Do 1 marca można zgłaszać kandydatów do 17. edycji Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska. Nagroda zostanie przyznana trzem twórcom najciekawszych kreacji teatralnych 2023 roku. Można nominować twórców w siedmiu kategoriach: reżyseria, rola męska, rola żeńska, scenografia, muzyka, debiut roku lub za całokształt dorobku artystycznego.
Ustanowiona w 2008 r. Nagroda Teatralna Miasta Gdańska to wyróżnienia dla twórców teatralnych. Są to trzy równorzędne nagrody, przyznawane za kreacje artystyczne w roku poprzedzającym ich przyznanie oraz honorowa nagroda specjalna za przedstawienie roku dla instytucji, w której nagrodzone przedstawienie zrealizowano.
Kto może zgłaszać kandydatów?
Kandydatów do Nagrody mogą zgłaszać:
- instytucje kultury,
- szkoły wyższe, szkoły o profilu artystycznym,
- związki twórcze, stowarzyszenia prowadzące działalność kulturalną,
- fundacje oraz przedsiębiorstwa działające w dziedzinie kultury i sztuki,
- instytucje samorządowe i rządowe związane z upowszechnianiem kultury i sztuki,
- radnych Miasta Gdańska,
- radnych Dzielnic Miasta Gdańska,
- organy administracji publicznej
- przedstawiciele działów kultury mediów działających na terenie Gdańska.
Wniosek o przyznanie Nagrody musi zawierać takie informacje jak: imię i nazwisko osoby zgłaszanej, krótką informację biograficzną, szczególne osiągnięcia, które zasługują na wyróżnienie, ewentualnie inną, dodatkową dokumentację, którą zgłaszający uzna za pomocną w pracach Kapituły oraz oświadczenie Wnioskodawcy o zgodzie kandydata do Nagrody do przetwarzania jego/jej danych osobowych w celu realizacji Nagrody.
Siedem kategorii
Nagrodę Teatralną przyznaje się trzem osobom fizycznym w takich kategoriach jak:
- reżyseria,
- rola męska,
- rola żeńska,
- scenografia,
- muzyka,
- debiut roku,
- całokształt dorobku artystycznego.
Możliwe jest przyznanie więcej niż jednej Nagrody w tej samej kategorii.
Kapituła może też wnioskować do prezydent Gdańska o przyznanie honorowej nagrody specjalnej za „przedstawienie roku” teatrowi, w którym nagrodzone przedstawienie zrealizowano. Nagrodą jest dzieło sztuki.
Laureatów wybiera kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego oraz mediów.
Gdzie przesyłać zgłoszenia?
Zgłoszenia należy składać do 1 marca 2024 w Zespołach Obsługi Mieszkańców Nr 1-4 Urzędu Miejskiego w Gdańsku lub przesłać za pośrednictwem operatora pocztowego na adres: Urząd Miejski w Gdańsku, Biuro Prezydenta ds. Kultury, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk z dopiskiem: „Kandydatura do Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska”.
Szczegółowych informacji na temat Nagrody udziela Marta Kąkel, Biuro Prezydenta ds. Kultury, Referat ds. Mecenatu Kultury, ul. Nowe Ogrody 8/12, pokój 123, tel. (58) 323 6556, e-mail: marta.kakel@gdansk.gda.pl
Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska za 2022 rok otrzymali:
- Marcin Zawicki- za scenografię do spektaklu „Zmień się!”, w reżyserii Edyty Janusz-Ehrlich w Miejskim Teatrze Miniatura
- prof. dr hab. Leszek Skrla – za rolę męską w spektaklu operowym „Król Roger”, w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.
- Katarzyna Szyngiera – za reżyserię spektaklu „1989”, koprodukcja Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Nagrodą Specjalną uhonorowano koprodukcję Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – „1989”, w reżyserii Katarzyny Szyngiery.
Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński, www.gdansk.pl