Szacuje się, że ponad 21 proc. dzieci w wieku szkolnym w województwie warmińsko-mazurskim boryka się z nadwagą lub otyłością. Rozwiązać ten problem chce zarząd województwa, który przyjął program polityki zdrowotnej i wczesnego wykrywania nadwagi wśród uczniów klas I-III szkół podstawowych.
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że otyłość dzieci jest jednym z najpoważniejszych problemów i wyzwań, z jakimi będą musiały zmierzyć się organizacje zdrowia publicznego w XXI wieku. Niestety statystyki dla Polski nie są pozytywne. Jesteśmy ósmym w Europie krajem z najwyższym odsetkiem dzieci zmagających się z problemem nadwagi i otyłości.
– Zdrowie naszych mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych, jest dla nas priorytetem – zaznacza marszałek Marcin Kuchciński. – Zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest nadwaga i otyłość wśród dzieci, dlatego podejmujemy szeroko zakrojone działania, aby się mu przeciwstawić. Program, który przygotowujemy będzie obejmował kompleksowe działanie oparte zarówno na profilaktyce, jak i wczesnym wykrywaniu chorób u dzieci.
Program będzie realizowany na dwóch płaszczyznach: profilaktyki oraz wsparcia specjalistycznego. Docelową grupą są uczniowie klas I-III szkół podstawowych z województwa warmińsko-mazurskiego. Wsparcie będzie adresowane do dzieci w wieku 7-10 lat, których według danych GUS w regionie mieszka nieco ponad 56 tys. Realizacja programu przewidziana jest jednak na trzy lata, więc zostanie on skierowany także do siedmiolatków wchodzących w wiek, dzięki któremu kwalifikują się do udziału w inicjatywie, dlatego przewiduje się, że profilaktyka trafi łącznie do około 85 tys. dzieci z Warmii, Mazur i Powiśla.
Wsparcie specjalistyczne zostanie skierowane do osób, u których podczas badań przesiewowych centyl BMI wskaże 90 i więcej. Jeśli dane dziecko zakwalifikuje się do specjalistycznych porad, będzie mogło skorzystać z konsultacji z lekarzem pediatrą, dietetykiem, psychologiem oraz specjalistą, który przygotuje zestaw ćwiczeń i aktywności fizycznych. Program obejmuje pięć spotkań z każdym specjalistą w wymiarze 60 min. każde. Według wyliczeń z tej formy wsparcia będzie mogło skorzystać około 560 osób rocznie.
Głównym celem projektu jest zwiększenie wykrywalności otyłości i nadwagi wśród dzieci, oraz obniżenie wskaźnika BMI wśród uczestników objętych wsparciem specjalistycznym. Działania prowadzone w ramach przedsięwzięcia będą się opierały na szeroko zakrojonej profilaktyce, która ma za zadanie podnieść poziom wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia oraz zrównoważonego odżywiania.
Program będzie realizowany w latach 2025-2027. Jego koszt wyniesie 9 mln zł, które zostaną sfinansowane z Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur na lata 2021-27. Niedługo rozpoczną się konsultacje dla gmin i powiatów województwa warmińsko-mazurskiego, które wezmą udział w programie.
Biuro Prasowe