W związku z panującą pandemią koronawirusa, MSWiA i MON podjęły decyzję o wprowadzeniu nowych zasad przeprowadzania kwalifikacji wojskowej. Będzie ona mogła zostać przeprowadzona od kwietnia do lipca lub od sierpnia do listopada.
Tegoroczna kwalifikacja wojskowa zostanie przeprowadzona: od 7 kwietnia do 23 lipca 2021 r. (zostanie ogłoszona 24 marca) oraz od 9 sierpnia do 19 listopada 2021 r. (zostanie ogłoszona 26 lipca) na terenie całego kraju. Zorganizują ją komisje lekarskie powoływane przez wojewodę. Wojewoda będzie miał możliwość wyboru odpowiedniego terminu dla województwa – będzie to mógł być tylko pierwszy lub tylko drugi termin, albo oba terminy jednocześnie.
Tegoroczne zmiany w terminach przeprowadzania kwalifikacji wojskowej związane są z panującą pandemią koronawirusa i m.in. tym, że lekarze oraz pozostały personel medyczny odpowiedzialny za organizację kwalifikacji, jest obecnie skierowany do walki z COVID-19.
Każda osoba podlegająca stawiennictwu do kwalifikacji wojskowej w 2021 r. otrzyma pocztą imienne wezwanie.
Do kwalifikacji wojskowej w 2021 r. zostaną wezwani:
• mężczyźni urodzeni w 2002 r.,
• mężczyźni urodzeni w latach 1997-2001, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
• osoby urodzone w latach 2000–2001, które wcześniej zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia,
• kobiety urodzone w latach 1997-2002 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, a także kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
• mogą być wezwane również osoby, które ukończyły 18 rok życia i zgłoszą się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.
Osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej, powinny zabrać ze sobą:
• dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
• posiadaną dokumentację medyczną,
• aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy),
• dokumenty potwierdzające wykształcenie, posiadane kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki.
Natomiast ci, którzy do kwalifikacji podchodzą po raz kolejny, powinni dodatkowo zabrać ze sobą dokumentację medyczną dotyczącą zmian w stanie ich zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 (lub 24) miesięcy oraz książeczkę wojskową.
Szczegółowe zasady kwalifikacji wojskowej w 2021 r. znajdują się w rozporządzeniu MSWiA i MON: https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2021/47
Gmina Kościerzyna