie subregionu elbląskiego.
– Umiejętność samodzielnej nauki jest niezwykle istotna w życiu każdego ucznia, także, a może zwłaszcza wśród uczniów szkół podstawowych – mówi marszałek województwa Marcin Kuchciński. – Samodzielna nauka nie tylko kształtuje umiejętności poznawcze, ale rozwija myślenie krytyczne. Dzieci, które potrafią samodzielnie poszukiwać informacji są lepiej przygotowane na wyzwania współczesnego świata. Dlatego zachęcam do udziału konkursie, żeby sięgnąć po środki, które posłużą podniesieniu kompetencji nauczycieli tak, aby jeszcze skuteczniej mogli przygotować uczniów do samodzielnej nauki.
Nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Działania 6.1 – Kompetencje dla regionu, typ 1: Kompleksowe programy rozwojowe wdrażające innowacyjne rozwiązania w szkołach podstawowych (innowacje pedagogiczne) programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027, rusza 26 sierpnia i potrwa do 7 października 2024 roku.
O dofinansowanie mogą się ubiegać podmioty prywatne oraz jednostki samorządu terytorialnego, które zgodnie z prowadzoną działalnością statutową realizują działania ukierunkowane na rozwój edukacji, poprawę jakości oraz efektywności systemu oświaty, a także rozwój metod i narzędzi edukacyjnych.
Maksymalna wartość przeznaczona na dofinansowanie projektu dla subregionu elbląskiego nie może przekroczyć kwoty ponad 16,6 mln zł (90% wartości projektu). Do realizacji zostanie wytypowany tylko jeden projekt, który uzyska najwyższą liczbę punktów.
Wsparciem ma zostać objętych minimum 37 szkół podstawowych, zarówno z obszarów wiejskich, jak i mniejszych miast subregionu oraz z samego Elbląga i co najmniej 370 nauczycieli, w tym kadry zarządzającej szkół.
W ramach projektu realizowane będą m.in. szkolenia dla nauczycieli, krajowe i zagraniczne wizyty studyjne, indywidualne wsparcie dla kadry szkół prowadzone przez coacha oraz przeprowadzenie z uczniami projektów edukacyjnych z wykorzystaniem nabytych kompetencji.
Biuro Prasowe