W tym roku Lechia Gdańsk obchodzi swoje 75 lecie. Pandemia pokrzyżowała plany klubu związane z uroczystymi obchodami tej rocznicy. Aby jednak godnie uczcić jubileusz, przygotowano niespodzianki dla mieszkańców. Dziś do godz. 21.00 osoby podróżujące biało-zielonymi tramwajami będą mogły zrobić to bezpłatnie!
W piątek 7 sierpnia, Lechia Gdańsk obchodzi 75-lecie powstania. Z powodu pandemii, działacze klubu musieli zrezygnować z ambitnych planów organizacji hucznych obchodów tego jubileuszu. Nie odbędzie się m. in. tradycyjna prezentacja zespołu przed rozpoczęciem nowego sezonu. Nie będzie również meczu sparingowego, w którym Biało-Zieloni mieli zmierzyć się ze znanym europejskim klubem.
Mimo ograniczeń wynikających z sytuacji pandemicznej, w Gdańsku nie zabraknie akcentów upamiętniających 75-lecie powstania Lechii. Już na początku czerwca na gdańskich torach pojawił się biało-zielony tramwaj PESA Jazz Duo – Jest to hołd Miasta na 75-lecie Lechii Gdańsk, klubu o wielkich zasługach dla naszej społeczności – mówi wówczas Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Kilka dni później, biało-zielonemu tramwajowi o numerze bocznym 1070 nadano imię Romana Rogocza – legendarnego zawodnika Lechii Gdańsk. Pessa im. Romana Rogocza jest już drugim tramwajem w barwach Lechii Gdańsk.
W dniu 75 urodzin gdańskiego klubu, czyli w piątek 07 sierpnia oba tramwaje Lechii będą kursować na linii Strzyża PKM – Centrum, wszystkie osoby jadące nimi w godzinach 9.00-21.00 nie będą musiały płacić za bilet.
Przypominamy, że ze względów bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej należy zakrywać usta i nos.
75 lat Lechii Gdańsk
„W sierpniu 1945 roku, w odradzającym się powojennych zniszczeniach Gdańsku powstał Klub Sportowy Biura Odbudowy Portów. Wtedy też ustalono, iż barwy klubowe to biel i zieleń. Funkcję Prezesa klubu powierzono ówczesnemu dyrektorowi Biura Odbudowy Portów inżynierowi Władysławowi Szedrowiczowi. Wśród założycieli klubu wiodącą rolę pełniły osoby związane z Politechniką Gdańską. Trzon kadry naukowej uczelni stanowili wykładowcy przedwojennej Politechniki Lwowskiej. Od początku z klubem związana jest sekcja piłkarska. W pierwszym meczu, rozegranym w sierpniu 1945 roku, KS BOP przegrał z Milicyjnym KS Wrzeszcz 4:6. Wkrótce zespół BOP, obok odradzającej się Gedanii, stał się wiodącą siłą w wybrzeżowym futbolu.
Jeszcze pod koniec 1945 roku zmieniono nazwę klubu na Baltia. Natomiast wiosną 1946 r. dokonano kolejnej zmiany. Od tej chwili, z krótką przerwą w latach 50-tych, kiedy to klub, zgodnie z nakazem władz państwowych tytułowano Budowlani, obowiązuje nazwa klubu: Lechia. Nazwa oraz klubowe barwy bezpośrednio nawiązują do działającego przed wojną we Lwowie klubu Lechia.”
– czytamy na stronie internetowej Lechii Gdańsk.
Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl