W naszym stałym cyklu „od lewego do prawego” tradycyjnie zadajemy pytania lokalnym politykom z różnej strony sceny politycznej na ten sam temat. Przed nami wybory do Parlamentu Europejskiego. Nie może więc być innego pytania niż o kierunek i rolę Polski w Unii Europejskiej. Poniżej odpowiedzi udzielił Europoseł Tomasz Frankowski, Koalicja Obywatelska.
Pytanie brzmiało:
W ostatnim czasie spada poparcie Polaków dla Unii Europejskiej. Znamiennym było również to, że 20 rocznica Polski w Unii Europejskiej nie była jakoś wyjątkowo obchodzona na szczeblu krajowym czy regionalnym w samorządach. Brakowało wielkich uroczystości. Jest to trochę spowodowane ostatnimi zmianami globalnymi i różnymi reformami jakie Unia Europejska zapowiada w ostatnim czasie m.in. zielony ład, pakt migracyjny, postulaty zniesienia krajowego weto czy próby wprowadzenia wspólnych podatków, wspólnej polityki zagranicznej lub wspólnej armii. Jedni to krytykują, inni widzą w tym wiele plusów w obecnym chwiejnym świecie. Jak w zmieniającej się Unii Europejskiej powinna zachować się Polska? Co jest najlepszym rozwiązaniem dla naszego kraju na najbliższe lata: podążanie za zmianami jakie proponuje Unia Europejska, reforma Unii Europejskiej czy opuszczenie Unii Europejskiej śladem Wielkiej Brytanii?
Polska, po 20 latach członkostwa wykorzystała swoją szansę najlepiej ze wszystkich krajów wspólnoty. Wskazują na to twarde dane
Dwadzieścia lat temu staliśmy się częścią wyjątkowej wspólnoty, dołączając do Unii Europejskiej z przeświadczeniem, że razem możemy osiągnąć więcej. Te dwie dekady w Unii to dla naszego kraju, szereg korzyści, nie tylko ekonomicznych czy politycznych, ale także społecznych. Polska, po 20 latach członkostwa wykorzystała swoją szansę najlepiej ze wszystkich krajów wspólnoty. Twarde dane wykazują1, że nasze PKB w tym czasie się podwoiło. To trzeci wynik w całej UE (po Irlandii i Malcie) i zdecydowanie najlepsze osiągnięcie spośród krajów naszego regionu. Polski eksport wzrósł 6-krotnie2, bezrobocie spadło ponad 6-krotnie3, sieć dróg szybkiego ruchu wydłużyła się 8-krotnie, a przy tym ponad 2-krotnie zmalała liczba zgonów w wypadkach drogowych4.. Powiedzenie „tak” dla UE oznacza również bezpieczeństwo oraz stabilność ekonomiczną dla Polski.
Korzyści z akcesji do UE mają nie tylko wymiar finansowy. Ogromne przemiany dokonują się w wielu sferach codziennego życia Polaków. Możliwość i komfort podróżowania bez paszportu, dostęp do edukacji i pracy za granicą czy swobodny wybór miejsca zamieszkania w Europie są dla nas oczywiste i nie wyobrażamy sobie, że może być inaczej. Polska jako jeden z największych beneficjentów uczestnictwa w Unii Europejskiej, nie tylko nie powinna jej opuszczać, a być jednym z jej liderów i kształtować jej przyszłość.
Różnorodność Unii Europejskiej jest często postrzegana jako jeden z jej kluczowych atutów, ponieważ odzwierciedla bogactwo kulturowe, wielowarstwowość polityczną i wielowymiarowość współpracy międzynarodowej. Złożoność UE wynika również z jej struktury instytucjonalnej, która obejmuje Komisję Europejską, Parlament Europejski, Radę UE i inne instytucje. Jednocześnie te złożone mechanizmy zapewniają, że decyzje są podejmowane w sposób demokratyczny i uwzględniają różne perspektywy oraz interesy państw członkowskich.
Jacques Delors, jeden z ojców idei Zjednoczonej Europy mawiał „Europa jest jak rower. Jeśli nie będzie się poruszać naprzód, przewróci się”. Myślę, że ten cytat idealnie odzwierciedla to, jak ważne są reformy dla stabilności Unii Europejskiej. Uważam, że Unia potrzebuje tych reform, by odpowiedzieć na aktualne wyzwania, przed którymi stoi. Najważniejsze z nich to: kwestia bezpieczeństwa Europy, postęp technologiczny, ewentualne rozszerzanie wspólnoty czy poprawienie efektywności instytucjonalnej.
W obecnej rzeczywistości geopolitycznej Europa może reprezentować swoje interesy tylko wtedy, gdy mówi jednym głosem. Europa musi być gotowa do natychmiastowego działania w polityce zagranicznej. Dlatego Grupa Europejskiej Partii Ludowej, do której należę w Parlamencie Europejskim, opowiada się za utworzeniem Jednolitego Rynku Obronnego. Jestem za silną Europą, która mówi jednym głosem na temat demokracji, praworządności i wolności. Europą, która pewnie stawia się autokratom i wspiera tych, którzy walczą o nasz europejski sposób życia, tak jak robią to Ukraińcy, walcząc przeciwko agresji Putina. Europą, która chroni swoje granice i przeciwdziała nielegalnej migracji.
Europa jest naszym domem. My, Europejczycy, mamy bogatą historię oraz wspaniałe dziedzictwo kulturowe, które nas definiuje. Po zniszczeniach spowodowanych wojnami, zakasaliśmy rękawy, odbudowaliśmy Europę i zjednoczyliśmy się. To zjednoczenie w różnorodności to wyjątkowa siła, która umożliwiła nam osiągnięcie pokoju i dobrobytu. Musimy jednak pamiętać, że nic nie jest dane na zawsze, nic nie jest też doskonałe i dlatego powinniśmy nieustannie ulepszać UE. Polska, grając w Lidze Mistrzów europejskiej i światowej gospodarki, powinna być jednym z liderów przyszłych europejskich reform, których Unia niewątpliwie potrzebuje.
Tomasz Frankowski, Europoseł, Koalicja Obywatelska
1 – https://ec.europa.eu/eurostat/
2 – https://www.macrotrends.net/global-metrics/countries/POL/poland/exports
3 – https://www.macrotrends.net/global-metrics/countries/POL/poland/unemployment-rate
4 – https://centrumanaliz.pkobp.pl/makroekonomia/makro-focus-20-lat-polski-w-unii-europejskiej