Zakończyła się VIII edycja gry miejskiej Rowerem do pracy i szkoły – Kręć kilometry dla Gdańska. W tegorocznej rywalizacji wzięły udział 352 firmy, 26 szkół, 9 uczelni i 33 dzielnice, co dało łącznie 4614 aktywnych uczestników, którzy w ostatnim tygodniu zabawy wykręcili ponad dwa miliony kilometrów.
Wyniki tegorocznej edycji Kręć kilometry dla Gdańska oraz zwycięzców w poszczególnych kategoriach przedstawił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. Niestety w tym roku, ze względu na obostrzenia związane z COVID-19, nie odbyła się gala dla zwycięzców.
– Mimo tego, że jesteśmy w trudnej sytuacji pandemii, możemy wynieść dla siebie coś pozytywnego. I właśnie w tym czasie część Gdańszczan odkrywa na nowo rower, jako bezpieczny i niezawodny środek komunikacji, a to przełożyło się na wyniki tegorocznej kampanii. To rekordowa kampania. 235 tys., to liczba wszystkich przejazdów, 4600 aktywnych uczestników, którzy przejechali 2 mln kilometrów, co przełożyło się na zaoszczędzonych ponad 500 ton CO2 i aż 61.289 415 spalonych kalorii! W tym roku, przez obostrzenia sanitarne, nie udało nam się zorganizować finału kampanii, w formie uroczystego spotkania z laureatami. Mam nadzieję, że w przyszłym roku, spotkamy się już po epidemii i będziemy mogli uścisnąć sobie dłonie i pogratulować tej rekordowej edycji – powiedział prezydent Grzelak.
Rywalizacja trwała dwa miesiące i w tym roku po raz pierwszy rozpoczęła się 14 września i zakończyła 13 listopada. By włączyć się do gry, należało zainstalować na smartfonie aplikację Activy, która wykorzystuje dane GPS, zarejestrować się, dołączyć do drużyny lub rozpocząć kręcenie kilometrów indywidualnie i przez dwa miesiące wykorzystywać rower lub hulajnogę w codziennych dojazdach do pracy, szkoły lub na uczelnię. Zgodnie z regulaminem, dojazdy do pracy premiowane były dodatkowo, a od połowy października punktowane podwójnie.
Nagrody w konkursie wręczone zostały w kategoriach: indywidualnej, firmy, uczelnie i dzielnice i w tym roku wyjątkowo szkoły średnie.
Wyniki rywalizacji zespołowej przedstawiały się następująco:
NAJWIĘKSZE FIRMY (powyżej 1000 osób)
- I MIEJSCE – URZĄD MIEJSKI W GDAŃSKU
- II MIEJSCE – GDAŃSKA STOCZNIA REMONTOWA im. J. Piłsudskiego S.A.
- III MIEJSCE – GRUPA KAPILTAŁOWA LOTOS
DUŻE FIRMY (251 – 1000 osób)
- I MIEJSCE – SATEL Sp. z o.o.
- II MIEJSCE – POMORSKI URZĄD CELNO-SKARBOWY
- III MIEJSCE – FEDERAL – MOGUL BIMET S.A.
ŚREDNIE FIRMY (51 – 250 osób)
- I MIEJSCE – DELTAMARIN Sp. z o.o.
- II MIEJSCE – TRANSPROJEKT GDAŃSKI Sp. z o.o.
- III MIEJSCE – FEMAX Sp. z o.o. Sp. K.
MAŁE FIRMY (11 – 50 osób)
- I MIEJSCE – MATI Wojciech Audiejus
- II MIEJSCE – XTrack.com (PPU OMEGA Sp. z o.o.)
- III MIEJSCE – 17.TERENOWY ODDZIAŁ LOTNISKOWY
MIKRO FIRMY (1 – 10 osób)
- I MIEJSCE – OPPINVEST
- II MIEJSCE – TERMA S.J.
- III MIEJSCE – DARIUSZ WYRWA USŁUGI IT
W KATEGORII UCZELNIE:
- I MIEJSCE – AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH W GDAŃSKU
- II MIEJSCE – GDAŃSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY
- III MIEJSCE – POLITECHNIKA GDAŃSKA
W KATEGORII SZKOŁY ŚREDNIE:
- I MIEJSCE – BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA NR 10
- II MIEJSCE – V LO
- III MIEJSCE – XXIV LO
W KATEGORII DZIELNICE:
- I MIEJSCE – OLSZYNKA
- II MIEJSCE – LETNICA
- III MIEJSCE – MŁYNISKA
Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku