W Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, zakończył się kurs operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin.
Zorganizowane w dniu 17 czerwca 2021 na poligonie Toruń Kijewo szkolenie taktyczne w ramach, którego zrealizowano strzelania z ppk Javelin formalnie zakończyło pierwszą edycję kursów dla instruktorów, techników uzbrojenia i operatorów tego systemu. Łącznie w kursach uczestniczyło 60 żołnierzy z Wojsk Obrony Terytorialnej, Wojsk Specjalnych i jednostek podległych Szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
Po raz pierwszy w historii, polscy żołnierze wykonali strzelania przeciwpancernym pociskiem kierowanym Javelin. Strzelali Terytorialsi, na których wyposażenie wchodzi Javelin. System jest powszechnie wykorzystywany w NATO. Szkolenie związane jest z pozyskaniem przez Siły Zbrojne RP pierwszej partii urządzeń obejmującej 60 CLU (Command Launch Unit – jednostki dowodzenia odpalaniem), 180 pocisków oraz kilkudziesięciu zestawów treningowych różnego typu. W ramach kontraktu żołnierze Wojska Polskiego jako pierwsi poza żołnierzami USA otrzymają system w najnowszej wersji oznaczony jako FGM-148F.
Wyposażenie w pierwszej kolejności trafi do brygad Obrony Terytorialnej, które rozmieszczone są na wschodzie Polski. W oparciu o ten system oraz już eksploatowane w WOT drony uderzeniowe krótkiego zasięgu typu Warmate w WOT rozpoczyna się formowanie Grup Niszczycieli Czołgów. W skład tej struktury wejdą nie tylko operatorzy PPK i dronów ale również saperzy oraz snajperzy wyposażeni w broń wielkokalibrową. Głównym celem grup będzie efektywne niszczenie celów opancerzonych w tym czołgów przeciwnika.
Grupy Niszczycieli Czołgów będą formowane stopniowo w ramach pozyskiwania wyposażenia oraz kompetencji nabywanych przez żołnierzy. Będą zasadniczą strukturą wielowarstwowego systemu obrony przeciwpancernej rozwijanego w WOT obejmującego min. drony uderzeniowe krótkiego zasięgu z możliwością rażenia celów na dystansie do 10 km, pozahoryzontowe PPK (planowane do pozyskania), PPK Javelin z możliwością rażenia celów do 2 km oraz ręcznych granatników przeciwpancernych umożliwiających rażenie celów na krótszych dystansach i podczas walki w zwarciu. Granatniki przeciwpancerne będą również podstawowym wyposażeniem najniższej struktury taktycznej – sekcji lekkiej piechoty.
Dzięki zaawansowanym symulatorom szkolenie podstawowe operatorów systemu Javelin będzie organizowane w Brygadach Obrony Terytorialnej. Szkolenie zaawansowane oraz instruktorskiej będą organizowane w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. Centrum to będzie również głównym miejscem szkolenia dla operatorów i instruktorów obsługujących drony uderzeniowe krótkiego zasięgu typu Warmate.
Fot. DWOT
Maria Kołtunowska
Zespół prasowy Dowództwa WOT