Przy wtórze werbli, z udziałem gdańszczanek i gdańszczan prezydent Gdańska uroczyście przekazała klucz do bram miasta kupcom i rzemieślnikom. Parada z udziałem Hermesa i Fortuny rozpoczęła 763 Jarmark Świętego Dominika. Na trzy tygodnie gdańskie uliczki opanuje gwar kupujących i sprzedających, miłośników wydarzeń kulturalnych i społecznych.
Na przedprożach Dworu Artusa odbyła się ceremonia przekazania klucza, w której wzięli udział przedstawiciele władz miasta, zakonu dominikanów oraz kupców.
– Wszystkich was witamy bardzo serdecznie, rozpoczynamy po raz 763 Jarmark Świętego Dominika – przywitała zebranych Aleksandra Dukiewicz, prezydent Gdańska. – Jarmark, to wielowiekowa tradycja, która jest jednym z elementów tożsamości Gdańska, bo Gdańsk to miasto hanzeatyckie, miasto, które ukształtował handel. Co ważne w handlu, poza godziwym zarobkiem, liczą się też spotkania ludzi. Mamy nadzieję, że ten Jarmark Świętego Dominika przyniesie wam wiele ciekawych spotkań z ludźmi, rozmów oraz wydarzeń kulturalnych, których nie brakuje na jarmarku. Korzystajcie z różnych stref społecznych, gdzie poruszamy ważne sprawy, które nurtują mieszkańców Gdańska, Pomorza, całej Polski. Bawcie się dobrze, handlujcie uczciwie, zostawcie miasto w stanie niepogorszonym. A jeśli się uda, to w jeszcze lepszym i wyjedźcie z Gdańska z nowymi znajomościami, przyjaźniami, wrócicie tu za rok albo jeszcze wcześniej.
W tegorocznej edycja jarmarku wystawiono aż 760 stoisk, z czego 20 proc. to stoiska lokalne.
-Drogie gdańszczanki, drodzy gdańszczanie, kochani goście ze wszystkich zakątków Polski i świata – powiedziała Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. – Otwieramy ten 763 jarmark świętego Dominika licząc, że każdy z was znajdzie tutaj coś dla siebie, coś dla ciała i coś dla ducha, bo jak już wiecie jarmark dominikański to nie tylko wielkie święto handlu, ale także święto artystów, rzemieślników i społeczników. Życzę wszystkim sprzedającym, żeby sprzedali drogo kupującym, żeby kupili tanio, ale żeby z tych transakcji obie strony wyszły zadowolona bawcie się świetnie.
Następnie z przedproża Dworu Artusa przy Długim Targu, wyruszyła parada otwarcia. Barwny korowód przeszedł uliczkami miasta, by zatrzymać się na Przystaneku „Równość” przy Skwerze Heweliusza.
Otwarcie Przystanku Przygoda
Przystanek Przygoda uroczyście otworzy się dla odwiedzających w niedzielę o godz. 12, wraz z partnerami Jarmarku – AmberSky i GIWK, którzy przygotowali moc atrakcji. To miejsce dedykowane najmłodszym – kreatywne, pełne uśmiechu, zabawy, warsztatów, baniek mydlanych i zdrowej rywalizacji sportowej. Tu nie ma nudy i warto odwiedzać nas każdego dnia! Spektakle teatralne – znane i lubiane Bajkowisko w tym roku będzie obchodziło jubileusz 25-lecia! – animacje i zabawy, występy taneczne. Warsztaty plastyczne, ekologiczne, kreatywne, edukacyjne, pszczelarskie z robotyki, quilling, a także zajęcia sportowe i sprawnościowe. Dzieci natomiast świetnie odnajdą się na Przystanku Przygoda, który jest strefą zabawy, sportu, ale też nauki. Szczególnie polecamy Hydromisję, stworzoną przez partnera Jarmarku – GIWK. To program edukacyjny, który uczy o wodzie – jej znaczeniu i właściwościach, ale też jak o nią dbać, aby Ziemia była lepszym miejscem dla wszystkich. No i oczywiście Przystanek Smaków – pyszne miejsce odpoczynku dla całych rodzin, live cooking z Andrzejem Polanem czy Mirror Cube – wyjątkowa atrakcja, która (coś tak czujemy!) stanie się hitem imprezy. Na Przygodzie zawsze coś się dzieje – bez względu na porę dnia. Zapraszamy też do korzystania z atrakcji stałych, przygotowanych przez naszego partnera, AmberSky – Poszukiwacz Skarbów (spływ rwącą rzeką w symulatorze wirtualnej rzeczywistości) czy Karuzela – na które jest 10% zniżki z Kartą Mieszkańca.
XXVIII Święto Chleba
Pierwsza niedziela Jarmarku to tradycyjnie już Święto Chleba. 23 lipca zapach świeżego chleba wykonywanego rzemieślniczymi metodami roznosić się będzie na Ołowiance. W programie wydarzenia m.in. konkurs na Najlepszy Chleb Domowego Wypieku. To także możliwość poznania sztuki wypieku pieczywa i wyrobów cukierniczych, podpatrzenie czy podpytanie mistrzów cechu. Przy okazji to wydarzenie ma wymiar edukacyjny, pokazujący jak ważne jest odpowiednie dobieranie produktów żywnościowych, aby dieta była zdrowa i pełnowartościowa.
Dbamy o bezpieczeństwo!
Na czas trwania Jarmarku św. Dominika operatorzy wprowadzają w aplikacjach mobilnych całkowity zakaz ruchu i parkowania hulajnóg w obszarze imprezy. To efekt wspólnych działań przedstawicieli służb miejskich i operatorów hulajnóg współdzielonych, udostępnianych na terenie Gdańska. Sytuacje związane z zagrożeniem bezpieczeństwa spowodowane przez nieodpowiednie rozstawianie lub parkowanie hulajnóg można zgłaszać przez aplikację mobilną Gdańskiego Centrum Kontaktu.
Park&Ride i komunikacja miejska
Kierowcy, którzy chcą wybrać się na Jarmark św. Dominika, mogą zostawić swój samochód na parkingu przy Polsat Plus Arenie Gdańsk i dojechać na miejsce specjalnym autobusem. Parking dostępny jest codziennie w godzinach 9-21, a koszt opłaty parkingowej to 30 zł. Specjalne autobusy będą kursować co 30 min. w godzinach otwarcia parkingu, a przejazd jest bezpłatny.
Szczegółowy program dostępny jest na stronie Jarmarku: jarmarkswdominika.pl/program
Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku