Kryzys daje się we znaki w każdej dziedzinie polskiej gospodarki i życia społecznego. Godne finansowanie ochrony zdrowia powinno być jednak priorytetem dla każdego polskiego rządu niezależnie od strony sceny politycznej. Na walce o życie i zdrowie Polaków nie można po prostu oszczędzać. W ostatnim czasie pojawił się jednak olbrzymi problem, który może zrujnować kasę szpitali powiatowych, o czym alarmuje w Sejmie Poseł PSL – Koalicji Polskiej Zbigniew Ziejewski.
Nie możemy pozwolić na likwidację szpitali powiatowych! – jeśli wprowadzamy podwyżki dla personelu, to szpitale powinny otrzymać środki od NFZ na te działania
Od 1 lipca w skutek nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych oraz niektórych innych ustaw wprowadzono nowe współczynniki pracy m.in. dla pielęgniarek i lekarzy, a co za tym idzie wzrost wynagrodzeń. Podwyżki, określane w ustawie jako „adekwatne”, otrzymali również pracownicy administracyjni i techniczni szpitali.
Niestety przy okazji zmian w sprawie tych podwyżek, dokonano również zmian w sposobach finansowania kwestii szpitali. Do tej pory na wynagrodzenia trafiał do szpitali odrębny strumień pieniędzy, który może nie pokrywał całości związanych z tym kosztów, ale w znaczący sposób poprawiał sytuację szpitali. W tym roku, zgodnie z rekomendacją AOTMiT, podniesiono wyceny, ale zabrano odrębne środki na wynagrodzenia – informują dyrektorzy szpitali powiatowych z całej Polski.
Bardzo trudna sytuacja szpitali powiatowych w naszym regionie – Poseł Zbigniew Ziejewski nagłaśnia sprawę w Sejmie
Podczas jednego z ostatnich wystąpień w Sejmie Poseł Zbigniew Ziejewski, PSL – Koalicja Polska, poruszył problem szpitali powiatowych w naszym regionie i całej Polsce. Bardzo trafnie wskazał on dysproporcję we wzroście przychodów na korzyść NFZ kosztem szpitali powiatowych w ostatnich latach.
Nie może być tak, że wraz z wprowadzonymi reformami nie jest kierowany odpowiedni strumień pieniędzy do jednostek, które te zadania mają wykonać. Wymaga to pilnej korekty przez rząd – słusznie zauważa Poseł Zbigniew Ziejewski.
Jak mówi całe środowisko medyczne, w skutek wprowadzonych zmian ucierpią najmniejsze szpitale, powiatowe, w nieco lepszej sytuacji będą większe specjalistyczne szpitale. To bardzo zła wiadomość dla mieszkańców mniejszych miast z naszego regionu, gdzie ta podstawowa opieka szpitalna blisko miejsca zamieszkania jest bardzo ważna. Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie likwidacji szpitali powiatowych.
Od 1 lipca wzrosły wynagrodzenia dla pracowników szpitali. Regularnie wzrastają pozostałe koszty. Przykładowo cena energii elektrycznej w 2023 roku wzrośnie aż o 600%, cena wyżywienia pacjentów o 80%, zaś energii cieplnej o 50%. Niestety , Narodowy Fundusz Zdrowia jest nietransparentny w przydziale nowych środków. Kwoty kontraktów wzrosły od 13% dla szpitali powiatowych do 25% dla szpitali wojewódzkich. Np. Szpital Nowomiejski z mojego województwa warmińsko-mazurskiego otrzymał najniższą podwyżkę kontraktu z możliwych, czyli 13,2%.
W 2015 roku kontrakt Szpitala Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim wynosił 18 milionów, a w roku 2022 będzie to kwota opiewająca na 26,6 miliona złotych tj. wzrost o 47%. W tym samym czasie budżet NFZ wzrósł z 68 miliardów w 2015 roku do 128 miliardów, czyli o 88%. Skąd wynika tak duża dysproporcja we wzrostach przychodów między szpitalami powiatowymi a NFZ? – pytał i apelował o rozwiązanie tej sytuacji podczas wystąpienia w Sejmie Poseł Zbigniew Ziejewski, PSL – Koalicja Polska.
Artykuł pochodzi z najnowszego wydania Gazety Bogaty Region. Chcesz zobaczyć resztę artykułów?
Kliknij i zobacz wersję e-wydania Gazety Bogaty Region