Ruszył I etap Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19. Grupa szczepień w tym etapie obejmuje m.in. pensjonariuszy domów pomocy społecznej i innych miejsc stacjonarnego pobytu. Zajrzeliśmy do Domu Pomocy Społecznej przy ul. Pawiej 31, gdzie pensjonariusze jednostki przyjęli pierwszą dawkę szczepionki.
W piątek, 15 stycznia ruszyła rejestracja do I etapu Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19, który obejmuje:
- pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,
- osoby powyżej 60. roku życia – w kolejności od najstarszych,
- służby mundurowe, w tym wojsko,
- nauczycieli.
W położonym na Pustkach Cisowskich Domu Pomocy Społecznej przebywa około 70 podopiecznych w podeszłym wieku oraz przewlekle somatycznie chorych. Poza zapleczem socjalnym pracownicy starają się, by starszym osobom nie brakowało atrakcji kulturalnych i spotkań ze światem. Do tej pory odbywały się tam koncerty świąteczne, występy uzdolnionej młodzieży oraz jasełka, w których brali udział najmłodsi gdynianie. Niestety pandemia wszystko zmieniła. W trosce o zdrowie pensjonariuszy wprowadzono zakaz odwiedzin.
Teraz pojawiła się nadzieja. Dziś pensjonariusze przyjęli pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19.
– W gdyńskim Domu Pomocy Społecznej zostanie zaszczepionych 71 osób. Bardzo zależy nam na tym, by wszyscy mieszkańcy domu byli zaszczepieni, bo to ważne dla ich zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Od początku pandemii wstrzymaliśmy odwiedziny rodzin, w związku z powyższym mieszkają tu osoby, które od roku nie widziały swoich bliskich. Szczepionka umożliwi przywrócenie odwiedzin. Szczepienie będzie się odbywało jednego dnia. Co ważne, w planie szczepień ujęci są nie tylko podopieczni Domu Pomocy Społecznej, ale również 40 osób z Gdyńskich Ośrodków Wsparcia. I te osoby będą szczepione w dniach 19-20 stycznia – wyjaśnia wiceprezydent ds. innowacji Michał Guć.
Obecność bliskich osób krzepi, podnosi na duchu, łagodzi lęk. Zaszczepienie personelu oraz pensjonariuszy stwarza szansę na przywrócenie odwiedzin, na które czekają zarówno starsi ludzie, którzy od roku nie widzieli bliskich, jak i ich stęsknione, dzieci, rodzeństwo czy wnuki. To również szansa, by ta placówka na nowo otworzyła się na świat.
Gdyńskie Ośrodki Wsparcia, w których jutro zostanie zaszczepionych 40 osób, to również placówki opieki całodobowej, gdzie przebywają osoby obłożnie chore.
Seniorów i podopiecznych Domów Pomocy Społecznej oraz Gdyńskich Ośrodków Wsparcia do zapisywania się na szczepienia przeciwko COVID-19 zachęca Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Pracownicy deklarują, że będą wspierać osoby, które są w grupie ryzyka i kwalifikują się do przyjęcia dawki w etapie I. To zrozumiałe, że podjęciu decyzji może towarzyszyć strach i niepewność, wsparcie i uświadomienie, że szczepionka to ważny element walki z wirusem COVID-19, daje nadzieję na normalność.
– Namawiamy i zachęcamy mieszkańców do szczepienia się, a także przede wszystkim edukujemy. Znosimy strach i niepewność, które towarzyszą podjęciu tej decyzji – mówi Klaudia Głodowska, koordynator ds. szczepień w gdyńskim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.
Szczegółowe informacje na temat Narodowego Programu Szczepień, jego kolejnych etapów i sposobu rejestracji znajdziemy na stronie www.gov.pl/szczepimysie.