W miniony weekend na gniewskim rynku odbyły się obchody 724. Rocznicy Nadania Praw Miejskich. Z okazji Święta Miasta, nie zabrakło ciekawych atrakcji i koncertów przygotowanych z myślą o mieszkańcach.
Tegoroczna edycja Urodzin Miasta Gniew rozpoczęła się w piątek uroczystą mszą świętą w intencji miasta i jego mieszkańców w Kościele pw. św. Mikołaja w Gniewie. Po mszy odbyła się inauguracja wystawy fotografii „THE INWARD MOMENT” Andrzeja Ziółkowskiego. Wystawa zakończyła się odswiętnym przemarszem na halę GOSiR.
Na początku uroczystości pięknie wybrzmiał Hejnał Miasta odegrany przez Pana Łukasza Tucholskiego. Następnie wystąpił Zespół Wokalny Szkoły Podstawowej nr 1 w Gniewie pod kierunkiem Katarzyny Hejnowskiej i Wojciecha Górskiego. Wraz z Zespołem wszyscy goście wspólnie odśpiewali „Miasteczko Gniew”.
O godzinie 10:00 nastąpiło uroczyste otwarcie obchodów 724. Rocznicy Nadania Gniewowi Praw Miejskich przez Burmistrza Miasta i Gminy Gniew Macieja Czarneckiego oraz wręczenie honorowych odznaczeń. Aktów dekoracji dokonali Burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maciej Czarnecki oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Gniewie Damian Szmyt.
Honorowe Obywatelstwo
Tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Gniew otrzymał pan Mariusz Śledź. Wyróżniony związany jest z Niziną Walichnowską od urodzenia, stąd też jego szeroka i zgłębiana przez lata wiedza o tym obszarze. O historii Niziny wydał szereg publikacji. Najświeższą jest wydana w 2020 r. książka „Nizina Walichnowska. Historia krainy wyrwanej rzece”. Wyróżniony zasłużył się również w działaniach na rzecz promowania walorów turystycznych i ochrony dziedzictwa zarówno Niziny Walichnowskiej, jak i całego Kociewia. Zawdzięczamy mu także rozwój kultury fizycznej i sportu na tych terenach. Tytuł w imieniu wyróżnionego odebrała radna Weronika Lasota—Syldatk.
Zasłużeni dla Ziemi Gniewskiej
Podczas wydarzenia wręczono także tytuły „Zasłużonych dla Ziemi Gniewskiej”. Jeden z nich nadany został nieżyjącemu już Rajmundowi Góreckiemu, zasłużonemu dla lokalnego sportu działaczowi i wieloletniemu członkowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Gniewie. Odznaczony zmarł 4 sierpnia 2020 roku w wieku 82 lat, zostawiając po sobie wiele wspomnień wśród lokalnych środowisk. Pozostawił też spuściznę w postaci swojego wieloletniego doświadczenia, z którego czerpią do dziś młodsze pokolenia mieszkańców gminy Gniew, zarówno w środowisku sportowym, jak i sportowym. W imieniu małżonki odznaczonego tytuł odebrał pan Dominik Dębek.
„Zasłużoną dla Ziemi Gniewskiej” została także pani Emilia Rulińska, gniewska regionalistka i propagatorka kultury kociewskiej. Wyróżniona, choć urodziła się w małej wsi Miłotki, leżącej wówczas w granicach województwa warszawskiego, to właśnie z Gniewem i Kociewiem związała się na stałe. Od wielu lat Wyróżniona pasjonuje się poezją, pisząc wiersze i prozę w gwarze kociewskiej. Pani Emilia Rulińska jest także założycielką dwóch zespołów folklorystycznych: Burczybasa i Błękitnej Wstęgi, działających po dziś dzień. Za swą niestrudzoną działalność została wielokrotnie odznaczona przez władze gminne, powiatowe oraz państwowe otrzymując wiele wyróżnień, nagród i odznaczeń.
Ostatni z wręczanych tytułów „Zasłużony dla Ziemi Gniewskiej” otrzymała pani Maria Kamrowska, działaczka związana z ruchem kół gospodyń wiejskich, propagatorka zwyczajów i tradycji kociewskich. Pani Maria Kamrowska to osoba o ogromnej aktywności. Przez ponad 45 lat pełni funkcję przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Gogolewie, integrując wszystkie gospodynie z terenu gminy Gniew i całego powiatu tczewskiego. Co roku organizuje dziesiątki wydarzeń dla lokalnych społeczności, z których najbardziej widowiskowe są obchody Kociewskiej Niedzieli Palmowej. Zasługi jej w pracy społecznej dla dobra wsi i gminy Gniew, uhonorowane zostały Orderem Serca Matkom Wsi. W uznaniu zasług swojej działalności w 2013 r. Pani Maria Kamrowska podczas Gminnej Gali Wolontariatu otrzymała tytuł Animatora Roku, a w 2020 roku wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski „Pomorskie dla Seniora”, w kategorii Senior Zwyczajny Niezwyczajny.
Senior Zwyczajny-Niezwyczajny
Gniewinki były też świetną okazją do wręczenia jeszcze jednego wyróżnienia. Pani Ewa Sobolewska, została laureatką w konkursie o nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie dla Seniora” w kategorii Zwyczajny – Niezwyczajny Senior. Wyróżnienie wręczyła pani Barbara Bałka, Pełnomocnik Marszałka ds. Polityki Senioralnej.
Pan Ewa Sobolewska od dawna zaangażowana jest w aktywizację gniewskich seniorów, działając aktywnie w Klub Seniora „Wesoła Jesień” i na rzecz starszych pokoleń gniewian. Klub działa w Gniewie już od wielu lat, zrzeszając przy sobie seniorów, chcących spędzić jesień swojego życia trochę inaczej. To dzięki zaangażowaniu pani Ewy w działalność klubu, przez cały rok w Gniewie organizowane są dla seniorów różne spotkania towarzyskie oraz wycieczki. Na najwyższe uznanie zasługuje również fakt, że wszelkie działania podejmowane przez tą niezwyczajną seniorkę podyktowane są potrzebą serca i troską o godną i przyjemną jesień życia lokalnej społeczności.
Prelekcja, koncert i tort
Odbyła się również prelekcja historyczna na temat Roku Zamku Gniewskiego, którą poprowadził Marek Kordowski, pasjonat historii i pracownik Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie.
Obchody uświetnił wyjątkowy koncert smyczkowy gniewianina Jana Cieszyńskiego „Od Bacha do Pendereckiego”. Piękna muzyka wzruszyła słuchaczy do łez.
Ponadto włodarz miasta przygotował słodki poczęstunek dla mieszkańców, którym był ogromny tort wykonany przez tradycyjną, gniewską piekarnię „U Karola”.
Na koniec mieszkańcy udali się do Sali Wystawowej Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie, aby zwiedzić wystawę poświęconą gniewskiemu Zamkowi, pod nazwą „Misja Zamek – droga do świetności”. Ostatnim przedsięwzięciem tego dnia był historyczny spacer ulicami miasta.
W sobotę o godzinie 11:00 ruszyła VII edycja Biegu Gniewskiego z Zakładem Produkcji Kruszyw, następnie o godzinie 16:00 odbył się wernisaż oraz spotkanie autorskie z Andrzejem Ziółkowskim w Kościele pw. św. Mikołaja w Gniewie, które poprowadził ksiądz Proboszcz Zbigniew Rutkowski. Zakończeniem uroczystych obchodów Urodzin Miasta Gniew był koncert, na którym specjalnie dla mieszkańców wystąpiła gwiazda piosenki disco-polo Andre. Przy jego hitach, takich jak „Ale, Ale Aleksandra” bawili się wszyscy mieszkańcy. Dodatkowymi atrakcjami były stoiska gastronomiczne oraz zjeżdżalnia dmuchana dla dzieci a także Wesołe Miasteczko.
Dzięki wspaniałej organizacji całego przedsięwzięcia, świętowanie 724. Rocznicy Nadania Praw Miejskich zdecydowanie należy do udanych. Urodziny Miasta przyniosły wiele radości.
Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie, w ramach Programu Patriotyzm Jutra.
Podziękowania
Organizatorzy Urodzin Gniewu składają serdeczne podziękowania: Burmistrzowi Miasta i Gminy Gniew, Radzie Miejskiej w Gniewie, Urzędowi Miasta i Gminy Gniew, Parafii pw. Św. Mikołaja w Gniewie, Ks. Proboszczowi Zbigniewowi Rutkowskiemu, Muzeum Archeologicznemu w Gdańsku, oddział w Gniewie – pani Alicji Grochockiej, Panu Łukaszowi Tucholskiemu, Panu Patrykowi Pokorskiemu, Panu Janowi Cieszyńskiemu, Panu Andrzejowi Ziółkowskiemu, szkołom i przedszkolom miasta i gminy Gniew, pocztowi sztandarowemu Szkoły Podstawowej nr 1 w Gniewie, Szkoły Podstawowej nr 2 w Gniewie, Szkoły Podstawowej w Gogolewie, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Gniewie, Zespołowi Wokalnemu Szkoły Podstawowej nr 1 w Gniewie, Panu Wojciechowi Górskiemu, Pani Emilii Adamskiej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Gniewie oraz gniewskim policjantom, Zakładowi Produkcji Kruszyw w Gniewie, Gminnemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Gniewie, Inwest Kom w Gniewie, Piekarni „U Karola”, firmie HansSound, Kwiaciarni Krzysztof Mazurkiewicz, Muzeum Historii Polski w Warszawie i Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz wszystkim gościom i mieszkańcom, którzy zaszczycili nas w tych dniach swoją obecnością.