Czterech przedstawicieli Trefla Gdańsk w środę 18 listopada o godz. 9:30 uda się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, by oddać osocze. Przypomnijmy, że w szeregach „gdańskich lwów” przez zakażenie SARS-CoV-2 przeszli niemal wszyscy zawodnicy i członkowie sztabu szkoleniowego, jednak w przypadku graczy po oddaniu osocza potrzebne byłyby dwa dni luźniejszych treningów. Do RCKiK udadzą się więc prezes klubu Dariusz Gadomski, trener Michał Winiarski, trener przygotowania fizycznego Wojciech Bańbuła oraz Michał Kardasz z klubowego działu marketingu.
Trefl Gdańsk mierzył się z dwiema falami zakażeń SARS-CoV-2. W lipcu w trakcie okresu przygotowawczego obecność wirusa stwierdzono u łącznie 12 zawodników pierwszej drużyny i trzech członków sztabu szkoleniowego. W październiku natomiast zakażonych było dwóch innych członków sztabu, w tym trener Michał Winiarski, dwóch zawodników, którzy nie przechodzili zakażenia wcześniej i dwie osoby z administracji klubu. W przypadku osób, które przez zakażenie przechodziły w październiku, w tym tygodniu mija niemal miesiąc od zakończenia izolacji domowej, czyli minimalny wymagany czas pozwalający na oddanie osocza. Prezes Gadomski, trener Winiarski, trener przygotowania fizycznego Wojciech Bańbuła i Michał Kardasz z działu marketingu do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa udadzą się w środę 18 listopada o godz. 9:30.
– Podobnie jak w poprzednich sezonach, gdy Wojciech Grzyb starał się cyklicznie oddawać krew, w przypadku zawodników oddanie osocza wiązałoby się z koniecznością przeprowadzenia dwóch dni luźniejszych treningów, z mniejszą liczbą ćwiczeń na ręce, co niestety nie jest teraz możliwe. Po sprawdzeniu wszystkich przeciwwskazań dyskwalifikujących potencjalnych dawców do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa udadzą się prezes klubu Dariusz Gadomski, trener Michał Winiarski, trener przygotowania fizycznego Wojciech Bańbuła oraz Michał Kardasz z klubowego działu marketingu. Prezes Gadomski już przy pierwszej fali zakażeń w drużynie podkreślał, że w miarę możliwości oddanie osocza będzie naszą powinnością. W szeregach Trefla Gdańsk wszyscy przez zakażenie przeszli bez większych problemów, głównie z typowymi objawami jak podwyższona temperatura, ból głowy, utrata węchu i smaku, więc chcemy podzielić się osoczem z tymi, którzy toczą zdecydowanie trudniejszą walkę z koronawirusem – informuje Justyna Gdowska, rzecznik prasowy Trefla Gdańsk.
Przypomnijmy, że podczas oddawania osocza od ozdrowieńca pobiera się 450 ml krwi, z której otrzymywane jest około 220-230 ml osocza. Dzięki przeciwciałom w nim zawartym udaje się uzyskać lek, który pomaga ciężko chorym na SARS-CoV-2. Wszelkie szczegółowe informacje dla potencjalnych dawców znajdują się na stronach Regionalnych Centrów Krwiodawstwa, w przypadku Gdańska jest to https://krew.gda.pl/. Trefl Gdańsk apeluje także do wszystkich swoich kibiców i fanów siatkówki z całego kraju, którzy również przeszli przez zakażenie SARS-CoV-2 i mogą zostać dawcami, by udali się do Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Biuro Prasowe Trefla Gdańsk