Zanim wybierzemy się na jedną z gdyńskich plaż, żeby popływać w Bałtyku, warto sprawdzić sytuację i stan strzeżonych kąpielisk. W tej chwili ze względu na zakwit sinic nie można korzystać z żadnego z nich. Aktualne warunki gdyńskich kąpieliskach można sprawdzać na stronie gdyniasport.pl lub w aplikacji mobilnej gdynia.pl.
W Gdyni mamy cztery kąpieliska strzeżone, które są czynne w godz. 9.30-17.30. Znajduja się one w dzielnicach: Babie Doły (100 m), Śródmieście (200 m), Redłowo (100 m) i Orłowo (100 m). Zanim jednak wybierzemy się popływać w morzu, warto sprawdzić, jak wygląda aktualny stan Bałtyku. Informacje te znajdziemy na stronie gdyniasport.pl lub w aplikacji mobilnej gdynia.pl (w zakładce pogoda).
Na kąpieliskach strzeżonych każdego dnia bezpieczeństwa plażowiczów strzeże 31 ratowników wyposażonych w profesjonalny sprzęt: 4 łodzie motorowe, 1 skuter z platformą ratowniczą, 2 pojazdy ATV, deski ratownicze Rescue Board, sprzęt łączności i inne niezbędne urządzenia, dzięki czemu ratownicy przygotowani są do przeprowadzenia szybkich i skutecznych interwencji.
Poza tym na każdym kąpielisku morskim znajduje się defibrylator AED. Piąty defibrylator znajduje się na wyposażeniu Grupy Interwencyjnej Ratownictwa Wodnego.
Plaże bez barier
Gdyńskie kąpieliska są nie tylko bezpieczne, ale również przystosowane do użytku przez osoby z niepełnosprawnościami. Takie udogodnienia znajdują się na plażach: Śródmieście oraz Orłowo.
Osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z wózka kąpielowego, który umożliwia transport po piasku oraz bezpośredni kontakt z morską wodą. Amfibia dostępna jest na plaży Śródmieście, a chęć skorzystania z niej należy zgłosić starszemu ratownikowi w godzinach 9.30-10.30 pod nr telefonu: 785 174 737. Przed przyjściem na plażę warto upewnić się, że w danym dniu nie występują okoliczności uniemożliwiające skorzystanie z wózka kąpielowego.
Co więcej, na plaży w Śródmieściu znajdują się dwie kładki. Pierwsza pozwala na dostanie się do placu zabaw i mariny. Natomiast druga pozwala na zejście z bulwaru przy pomniku Rybek i podziwianie morza z bliska.
Podobna kładka znajduje się również w Orłowie. Ma ona trzydzieści trzy metry i służy osobom z niepełnosprawnościami w okresie letnim.
Warto też pobrać na telefon aplikację o nazwie „Ratunek” oraz nad wodą mieć pod ręką ważny numer telefonu: 601 100 100.
Magdalena Śliżewska
fot. Zygmunt Gołąb