Hala sportowa GUMed, Ergo Arena, Stadion Gdańsk oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie to miejsca, które zostały zgłoszone jako gdańskie Punkty Sczepień Masowych. Pełna przepustowość zaproponowanych punktów może wynieść nawet 50 tys. szczepień tygodniowo. W piątek, 2 kwietnia odbyła się konferencja prasowa, podczas której przekazano szczegóły dotyczące organizacji nowych punktów masowego szczepienia w Gdańsku.
– Nie ma innego sposobu na poradzenie sobie z pandemią niż masowe szczepienia. Podam jedną liczbę, która powinna dać każdemu do myślenia. W Gdańsku, w marcu, zarejestrowaliśmy 849 zgonów. To drugi rekordowy miesiąc i wynik, pod kątem zgonów, od czasu zakończenia II Wojny Światowej. Przypomnę, że w listopadzie, w Gdańsku umarło aż 888 osób – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Największy punkt szczepień w hali GUMed
W związku ze spodziewanym zwiększeniem dostaw szczepionek przeciw COVID-19 do Polski, rząd zobowiązał samorządy do utworzenia Punktów Szczepień Masowych (PSM), które mają – obok punktów szczepień populacyjnych oraz węzłowo populacyjnych – uzupełnić mapę realizacji szczepień w całej Polsce. Władze Gdańska, we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym oraz Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, zgłosiły dziś gotowość utworzenia czterech PSM. Mają to być punkty zlokalizowane w hali sportowej GUMed, Ergo Arenie, na Stadionie Gdańsk oraz w obiektach Międzynarodowych Targów Gdańskich. Największy punkt ma zostać utworzony hali sportowej GUMed.
– Dzięki ogromnej pomocy pani Prezydent Miasta Gdańska, w najbliższych tygodniach na tej sali powstaną boksy. Zostanie zorganizowane ogromne Centrum Szczepień Masowych. Już dzisiaj Uniwersyteckie Centrum Kliniczne szczepi codziennie blisko tysiąc osób. Jest znaczącym miejscem, które zwiększa nasze wspólne bezpieczeństwo dzięki szczepieniom – mówi prof. dr hab. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Hala sportowa GUMed ma doskonałe warunki do tego, aby utworzyć tu Punkt Szczepień Masowych. Podczas dzisiejszej konferencji przekazano też szczegóły dotyczące technicznych aspektów tego przedsięwzięcia.
– Chcemy skorzystać z doświadczenia naszego dotychczasowego punktu szczepień, który jest największym punkiem szczepień na wybrzeżu. Do tej pory zrobiliśmy 45 tys. szczepień. A ta hala, w której jesteśmy może zapewnić przepustowość ok 5 tys. szczepień dziennie, dlatego, że jest dostępne do 12 godzin, od godziny 8.00 do 20.00. Mam nadzieję, że dzięki temu, w ciągu miesiąca, będziemy mogli zaszczepić ok 100 tys. naszych obywateli. Mam też nadzieję, że tą nadwyżką podzielimy się z innymi, bo do zaszczepienia jest jeszcze ok. 1 mln 100 tys. osób dorosłych na wybrzeżu. Na tej hali będzie 25 punktów lekarskich i pielęgniarskich. Są tutaj trybuny, co jest niezwykle pomocne, bo osoba zaszczepiona musi około 30 min. przebywać w puncie szczepień pod kontrolą. Dlatego punkty szczepień organizowane przez szpitale są w dużych miejscach, w dużych szpitalach, dużych punktach węzłowych – tłumaczy Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
Punkty Szczepień Masowych w Gdańsku
Podczas dzisiejszej konferencji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska przedstawiła również pozostałe propozycje lokalizacji, w których utworzone miałyby by zostać Punkty Sczepień Masowych. Oprócz hali sportowa GUMED są to Ergo Arena, Stadion Gdańsk oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie. Łączna wydajność wszystkich zaproponowanych punktów może sięgnąć nawet 50 tys. szczepień tygodniowo.
– W poniedziałek otrzymaliśmy pismo od Pana Wojewody, mówiące o tym, że w Gdańsku powinniśmy postarać się znaleźć takie miejsca, w których tygodniowo będziemy mogli szczepić 38 tysięcy pacjentów. Dziś, w piątek, poszczególne punkty zgłaszamy do Pana Wojewody. Jednym z nich będzie miejsce, które jest własnością Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. We współpracy z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym powstanie tutaj masowy punkt szczepień. Zgłosimy także stadion, naszą bursztynową dumę, miejsce, w którym będziemy mogli szczepić dziennie do 2 tysięcy pacjentów. Zgłosimy także wspólną halę na granicy Gdańska i Sopotu, gdzie też potencjalnie do 2 tysięcy pacjentów dziennie będzie można szczepić – wyjaśnia Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Przypomnę, że masowy punkt jest już dostępny w hali Międzynarodowych Targów Gdańskich, gdzie wydolność to 1000 osób dziennie. Jest to możliwe dzięki ofiarności pracy ludzi, bo bez ludzi nie da się przeprowadzić tych masowych szczepień, dlatego wielkie ukłony dla studentów i pracowniku UCK, ale także dla pracowników pomorskich szpitali. W MTG szczepieniami zajmują się pracownicy szpitala Copernicus, czyli spółki Samorządu Województwa Pomorskiego – dodaje prezydent Gdańska.
Zaangażowanie pracowników oraz studentów
Aby skuteczne wszczepić taką liczbę mieszkańców, oprócz odpowiednio przystosowanych miejsc – kluczowy jest personel. Uczestnicy dzisiejszej konferencji podkreślali wielkie zaangażowanie lekarzy, personelu medycznego, ale i studentów GUMED.
– Jest to możliwe dzięki ogromnemu wysiłkowi pracowników UCK, ale również studentów. Blisko 300 naszych studentów, różnych kierunków, nie tylko kierunku lekarskiego, od pierwszych dni epidemii codziennie angażuje się w zwalczanie tego nieszczęścia. Pracują w punktach wymazowych, pracują w punktach pomiaru temperatur, pracują przy łóżkach pacjentów, asystując pielęgniarkom i lekarzom. Na apel Ministerstwa Zdrowia z ostatnich dni, już blisko 150 naszych studentów opowiedziało pozytywnie. Jestem głęboko przekonany, że to centrum szczepień, które ruszy za parę dni również będzie w znacznej mierze działało dzięki aktywności naszych wspaniałych studentów – podkreśla prof. dr hab. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku