Pięćdziesięciu mężczyzn i stuletnia tradycja. To Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy. Już 10 stycznia wystąpią w Kościele oo. Franciszkanów. Zagrają i zaśpiewają ukraińskie oraz polskie kolędy. Koncert będzie połączony ze zbiórką funduszy na ofiary rosyjskiej agresji i wsparcie ukraińskiej kultury.
Koncert charytatywny Narodowej Kapeli Bandurzystów Ukrainy odbędzie się we wtorek, 10 stycznia o godz. 19.15 w Kościele oo. Franciszkanów przy ul. K. Ujejskiego 40. W programie usłyszymy ukraińskie i polskie kolędy. Wstęp jest bezpłatny. Koncert będzie połączony ze zbiórką środków na Fundusz Wspierania Kultury Ukrainy oraz na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy.
Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy to wyjątkowy fenomen dziedzictwa kulturowego narodu ukraińskiego. Istnieje ponad 100 lat. Zespół liczy ponad 50 członków i składa się wyłącznie z mężczyzn, którzy jednocześnie grają na bandurach i śpiewają.
Bandura to nie tylko instrument, ale także jeden z symboli Ukrainy. To instrument strunowy, który wyrósł z dawnej kobzy i liry.
Podczas występów bandurzyści zachwycają precyzyjnym opracowaniem i wykonaniem każdego utworu. Czasem jest ono majestatyczne lub dramatyczne, a czasem z błyskotliwym humorem, elementami współczesnego folku i kozacką charakteryzacją.
Warto również zwrócić uwagę na bardzo ciekawe aranżacje. Szczególnie prawdziwe, głębokie męskie głosy, przywołujące słyszane w cerkwiach wielogłosowe śpiewy. Pieśni są oparte na męskich głosach: basie i barytonie. Śpiewają nie tylko soliści, ale również połączone głosy zespołu.
W ostatnich latach zespół często koncertował w miastach i na wsiach. Jego występy podnoszą patriotycznego ducha żołnierzy, którzy obecnie walczą w obwodach donieckim i ługańskim, dają chwile spokojnego życia wojskowym i mieszkańcom obszarów frontowych, dodają pewności siebie i siły.
Jak mówi dyrektor zespołu Jurij Kuracz:
– W tym trudnym czasie chcemy opowiedzieć więcej o duchu ludowym Ukraińców, a także wesprzeć nasze wojsko walczące o wolność naszego kraju.
Kapela odwiedza różne miasta Europy. Chce w ten sposób prezentować kulturę Ukrainy, a także wyrazić wdzięczność za opiekę nad uchodźcami.