Zanosi się na kolejną nowelizację przepisów drogowych. Rada Ministrów przyjęła opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego projekt nowelizacji ustawy o ruchu drogowym. Dotyczyć one będę między innymi zachowania się kierowców zbliżających się do przejścia dla pieszych, korzystania z telefonów komórkowych przez pieszych oraz tzw. jazdy na zderzak.
Pieszy i kierowca – zmiany
Największe kontrowersje budzi konieczność zachowania szczególnej ostrożności przez kierowców zbliżających się do przejścia dla pieszych i ustąpienie pierwszeństwa pieszym, którzy nie tylko znajdują się już na przejściu ale również w sytuacji, gdy ten dopiero zamierza wejść na przejście. Zdaniem wielu osób taki zamiar jest ciężki do interpretacji i będzie często budzić nieporozumienia. Przepis ten nie będzie dotyczył tramwajów. Rozszerzony również zostanie obowiązek pieszego, który będzie zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności nie tylko w trakcie przechodzenia przez przejście, ale również przy wchodzeniu na przejście i dostosowaniu swojego zachowania do warunków i zachowania na drodze.
Bez telefonu na przejściu – pieszy musi zmienić swoje nawyki
Kolejną z ważnych zmian będzie zakaz korzystania z telefonów oraz innych urządzeń utrudniających percepcję, zwłaszcza wzrokową podczas przechodzenia przez jezdnię oraz torowisko. Większość z nas widziała w sieci, bądź w telewizji, filmiki na których takie działanie doprowadzało do bardzo niebezpiecznych zagrażających życiu sytuacji.
Zakaz jazdy „na zderzak”
Nowe rozwiązania mają objąć również tzw. jazdę na zderzaku. Jak wynika z policyjnych statystyk niezachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków. Po wprowadzeniu nowelizacji na drogach szybkiego ruchu minimalna odległość pomiędzy pojazdami ma wynieść połowę aktualnej prędkości. Minimalne odległości pomiędzy pojazdami mają wynieść odpowiednio: 50m przy prędkości 100 km/h, 60m przy prędkości 120 km/h i 70m przy prędkości 140km/h. Odstępstwa od tej zasady mają mieć miejsce tylko w przypadku manewru wyprzedzania.
50 km/h w mieście również w nocy
Kolejną zmianą która zostanie wprowadzona, ma być ujednolicenie prędkości w obszarze zabudowanym zarówno w nocy jak i w dzień. Dotychczas w naszym kraju prędkość w nocy (od godziny 22:00 do 6:00) wynosiła 60 km/h, a w dzień 50 km/h. Teraz prędkość ta przez całą dobą będzie wynosić 50 km/h.
Nowe przepisy mają wejść w terminie 14 dni od momentu pojawienia się ich w Dzienniku Ustaw.