Powoli dobiega okres świąteczno-noworoczny, który spora część z nas wykorzystała by choć trochę odpocząć. Wielu z nas już teraz jednak myśli o urlopie. Kiedy najlepiej wziąć wolne w 2023 by wykorzystując ustawowo wolne święta państwowe oraz kościelne wydłużyć sobie wolne?
Rozpoczynający się rok przyniesie nam 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Pierwszą okazją będzie Święto Trzech Króli, które z racji, że wypada w piątek pozwoli nam na wydłużenie weekendu.
Kolejny dzień wolny wypadnie dopiero Wielkanocą, tutaj jednak podobnie jak na początku stycznia dzięki poniedziałkowi wielkanocnemu zyskamy 1 dzień wolny.
Dużo lepszą okazją na wydłużenie sobie wolnego będzie majówka, która w tym roku będzie do tego wprost idealna. 1 maja wypada w tym roku w poniedziałek a 3 maja w środę. Dzięki temu biorąc wolne 2, 4 i 5 maja jeśli nie pracujemy w weekendy pozwoli nam na aż 9 dni wolnego! – Kuszące, prawda?
Kolejna szansa na dłuższy weekend wypada tradycyjnie w Boże Ciało, kiedy to dzięki wolnemu w piątek zyskamy 4- dniowy weekend. Biorąc wolne dodatkowo od 5-7 czerwca podobnie jak w majówkę zyskamy nawet 9 dni wolnego.
Podobna okazja jak w czerwcu czekać nas będzie w sierpniu, kiedy to odbywa się Święto Wojska Polskiego oraz Święto Matki Boskiej Zielnej przypadające na wtorek 15 sierpnia. Biorąc 4 dni wolnego w tym okresie zyskamy nawet do 9 dni przerwy od pracy.
Z bardzo podobną sytuacją będziemy mieli do czynienia na przełomie października oraz listopada i przypadającym 1 listopada Święcie Wszystkich Świętych. Tutaj biorąc wolne 30 i 31 października oraz 2 i 3 listopada zyskamy 9 dni wolnego (od 28.X do 5.XI). Tu jednak z racji charakteru świąt trudno myśleć o jakimś relaksującym urlopie.
Ostatnią szansą na dłuższe wolne będzie oczywiście okres świąteczno-noworoczny. W tym roku Wigilia wypada w niedzielę, a święta w poniedziałek oraz wtorek. Dzięki temu wystarczą nam 3 dni wolne by licząc przypadający w poniedziałek Nowy Rok zyskać aż 10 dni wolnego! Końcówka roku brzmi interesująco dla tych, którzy będą wykończeni po ciężkim 2023 roku…
Sumując wszystkie te okazje możemy biorąc 18 dni urlopu wliczając sąsiadujące weekendy zyskać aż cztery 9- dniowe i jedną 10-dniową przerwę urlopową. Oczywiście wiadomo, że nie wszyscy będą w stanie pozwolić sobie na tak długie przerwy. Zwłaszcza dla tych z nas co pracują również w weekendy będzie to trudne. Z pewnością jednak warto zwrócić uwagę na dodatkowe wolne dni planując sobie urlop.
Dni ustawowo wolne od pracy w 2023 roku.
1 stycznia (niedziela)– Nowy Rok
6 stycznia (piątek) – Święto Trzech Króli
9 kwietnia (niedziela) – pierwszy dzień Wielkiej Nocy
10 kwietnia (poniedziałek) drugi dzień Wielkiej Nocy
1 maja (poniedziałek) – święto państwowe
3 maja (środa) – święto państwowe Konstytucji 3 Maja
28 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
15 sierpnia (wtorek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada (środa) – Wszystkich Świętych
11 listopada (sobota) – Narodowe Święto Niepodległości
25 grudnia (poniedziałek) – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudnia (wtorek) – drugi dzień Bożego Narodzenia