Jeden zastrzyk i już! Wszystko dzięki preparatowi Johnson & Johnson. Jednodawkową szczepionkę można przyjąć w punkcie szczepień powszechnych zlokalizowanym w Gdynia Arenie (ul. Kazimierza Górskiego 8) oraz punkcie drive-thru znajdującym się na parkingu pomiędzy halą Gdynia Arena a Centrum Riviera.
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. To czas, który chcemy spędzić na beztroskiej zabawie i wypoczynku. I nie zważając na kierunek, który obierzemy, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie swoim i osób z najbliższego otoczenia. Na świecie wciąż panuje pandemia koronawirusa, a receptą na powrót do normalności są szczepienia.
– Warto z wyprzedzeniem zaplanować sobie wakacje i nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Johnson & Johnson jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie wiedzą, gdzie będą znajdować się za jakiś czas. Zachęcamy do korzystania z punktu szczepień powszechnych w Gdynia Arenie oraz punktu drive-thru, gdzie można podjechać samochodem, rowerem i zaszczepić się jednodawkową szczepionką przeciw COVID-19 – mówi Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.
Mieszkańcy Gdyni chętnie się szczepią. W naszym mieście wykonano do tej pory 170 692 iniekcji (stan na 1.06.20210, za: gov.pl).
Od 1 lipca czekają nas zmiany w sposobie przyjmowania drugiej dawki szczepionki. Do tej pory obie dawki preparatu trzeba było przyjąć w tym samym punkcie szczepień, bez możliwości zmiany. Od lipca zaczną obowiązywać przepisy, dzięki którym drugą dawką będzie można się zaszczepić w dowolnym punkcie. Osoby, które zdecydują się na przyjęcie preparatu Johnson & Johnson, nie muszą martwić się o drugi termin. Wystarczy jedna wizyta i już!
Szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Janssen Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson (Janssen) zapewnia dobry poziom ochrony przed koronawirusem. Preparat został zarejestrowany w UE 11 marca 2021 r. do stosowania u osób w wieku 18 lat i starszych.
Gdynianie szczepili się w majówkę
Przypomnijmy, że w weekend majowy na parkingu przy ul. Zawiszy Czarnego 1 działał punkt szczepień Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej. Mieszkańcy mogli się tam zaszczepić jednodawkowym preparatem firmy Johnson & Johnson. Gdynianie chętnie skorzystali z tej możliwości. Punkt działał od 1 do 3 maja. W tym czasie jednodawkową szczepionkę podano 2 110 osobom.
Zaszczep się w PSP w Gdyni
Do gdyńskich punktów szczepień powszechnych (PSP) można zarejestrować się poprzez:
- gdyńską infolinię o numerze 58 505 52 91. Gdyńska infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.00;
- ogólnopolską infolinię 989 czynną całą dobę,
- sms o treści SzczepimySie wysłany na numer 664 908 556 lub 880 333 333,
- e-rejestrację dostępną na stronie internetowej pacjent.gov.pl na dwa sposoby: za pomocą Profilu Zaufanego (pełna rejestracja) lub bez użycia Profilu Zaufanego (szybka ścieżka).
W gdyńskich punktach szczepień powszechnych znajduje się łącznie 27 stanowisk do konsultacji i szczepień (6 stanowisk w UCMMiT, 20 w hali Gdynia Arena oraz 1 w drive-thru). Partnerami medycznymi w gdyńskich punktów są Szpitale Pomorskie sp. z o. o. oraz UCMMiT.
Punkty szczepień powszechnych w Gdyni działają:
- Gdynia Arena – od poniedziałku do piątku od 8.00 do 17.00,
- Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej – od poniedziałku do piątku od 14.30 do 20.00, w soboty od 8.00 do 13.30,
- drive-thru – od poniedziałku do soboty od 8.00 do 14.00.
Szczegółowa procedura rejestracji oraz wszelkie niezbędne kwestionariusze są dostępne w dedykowanej szczepieniom zakładce #GDYNIASIESZCZEPI na stronie Gdynia.pl.
Jak działa szczepionka Johnson&Johnson?
Szczepionka firmy Janssen jest szczepionką wektorową. Składa się z wektora adenowirusa, z wbudowanym genem kodującym białko S koronawirusa SARS-CoV-2. Wektor pełni funkcję nośnika, dzięki któremu fragment materiału genetycznego koronawirusa dostaje się do komórek naszego organizmu. W szczepionce Janssen wektorem jest adenowirus ludzki, który został na stałe zmieniony w taki sposób, że nie może się replikować (dzielić), dlatego jest dla naszego organizmy bezpieczny. Wektor przenosi materiał genetyczny koronawirusa do komórek osoby zaszczepionej, gdzie dochodzi do syntezy białka S koronawirusa. Białko S jako antygen pobudza układ immunologiczny do produkcji przeciwciał i komórek odpornościowych. Podobny mechanizm działania wykorzystany jest w szczepionce wektorowej AstraZeneca. (Źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny)
Jak podaje Europejska Agencja Leków (EMA) zanim szczepionka COVID-19 Janssen otrzymała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w UE, skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki oceniano w badaniach przedklinicznych i dużych badaniach klinicznych. W badaniach klinicznych szczepionkę otrzymało ponad 27 000 uczestników. Jak każdy lek, ta szczepionka może powodować działania niepożądane, chociaż nie każdy ich doświadczy. Najczęstsze skutki uboczne znane ze szczepionki COVID-19 Janssen są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.
Redakcja portalu Gdynia.pl
fot. Magdalena Czernek