28 marca to szczególna data w historii Gdyni. Tego dnia w 1945 roku zakończyły się walki o wyzwolenie naszego miasta. Ogromną rolę odegrali w tym dzielni harcerze. Z tej okazji Hufiec ZHP Gdynia zaprasza na 31. Rajd „Tajna Lilijka”. Wydarzenie odbędzie się 25 marca na Cisowej.
28 marca minie 78 lat od wyzwolenia Gdyni spod niewoli niemieckich okupantów. W tych działaniach ogromną rolę odegrali nasi dzielni harcerze. To dzięki nim miasto nie zamieniło się w gruzy. Na czym polegały te ich bohaterskie czyny, dowiemy się m.in. z artykułu pt. „Harcerze uratowali Gdynię”.
Z okazji 78. rocznicy wyzwolenia miasta, Hufiec ZHP Gdynia zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w 31. Rajdzie „Tajna Lilijka”. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 25 marca w dzielnicy Cisowa i potrwa od godz. 10.00 do 16.00. Czas trwania przejścia jednego patrolu to około 2-4 godzin.
– Ogromny udział w odbiciu Gdyni miał Tajny Hufiec Harcerzy, działający na jej terenie podczas II wojny światowej. Swoimi działaniami harcerze przyczynili się do zatopienia historycznego pancernika „Schleswig-Holstein”, będącego symbolem agresji na Polskę oraz stworzenia mapy umocnień miasta, dzięki której umożliwiono jego odbicie bez zniszczenia Gdyni. Wszystkie działania były prowadzone z podziemia, w pełnej konspiracji i pełnym niebezpieczeństwie. Harcerze z Hufca ZHP Gdynia co roku upamiętniają naszych bohaterów, wspominając ich brawurową postawę i oddanie ojczyźnie, pamiętając o ciągłej gotowości do służby i niesienia pomocy bliźnim – mówi hm. Agnieszka Szlosowska, komendantka Hufca ZHP Gdynia.
W tym roku hufiec dla każdego, kto chciałby poznać tę wyjątkową organizację i jej zasługi, przygotował specjalną trasę. Udział w grze mogą wziąć grupy dwu lub czteroosobowe, składające się przynajmniej z jednej osoby pełnoletniej. Uczestnictwo w rajdzie jest bezpłatne.
– Organizowany 25 marca 2023 roku Rajd „Tajna Lilijka” pozwala młodym ludziom poznawać lokalną historię w aktywny i pozytywny sposób, wykorzystując harcerskie metody. Zachęcamy gorąco do wzięcia udziału w tej akcji – dodaje phm. Monika Szymańska, komendantka rajdu.
Kto może wziąć udział w rajdzie? Każdy, kto chce poznać historię Tajnego Hufca Harcerzy, który miał swój ogromny udział w walce o wyzwolenie Gdyni.
Jak się zgłosić? Zebrać dwu lub czteroosobowy patrol i do 17 marca wypełnić formularz na stronie: https://forms.office.com/e/mbgJSajsju.
W przypadku pytań można się kontaktować z organizatorami pod adresem mailowym: rtl@gdynia.zhp.pl.
Magdalena Śliżewska
UM Gdynia