Woj. warmińsko–mazurskie w dużej mierze napędzane jest przez sektor rolniczy. To produkcja tej gałęzi gospodarki wspiera życie wielu mieszkańców naszego regionu. Niestety w skutek pogarszającej się sytuacji związanej z ASF (afrykański pomór świń) oraz ptasią grypą sytuacja setek gospodarstw rolniczych sięgnęła krytycznego stanu. Na całe szczęście bardzo aktywny w tej sprawie jest Poseł PSL- Koalicja Polska Zbigniew Ziejewski z naszego okręgu. Do sprawy dołączyły też władze woj. warmińsko-mazurskiego, które na wrześniowej sesji Sejmiku uchwalili stanowisko skierowane do rządu w sprawie pogarszającej się sytuacji w rolnictwie.
Poseł Zbigniew Ziejewski od samego początku jest niezwykle aktywny w tej sprawie. Dla rozwiązania problemu zdobywa coraz większe poparcie
Sprawa problemów rolników w dobie koronawirusa umyka niestety szerszej opinii publicznej. Niestety problem się rozrasta, szczególnie w naszym województwie. Może to oznaczać potężne straty gospodarcze, które trudno będzie już kiedykolwiek odwrócić jeśli rząd przegapi obecną sytuację.
Poseł Zbigniew Ziejewski aktywnie działa w Sejmie na sali plenarnej, ale przede wszystkim w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Od początku Poseł zabiegał o utworzenie prac specjalnej Podkomisji ds. walki z ASF, pierwsze posiedzenie odbyła ona we wrześniu. Poseł walczy również o to by rekompensaty dla rolników były adekwatne do ponoszonych strat.
Ponadto Poseł Zbigniew Ziejewski buduje wsparcie jak największej ilości środowisk dla sprawy rolników. Podczas sesji Sejmiku woj. warmińsko–mazurskiego, która miała miejsce 28 września władze województwa podjęły stanowisko i apel do władz krajowych o wsparcie rolników z warmińsko-mazurskiego. Było to stanowisko w oparciu o opracowanie Polskiego Stronnictwa Ludowego, w którym władze województwa apelują do rządu o systemową pomoc i rekompensaty w walce z ASF i ptasią grypą.
Niestety, jak zauważył marszałek woj. warmińsko–mazurskiego Gustaw Marek Brzezin nie wszyscy radni Sejmiku stanęli po stronie poszkodowanych rolników… Przeciw apelowi o wsparcie dla rolników głosowali następujący Radni: Jolanta Andruszkiewicz, Paweł Czerniel, Marcin Kazimierczuk, Grzegorz Kierozalski, Patryk Kozłowski, Grzegorz Prokop, Dariusz Rudnik, Bożena Ulewicz, Henryk Żuchowski. Wszyscy Radni należą do klubu PiS.
Tragiczna sytuacja w woj. warmińsko–mazurskim. Poznaj szczegóły
W stanowisku władz wojewódzkich możemy dowiedzieć się więcej na temat bardzo ciężkiej sytuacji w naszym regionie:
„Teren województwa warmińsko-mazurskiego jest coraz szerzej objęty skutkami ognisk przypadków ASF. W strefie czerwonej, tj. obszarze objętym najdotkliwszymi ograniczeniami określonymi jako poziom III zostały umieszczone całe powiaty: nowomiejski, iławski, działdowski oraz nidzicki i południowa część ostródzkiego wraz z miastem Ostróda. Restrykcjami strefy III zostały dotknięte gospodarstwa w odległości aż 40 km od stwierdzonych ognisk ASF u świń. W rezultacie w tym obszarze w województwie warmińsko-mazurskim znalazło się około 450 tysięcy świń zlokalizowanych w około 1800 gospodarstwach. III strefa ograniczeń oznacza dla producentów żywca wieprzowego poważne straty finansowe. A ogniska wybuchają jedno po drugim – w sumie zanotowano ich w województwie już 14. Dodatkowo, każde nowe ognisko, jako obszar zapowietrzony, przedłuża okres obowiązywania ograniczeń o kolejne 30 dni. Powoduje to, że przez ten czas producenci trzody chlewnej nie mogą jej sprzedawać – w efekcie powstaje kolejny problem związany z brakiem możliwości spełniania dobrostanu zwierząt. Jeśli taka sytuacja utrzyma się dłużej w województwie, konsekwencją będzie dalszy upadek wielu gospodarstw, szczególnie tych w których produkcja trzody chlewnej jest jedynym źródłem dochodu.
Sytuacja hodowców drobiu z miesiąca na miesiąc również ulega coraz mocniejszemu pogorszeniu. W roku 2021 wykryto w Polsce 338 ognisk ptasiej grypy, co spowodowało likwidację kilkunastu milionów sztuk kaczek, indyków, gęsi i kurczaków. Ubój sanitarny oznacza dramat hodowców w każdym wymiarze. Wysoce zjadliwa grypa ptaków dotknęła w województwie warmińsko-mazurskim obszaru wszystkich powiatów.” – czytamy w treści stanowiska uchwalonego podczas Sesji Sejmiku woj. warmińsko–mazurskiego
„Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego wnioskuje, aby Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjął skuteczne działania zmierzające do zahamowania rozprzestrzeniania się ASF oraz zabezpieczył środki finansowe w budżecie państwa na rekompensaty dla rolników za straty trzody chlewnej ze wszystkich stref objętych ograniczeniami oraz objął ścisłym nadzorem obrót tymi zwierzętami, jak również przedstawił odpowiedni program odbudowy rodzimej produkcji trzody chlewnej. Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego, ze względu na bardzo trudną sytuację producentów rolnych w regionie, apeluje do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o wprowadzenie systemowych rozwiązań, które będą zabezpieczały producentów trzody chlewnej i drobiu przed skutkami zjawisk epidemicznych i jednocześnie gwarantowały szybkie uruchomienie środków finansowych z budżetu państwa.” – brzmi apel władz województwa warmińsko-mazurskiego
Treść stanowiska sejmiku w sprawie pogarszającej się sytuacji rolnictwa
Artykuł pochodzi z najnowszego wydania Gazety Bogaty Region. Chcesz zobaczyć resztę artykułów?
Kliknij i zobacz wersję e-wydania Gazety Bogaty Region