Od stycznia do sierpnia 2022 roku program Gdyni Rodzinnej był realizowany przez Wydział Polityki Rodzinnej, natomiast od września zadania przejęło Gdyńskie Centrum Kultury. Jakie działania udało się zrealizować?
W ubiegłym roku Gdynia Rodzinna uczestniczyła, współorganizowała i koordynowała samodzielnie lub z innymi wydziałami oraz jednostkami samorządowymi wiele wydarzeń miejskich.
Ferie z Gdynią Rodzinną
Wyprodukowano cykl pięciu 40-minutowych filmików dla dzieci pt. „Ferie przed ekranem”, zachęcających całe rodziny do wspólnej zabawy w domu. Wszystkie emitowane były podczas ferii w formule online, a potem dostępne jako filmy do wyświetlenia w dowolnym momencie.
96. Urodziny Gdyni
Poszukując alternatywnego pomysłu na czas trwającej nadal pandemii, zamiast organizowanego co roku balu, zaproszono dzieci i rodziców na Plenerową Rodzinną Grę Miejską. Zabawa odbyła się na bulwarze Nadmorskim. Specjalnie na tą okazję przygotowano torty, dwie muzyczne sceny, fotobudkę oraz drobny upominek w postaci okolicznościowego buffa na szyję.
Tego dnia Gdynia Rodzinna przekazała także rodzicom dzieci urodzonych 10 lutego drobnych upominków.
Gdynia Rodzinna dla Ukrainy
Zorganizowano punkt wydawania odzieży dla uchodźców z Ukrainy we współpracy z YMCA Gdynia, która udostępniła przestrzeń oraz Gdyńskim Centrum Sportu, które pożyczyło wieszaki i obsługiwało dostawy odzieży.
W ciągu trzech miesięcy punkt odwiedziło ponad pięć tysięcy osób. Działania wspierali wolontariusze, którzy cztery razy w tygodniu obsługiwali gości z Ukrainy, segregowali odzież, układali ją na półkach i zarządzali regularnymi zbiórkami darów.
Zorganizowano cykl zajęć pt. „Joga dla dzieci” dedykowanych rodzinom uchodźczym, i nie tylko, dzięki współpracy z Gdyńskim Centrum Sportu, które udostępniło salę.
Rodzinne spacery po Gdyni
Kontynuowano ulubiony rodzinny cykl i zorganizowano dwanaście spacerów po różnych bardziej lub mniej znanych zakątkach Gdyni. Przy tym projekcie współpracowano z trzema gdyńskimi przewodnikami – Daną Ślipy, Michałem Miegoniem i Arkiem Brzęczkiem.
Współpraca z radami dzielnic
Gdynia Rodzinna co roku współpracuje z radami dzielnic. W ubiegłym roku, wspólnie z Radą Dzielnicy Śródmieście, zorganizowano nowy cykl pt. „Pchle targi tematyczne”, który bardzo ciepło został przyjęty przez wszytskich gdynian.
Podjęto także współpracę przy organizacji spacerów i prelekcji o Gdyni Śródmieściu. W projekcie wzięło udział ponad dwieście osób.
Budżet Obywatelski
Zrealizowano zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego z 2020 pt. „Rodzinny festyn z okazji Dnia Dziecka przy Szkole Podstawowej nr 20”. Wydarzenie z powodu pandemii było przesunięte o rok.
Kolejnym zrealizowanym projektem, tym razem z BO 2021, była produkcja i montaż szafki plenerowej do książek w Wielkim Kacku „Book-crossing w parku kieszonkowym przy Starodworcowej – szafka dla fanów czytania na ławce”.
Dzień Dziecka
W ubiegłym roku hucznie świętowano Dzień Dziecka. Specjalnie na tą okazję Bałtycki Teatr Różnorodności przygotował na zamówienie Gdyni Rodzinnej autorskie przedstawienie pt. „Alicja w Krainie Czarów”. W ogrodzie botanicznym „Marszewo” odbyły się dwa pokazy tej bajki, którym towarzyszył spacer po lesie „Szlakiem Alicji”. W wydarzeniu wzięło udział łącznie ponad czterysta osób.
Odbyła się też kolejna odsłona plenerowego wydarzenia „Ubierz Słupka, czyli akcja na Dzień Dziecka”.
Wakacje z Gdynią Rodzinną
„Chodźcie na plac Kaszubski” to kolejna edycja uwielbianych przez całe rodziny animacji, które przez całe lato realizowano we współpracy z Bałtyckim Teatrem Różnorodności.
Szesnaście spotkań, których tematem przewodnim były nazwy wiatrów, przyciągnęły na plac Kaszubski zarówno mieszkańców, jak i licznych turystów. Jak co roku wydarzeniu towarzyszyło kilkunastu partnerów promujących swoje instytucje, takie jak: Karuzela Pasji, AmberShire Centrum Kulturalno-Językowe, Szkoła Muzyczna I i II st. im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni, Viva la vida, Filiko, Centrum Nauki Experyment, Wegebajki, Akademia Bystrzak Gdynia, Sianko, Plusik Minusik, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie o/ Dębogórze Kosakowo, Fundacja Q Sztuce, Przytulny Domek, OSP RW Gdynia, Pierogarnia Mandu, Old School BarberShop & Tattoo Ink., Straż Miejska, Zespół Flotylla,Szymon Śliwa.
Książeczka Gdynieczka
Po raz dziewiąty przygotowano dla dzieci nową książeczkę opowiadającą o Gdyni. Tym razem jej tytuł brzmiał „O rzece, która szukała morza”. Bajka opowiadała o Rzece Kaczej w Małym Kacku. Napisała ją Urszula Morga, a zilustrował ją Bartosz Mikołajczyk.
Festiwal Literatury
Po raz piąty zorganizowano Festiwal Literatury Dziecięcej „Koci Łapci”. Przy jego produkcji współpracowano z Emilią Smentek z Fundacji Vademecum. Odbyły się spotkania ze znanymi i lubianymi autorami, warsztaty rodzinne, mini kiermasz książek gdyńskich księgarń rodzinnych oraz premiera Książeczki Gdynieczki pt. „O rzece, która szukała morza”.
Policyjna foczka
Jak co roku Gdynia Rodzinna razem z Komendą Miejską Policji włączyła się we współorganizację projektu „Policyjna Foczka uczy zasad bezpieczeństwa”. Wyprodukowano program i spot promujący Gdynię.
Współpraca przy projektach miejskich
Zorganizowano stoiska z animacjami dla dzieci podczas wydarzenia realizowanego przez Laboratorium Innowacji Społecznych pt. „Fiesta na ulicy Meksykańskiej”.
Miasto Przyjazne Dzieciom UNICEF Polska
Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce otrzymała tytuł „Miasta Przyjaznego Dzieciom”. To ogromne wyróżnienie dla gminy i zobowiązanie do realizacji konsekwentnej polityki włączającej dzieci i młodzież w życie miasta.
Z tej okazji odbyło się wydarzenie „Gdynia Miasto Przyjazne Dzieciom”. Animatorzy jeździli po dzielnicach Gdyni specjalnie oklejonym autobusem komunikacji miejskiej i rozdawali upominki.
Mała Gdyńska Filharmonia
Zrealizowano trzy koncerty Małej Gdyńskiej Filharmonii. To cykl koncertów, które odbywają się w sali Portu Gdynia i które promują muzykę klasyczną wśród najmłodszych.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka dzieci i całe rodziny zostały zaproszone na wydarzenie plenerowe pt. „Dziecko ma prawo do beztroskiej zabawy” do Adventure Park Kolibki. Tego dnia wszystkie atrakcje były bezpłatne.
Mikołajki
Z okazji Mikołajek przygotowano kilka wydarzeń. 6 grudnia odbył się koncert dla dzieci zespołu The White Sound z repertuarem kolęd i pastorałek. Kolejnego dnia dzieci objerzały przedstawienie pt. „Szkolne przygody Tosi i Plastusia”, a bilet wstępu kosztował tylko 6 zł.
EkoRodzina w Gdyni
W ramach projektu promującego ekologiczne postawy w rodzinie wydano książeczkę pt. „Trawnik, czyli zielnik na dzielni”, która posłuży do realizacji projektów ekologicznych w ramach programu Gdynia w Klimacie.
Oprócz tego Gdynia Rodzinna:
- koordynowała i zainicjowała nowe projekty związane z rozwojem polityki rodzinnej w mieście;
- promowała na stronie www.gdyniarodzinna.pl, Facebooku, Instagramie i kanale YouTube organizowane przez miasto, organizacje pozarządowe oraz inne podmioty wydarzenia kierowane do dzieci i rodzin;
- współpracowała z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami działającymi na rzecz polityki rodzinnej, w tym także z radami dzielnic, instytucjami publicznymi oraz prywatnymi;
- współpracowała z Klubami Rodzica działającymi na terenie Gdyni;
- w ramach Karty Mieszkańca koordynowała program karty Gdynia Rodzinna (obsługa partnerów i nawiązywanie współpracy z nowymi);
- administrowała stronę www.gdyniarodzinna.pl oraz profile na Facebooku i Instagramie;
- doposażała Konsulat Kultury w sprzęt i materiały na zajęcia edukacyjne i artystyczne dla dzieci, by móc realizować więcej projektów i działań dedykowanych najmłodszym mieszkańcom;
- kupiła sprzęt do pracowni podcastowej dla młodzieży prowadzonej w Konsulacie Kultury;
- dodrukowała książeczki pt. „Co latarnia widziała” i „Góra pełna przygód”.