Już można zapisywać się na konferencję dla nauczycieli „Oblicza regionalizmu we współczesnej szkole. Dobre praktyki, inspiracje, motywacja.” Jest to wydarzenie zapowiedziane z okazji 6. Kongresu Kociewskiego. Konferencja obejmie cykl 6 spotkań online trwających od 15-26.03.2021 roku. Jeśli uczysz w szkole i edukacja regionalna jest bliska Twemu sercu albo chcesz dopiero rozpocząć przygodę z regionalizmem, a do tego interesują Cię kreatywne i nowoczesne metody pracy, to będzie odpowiednie miejsce dla Ciebie. Organizatorzy – zapraszają!
Zapraszamy nauczycieli na 6 spotkań w ramach Konferencji „Oblicza regionalizmu we współczesnej szkole. Dobre praktyki, inspiracje, motywacja.”
Oto link, pod którym można zgłosić swój udział:
https://mailchi.mp/…/oblicza-regionalizmu-we-wspczesnej…
Udział w konferencji jest bezpłatny. Uczestnicy otrzymają certyfikaty, a dla pierwszych 40 osób, które się zgłoszą i wezmą udział w co najmniej 5 webinariach przygotowaliśmy zestawy książek, m.in.: 2 części „Vademecum kociewskiego”, R. Landowskiego „Na ziemi łagodnej. Dawno temu i jeszcze dawniej na Kociewiu – 139 gawęd i opowieści”, A. Lubińskiego „Czas kowalem losu człowieka”.
Zależy nam na tym, by zainteresować Państwa szeroko pojętym regionalizmem, który nie ogranicza się tylko do nauczania o gwarze czy sztuce i literaturze ludowej z Kociewia, ale obejmuje całe dziedzictwo kulturowe tego regionu, z jego historią i współczesnością, specyfiką przyrodniczo-krajobrazową czy tradycjami.
Zaprosiliśmy do grona prelegentów wybitnych znawców regionu (prof. M. Pająkowska-Kensik, prof. Anna Weronika Brzezińska), ale też ekspertów w dziedzinie innowacyjnych metod nauczania (dr Beata Kapela-Bagińska, Justyna Wołoszyk-Brzezińska), czy wreszcie pasjonatów i praktyków.
PLAN KONFERENCJI
15.03.2021 Rozpoczęcie konferencji – „Na czym polega urok regionalizmu?” dr hab., prof. UKW Maria Pająkowska-Kensik, dr hab., prof. UAM Anna Weronika Brzezińska i inni goście. Prowadzenie: Beata Graban, Michał Kargul, Lech J. Zdrojewski
17.03.2021 „Grywalizacja w edukacji regionalnej” – dr Beata Kapela-Bagińska, wykładowczyni z Uniwersytetu Gdańskiego, specjalistka w zakresie dydaktyki, psycholingwistyki oraz metodyki pracy w szkole, autorka podręczników do języka polskiego.
19.03.2021 „Dobre praktyki w edukacji regionalnej na poziomie szkoły podstawowej” – Aleksandra Miczek, polonistka i regionalistka, „Podania i legendy kociewskie w wersjach filmowych” – Lucyna Bielińska-Sytek, polonistka i kulturoznawczyni.
22.03.2021 „Edukacja regionalna w szkole średniej” – Beata Graban, polonistka i regionalistka, „Regionalizm okiem historyka” – dr Michał Kargul, historyk, znawca regionu, „Atrakcyjne edukacyjnie miejsca na Kociewiu” – Dorota Piechowska, regionalistka, aktywna entuzjastka Kociewia.
24.03.2021 „Mój świat wartości, czyli rutyny i postawy myślenia krytycznego na języku polskim i zajęciach wychowawczych” – Justyna Wołoszyk-Brzezińska, polonistka, Certyfikowana Trenerka Myślenia Krytycznego, członkini sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli pracujących kreatywnie KRET (Kreatywny Rozwój Edukacji Twórczej) w CEN.
26.03.2021 Zakończenie konferencji. „O roli grup rekonstrukcyjnych w edukacji historycznej i regionalnej” – kasztelan gniewski Jarosław Struczyński i Magdalena Cholewa z Grodziska Owidz.
Prezentacja wydawnictw kongresowych, linki i rekomendacje ciekawych edukacyjnie miejsc, linki do programów „Dycht Kociewie”, izby regionalne, skanseny itp.
Gmina Zblewo
(mat. fb Kongresy Kociewskie)