Do 15 kwietnia w Galerii Metropolia można oglądać wielkoformatową i edukacyjną wystawę fotografii „Dzieci Świata” autorstwa podróżniczki, Elżbiety Dzikowskiej. Dzięki wystawie gdańskie dzieci będą mogły zaprzyjaźnić się ze swoimi rówieśnikami z różnych stron świata. Wystawa jest ogólnodostępna i nieodpłatna. Towarzyszy jej konkurs plastyczny „Mój przyjaciel z dalekiego świata” dla dzieci w wieku od lat 6 do 12.
„Dzieci Świata” to kolejna wystawa po „Uśmiechu Świata” przepełniona różnorodnością kulturową, empatią, wiarą i nadzieją, z niezwykłą wnikliwością prezentująca dolę i niedolę najmłodszych mieszkańców naszego globu, a przede wszystkim tych z Azji, Afryki czy Ameryki Łacińskiej.
– Tam się dzieci rodzi najwięcej, tam ich los jest najtrudniejszy, ale tak samo jak w Polsce kochają swe dzieci tamtejsi rodzice, tak samo pragną by ich przyszłość była lepsza. Chciałabym, aby (…) polskie dzieci zaprzyjaźniły się z przedstawionymi na moich fotografiach rówieśnikami – pisze autorka w albumie”Dzieci w fotografii Elżbiety Dzikowskiej”.
Dzieci w fotografiach Elżbiety Dzikowskiej najczęściej żyją w biedzie, bez możliwości nauki, od najmłodszych lat pracując, aby wspomóc rodziców, opiekują się młodszym rodzeństwem, niejednokrotnie głodują. Pomimo wielu trosk i przeciwieństw losu starają się znaleźć czas na zabawę i dzielą się z nami tym, co mają najcenniejsze, uśmiechem, który jest najkrótszą drogą do serca.
Mamy nadzieję, że wydarzenie będzie okazją do zwrócenia uwagi na problemy i potrzeby dzieci w najdalszych zakątkach świata, a jednocześnie impulsem do niesienia Im pomocy.
Wystawa fotografii „Dzieci Świata” Elżbiety Dzikowskiej została objęta honorowym patronatem Pani Prezydent Miasta Gdańska i UNICEF Polska.
Elżbieta Dzikowska to jedna z najpopularniejszych polskich podróżniczek. Kobieta, która przemierzała świat, zanim to stało się modne. Dziennikarka, która przyciągała przed telewizory miliony polskich widzów. Urodziła się w 1937 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Z wykształcenia jest sinologiem i historykiem sztuki, z zamiłowania podróżniczką, reżyserowała filmy dokumentalne i pracowała jako ich operator. Wraz z Tonym Halikiem tworzyła przez 20 lat uwielbiany przez widzów program podróżniczy „Pieprz i wanilia”. W ten sposób zrealizowali razem setki filmów dokumentalnych, zwiedzając niemal wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej i Europy, a także prawie połowę stanów USA. Po jego śmierci zajęła się realizacją krajoznawczych programów telewizyjnych o Polsce i stworzyła cykl książek „Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce!”.
Informacje o konkursie można znaleźć na stronie Galerii Metropolia
Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku