Malediwy – kogo nie zachwyca piękna, lazurowa, przejrzysta woda. Takie widoki pamięta się przez całe życie. Na szczęście okazuje się, że by je zobaczyć nie musimy lecieć do Azji, wystarczy pojechać w okolice Łodzi, czyli tylko ok. 3,5 godziny podróży autem.
Widok „polskich Malediwów” tyle co koszt paliwa…
Osadnik Gajówka (Lazurowe Jezioro), to właśnie w tym miejscu znajdują się „polskie Malediwy”. Woda tutaj jest przejrzysta, kolorystycznie przechodzi od przejrzystego jasnego błękitu po coraz ciemniejszy turkus. Wielu zastanawia się dzięki czemu jezioro jest takie czyste? Osadnik Gajówka jest sztucznym zbiornikiem. Dawniej znajdowała się tu Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów (do lat 70. XX wieku), później wykorzystywane jako składowisko żużli i popiołów Elektrowni Adamów. Pusty dół został wypełniony wodą i dziś jest bardzo ciekawą atrakcją turystyczną. Osadnik Gajówka swój turkusowy kolor wody zawdzięcza węglanowi wapnia (transportowany tutaj wraz ze wspomnianymi odpadami paleniskowymi w formie pulpy).
Niestety, co bardzo ważne, nie można się tu kąpać. Zabronione jest również wchodzenie na brzeg jeziora, ponieważ zapada się ono nawet pod niewielkim ciężarem.
Osadnik Gajówka to świetne miejsce na plener w słoneczną pogodę. Przy takim zbiorniku zdjęcia wyjdą przepięknie, egzotycznie. Na pewno niejedna znajoma osoba nabierze się, że wyjechałeś na prawdziwe Malediwy.
Piękne jezioro to atrakcja na jeden dzień, a co jeśli planujemy dłuższy urlop.
Niedaleko jeziora odpoczniemy w słynnych Termach Uniejów
Termy Uniejów to kompleks basenowy, w którym znajduje się wiele atrakcji. W termach znajduje się woda pozyskiwana w sposób naturalny, z trzech odwiertów o głębokości ponad 2 kilometrów spod powierzchni ziemi. Dzięki swoim właściwościom woda ta jest nazywana hipertermalną i mineralną. Jej korzystny wpływ na zdrowie i urodę został potwierdzony badaniami naukowymi. Szczególnie duże uznanie znajduje wśród osób cierpiących na reumatyzm, dyskopatię, nerwoból i schorzenia o podłożu laryngologicznym. Uniejowska solanka termalna znajduje zastosowanie przy leczeniu chorób głównie: reumatoidalnych – zwyrodnień stawów, ortopedyczno-urazowych i stanów po zabiegach operacyjnych narządu ruchu, skóry, schorzeń nosa, ucha, gardła i krtani, nerwobólach, dyskopatiach, nerwicach. Koszt całodziennego biletu na kompleks basenowy to 110 zł. Dodatkowo można wykupić saunę i masaże.
W pobliżu term znajduje się Park linowy, który jest świetną atrakcją dla osób w każdym wieku. Park linowy to doskonały pomysł dla tych, którzy uwielbiają ekstremalne wyzwania i aktywne formy spędzania wolnego czasu. Park został otwarty w 2017 roku tuż nad samą rzeką Wartą. Przygotowane atrakcje zapewniają mnóstwo adrenaliny niezależnie od wieku.Park został tak zaprojektowany, żeby sprostać wymaganiom, zarówno gości bez żadnego doświadczenia w tego typu atrakcjach, dzieciom, osobom starszym, ale również tym, dla których taka forma rozrywki nie jest obca, jak i oczekują ekstremalnych wrażeń.
W parku znajduje się pięć tras o różnym poziomie trudności.Na trasie Mini Park dla gości w wieku od 3 do 13 lat, na całej długości (82 metry) znajduje się siatka asekuracyjna. Mini Park składa się z 10 domków zamontowanych na wysokości 1,5 metra, a dzieci mogą skończyć zabawę w dowolnym momencie zjeżdżając na talerzyku bądź zjeżdżalni.
Park zamkowy w sąsiedztwie Term i Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich
Jeśli jeszcze brak Ci przygód i atrakcji to warto odwiedzić też Park zamkowy. Znajdziemy tu wyznaczone ścieżki do rodzinnych bądź romantycznych spacerów. To co wyróżnia park to jedna z największych różnorodności drzewostanu w Polsce.Około 30 zbiorowisk roślinnych, 81 taksonów drzew i krzewów oraz okazy ornitologiczne – to wszystko można podziwiać jako formę relaksu po pobycie na Termach. Te piękne okolice zostały docenione i włączone do form ochronny przyrody: Uniejowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu i Natura 2000 Dolina Środkowej Warty.
Jak widać urlopować można również i w Polsce, i to udanieǃ
EG