Najbliższy weekend, 12-14 maja kultura naszego miasta będzie prezentowana w Wilnie. W ramach współpracy dwóch miast, która w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia w stolicy Litwy odbędą się koncerty muzyki klasycznej i zespołów folklorystycznych oraz wystawa zbiorowa polskich artystów. Zaplanowano także spotkanie z prezydentem Lechem Wałęsą, laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.
Dotychczas festiwal Gdańsk w Wilnie odbywał się we wrześniu, jako swego rodzaju rewizyta po siostrzanym i chętnie odwiedzanym przez mieszkańców festiwalu Wilno w Gdańsku. W tym roku prezentacja gdańskiej kultury w Wilnie po raz pierwszy odbędzie się w maju. To szczególny rok, bowiem stolica Litwy świętuje 700 lat istnienia miasta. Powodem do świętowania jest także współpraca partnerska z Gdańskiem, która trwa już ćwierć wieku.
Wilno w czasie festiwalu odwiedzi oficjalna delegacja, w której skład wchodzą: Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, przedstawiciele Rady Miasta Gdańska: Andrzej Stelmasiewicz, przewodniczący Komisji Kultury i Promocji w RMG, Andrzej Kowalczys, przewodniczący Komisji Edukacji w RMG, a także Grzegorz Kryger, dyrektor Wydziału Edukacji i Krzysztof Adamczyk, zastępca dyrektora Biura Prezydenta ds. Kultury. W trakcie pobytu odbędą się rozmowy dotyczące możliwości realizacji wspólnych projektów w zakresie edukacji. Omówiony zostanie także kształt tegorocznej edycji festiwali Wilno w Gdańsku.
Festiwal „Gdańsk w Wilnie 2023” rozpocznie się 12 maja o godz. 15.00, wraz z otwarciem wystawy polskich artystek w galerii Inkubatora Sztuki Zarzecze, gdzie zostaną wyeksponowane trzy projekty, symbolizujące spójność światopoglądów kobiet Gdańska, Sopotu i Gdyni.
Wystawa „Gdańsk w Wilnie” będzie dostępna od 9 do 20 maja. Wstęp na nią jest wolny. Publiczność odwiedzająca wystawę zobaczy cykl prac graficznych „Wspomnieć” Sylwii Zdzichowskiej, przedstawicielki sztuk wizualnych, zajmującej się malarstwem, grafiką i technikami witrażowymi oraz eksplorującej fenomen pamięci. Projekt zaprezentuje polska artystka Katarzyna Swinarska, która weźmie udział w otwarciu wystawy. W filmie matka trójki dzieci i artystka opowiada pasjonujące historie artystek, które z powodzeniem łączą karierę artystyczną z macierzyństwem. Jej bohaterki opowiadają o tym, jak udaje im się łączyć ideały, ambicje i pragnienia z trudną codziennością w konserwatywnym i patriarchalnym społeczeństwie. Katarzyna Swinarska pokaże także film „Niepokorne serca”, który stworzyły współautorki Alina Żemojdzin i Marta Grabicka. W tym filmie historie artystów zestawione są z minimalistycznymi wideo portretami interdyscyplinarnej artystki Aliny Żemojdzin, a intymne historie przeplatają się z dramatycznymi ujęciami.
Podczas festiwalu nie zabraknie także muzyki z pogranicza obu kultur. Koncert wymiany kulturalnej „Mosty Przyjaźni” rozpocznie się 12 maja, o godz. 18.00 w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar”, Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Wileńskiego oraz Polski Zespół Pieśni i Tańca Wileńskiego Centrum Kultury zaproszą do poznania dziedzictwa kulturowego Polski i Litwy, tradycyjne polskie i litewskie tańce i melodie ludowe oraz barwne stroje narodowe Zespołu Pieśni i Tańca „Wilia”. Goście z Gdańska przybliżą publiczności tańce różnych regionów Polski oraz stroje Księstwa Warszawskiego, podkreślając podniosłość i dostojność choreografii tradycyjnych tańców ludowych – mazura i poloneza.
W sobotę, 13 maja, o godz. 17.00, wilnianie i goście miasta zaproszeni są na wieczór muzyki klasycznej w kościele św. Katarzyny. Wstęp na koncert jest wolny. Wystąpią pedagodzy Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku: Bożena Harasimowicz (sopran), Bogumiła Weretka-Bajdor (fortepian), Andrzej Kacprzak (skrzypce), Wojciech Szlachcikowski (skrzypce), Sławomir Wilk (fortepian) i muzycy Orkiestry Kameralnej Urzędu Miejskiego Wilna św. Krzysztofa pod kierownictwem Modesta Barkauskasa.
W niedzielę, 14 maja, festiwal „Gdańsk w Wilnie 2023” zakończy się wyjątkowym spotkaniem o godz. 16.00. Na rozmowie w Wileńskim Ratuszu spotkają się Prezydent RP (1990–1995), laureat Pokojowej Nagrody Nobla Lech Wałęsa oraz sygnatariusz Aktu Niepodległości Litwy, dziennikarz i publicysta Rimvydas Valatka.
Program Festiwalu Gdańsk w Wilnie 12–14 maja 2023
12 maja, piątek, godz. 15.00 | GALERIA INKUBATORA SZTUKI NA ZARZECZU, ul. Užupio 2A, Wilno, Otwarcie wystawy zbiorowej „Gdańsk w Wilnie”
Uczestnicy:
- Sylwia Zdzichowska / Cykl grafik Wzpomnieć
- Katarzyna Swinarska / Projekt wideo Defiant hearts vol 1
- Katarzyna Swinarska, Alina Żemojdzin i Marta Grabicka / Projekt wideo Defiant hearts vol 2
Wystawa czynna w dniach 9–20 maja 2023 r., Wstęp bezpłatny
godz. 18.00 DOM KULTURY POLSKIEJ W WILNIE, ul. Naugarduko 76, Wilno
- Koncert „Mosty przyjaźni“
Uczestnicy:
- Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar”
- Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Wileńskiego
- Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca „Wilia”
Wstęp bezpłatny
13 maja, sobota, godz. 17.00, KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY, ul. Vilniaus 30, Wilno
- Koncert pedagogów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku i Orkiestry Kameralnej im. Św. Krzysztofa Miasta Stołecznego Wilna
Wykonawcy:
- Bożena Harasimowicz (sopran)
- Bogumiła Weretka-Bajdor (fortepian)
- Andrzej Kacprzak (skrzypce)
- Wojciech Szlachcikowski (skrzypce)
- Sławomir Wilk (fortepian)
- Orkiestra Kameralna im. Św. Krzysztofa / Kierownik artystyczny i główny dyrygent Modestas Barkauskas
Wstęp bezpłatny
14 maja, niedziela, godz. 16.00, RATUSZ W WILNIE, ul. Didžioji 31, Wilno
- Spotkanie z Prezydentem RP, laureatem Pokojowej Nagrody Nobla Lechem Wałęsą
Moderator spotkania: dziennikarz, publicysta Rimvydas Valatka
Wstęp na zaproszenie
Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku