Wyprawa malowniczą trasą rowerową, spacer szlakiem w pobliżu Marszewa, a może biwak na obrzeżach miasta? Przejrzyj nową, interaktywną mapę przygotowaną przez Lasy Państwowe i sam zdecyduj, gdzie spędzić wolny czas na łonie natury. To nowa, odświeżona wersja portalu Czaswlas.pl, który działa już w wersji beta.
Zupełnie nowa wersja portalu wystartowała zaledwie kilka dni temu. To projekt zrealizowany przez Lasy Państwowe, dzięki któremu powstała uniwersalna i łatwo dostępna interaktywna mapa. Zaznaczono na niej wszystkie elementy leśnej infrastruktury – miejsca biwakowe, parkingi, trasy rowerowe i ścieżki spacerowe czy lokalizacje, w których bez problemu można rozbić namiot.
Mapa dostępna dla każdego
Pomysł jest bardzo prosty – udając się w dowolne miejsce w kraju, wystarczy uruchomić mapę i sprawdzić, gdzie znajduje się to, czego akurat szukamy, planując swój odpoczynek w lesie. Czaswlas.pl to portal, który swoją formą przypomina aplikację, ale bez problemu działa z poziomu przeglądarki internetowej, także w przypadku urządzeń mobilnych. Nie ma potrzeby instalowania kolejnej aplikacji, wystarczy jedynie wpisać łatwy do zapamiętania adres strony.
– Jedną z trzech funkcji lasów jest udostępnianie ich społeczeństwu. Nowa odsłona naszego serwisu turystycznego realizuje tę funkcję. (…) Liczymy, że więcej osób doceni urodę polskich lasów i pracę dbających o nie leśników – mówi o Czaswlas.pl Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
Na początek leśny przewodnik zawiera bazę danych z ponad 17 tysiącami obiektów turystycznych Lasów Państwowych. Na mapie można znaleźć lokalizacje:
- miejsc biwakowania i kempingów,
- wiat turystycznych,
- ośrodków wypoczynkowych i kwater,
- szlaków pieszych, rowerowych i konnych,
- ścieżek edukacyjnych lub historycznych.
- parkingów i miejsc postojowych,
- punktów widokowych,
- innych atrakcji.
Zaplanuj weekend lub skorzystaj z gotowego planu
Wirtualna mapa obejmuje swoim zasięgiem cały kraj, w tym także położone wokół Gdyni tereny Nadleśnictwa Gdańsk. Warto skorzystać z nowych możliwości np. podczas planowania rodzinnego wypoczynku w weekend – poznamy m.in. najciekawsze szlaki turystyczne położone w okolicznych lasach, atrakcyjne miejsca w pobliżu Leśnego Ogrodu Botanicznego „Marszewo”, punkt widokowy na Demptowie czy lokalizacje parkingów leśnych na obrzeżach miasta, gdzie można np. legalnie rozpalić ognisko.
Większość elementów infrastruktury opisano też dokładniej, a dodatkowe informacje są dostępne po kliknięciu na konkretny punkt na mapie. Można także oceniać poszczególne miejsca i dzielić się opinią na ich temat.
Dla osób, które lubią korzystać z gotowych propozycji spędzania czasu, przygotowano „Pomysły na wyprawy” – plany weekendowych wycieczek z wykorzystaniem obiektów dostępnych na portalu. Każda z wypraw została przygotowana z myślą o konkretnej grupie użytkowników, np. chcących spędzić czas aktywnie, interesujących się historią czy tych, którzy wolą skupić się na obserwacji przyrody.
W serwisie można znaleźć także m.in. porady dotyczące bezpiecznego spędzania czasu w lesie.