Kto nie zna repertuaru zespołu „Mazowsze” i nie zachwycał się ich pięknymi, barwnymi strojami? Przy odrobinie szczęścia, a do tego posiadając duże umiejętności wokalne, będzie mógł wystąpić razem z nimi podczas koncertu galowego 3. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. O ile do 4 stycznia wyśle swoje zgłoszenie i wygra. Już 9 stycznia w Konsulacie Kultury odbędzie się pierwszy etap konkursowych przesłuchań.
Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka był odpowiedzią na reakcje publiczności, która podczas każdego koncertu „Mazowsza” śpiewała ich piosenki. Publiczność nuciła nie tylko znane hity, ale również te mniej popularne i rzadziej wykonywane. Powstał zatem pomysł, aby to śpiewanie usystematyzować i rozpowszechnić w formule konkursu.
– Można powiedzieć, że pomysłodawcą konkursu byli odbiorcy tego, co „Mazowsze” robi od ponad 70. Lat. Zachowanie publiczności skłoniło nas do refleksji, że skoro widzowie tak dobrze znają ten repertuar, to dlaczego nie pójść dalej? Dlaczego nie zaprosić do wspólnego śpiewania w konkursie? – mówi Jacek Boniecki, dyrektor zespołu „Mazowsze”.
W Gdyni pierwszy etap konkursowych przesłuchań odbędzie się w poniedziałek, 9 stycznia o godz. 9.00. Wokaliści spotkają się w Konsulacie Kultury przy ul. Jana z Kolna 25.
– W imieniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” zapraszamy na pierwszy etap przesłuchań konkursu wokalnego im. Stanisława Jopka do Gdyńskiego Centrum Kultury. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy, od 8. roku życia. Finałowa gala odbędzie się w siedzibie „Mazowsza”. Tam laureaci wystąpią wraz z zespołem w strojach ludowych – informuje Patrycja Łukaszewska z Konsulatu Kultury.
Kategorie wiekowe i przesłuchania
Uczestnicy konkursu startują w czterech kategoriach wiekowych. Zwycięzcy pierwszego etapu będą się mierzyć na szczeblu wojewódzkim.
Laureaci drugiego etapu (wojewódzkiego) zostaną zaproszeni do siedziby Zespołu „Mazowsze” w Otrębusach. Tam też zostaną wyłonieni zwycięzcy konkursu, których usłyszymy i obejrzymy podczas koncertu galowego wraz z chórem, orkiestrą i baletem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
Każdy z uczestników konkursu zobowiązany jest do przygotowania dwóch utworów z repertuaru zespołu „Mazowsze”. Podczas przesłuchań będzie musiał wykonać jeden z przygotowanych utworów (kompozycja zostanie wybrana przez jury spośród dwóch przygotowanych przez uczestnika). Jeśli komisja konkursowa uzna za stosowne – kandydat może zostać poproszony o zaprezentowanie również drugiego utworu. Dopuszczalne są wykonania a capella, a także z towarzyszeniem akompaniatora albo zespołu lub z podkładem odtworzonym z nośnika.
Uczestnicy konkursu walczą w czterech kategoriach wiekowych:
- 8–13 lat;
- 14–19 lat;
- 20–25 lat;
- powyżej 26 lat.
Zwycięzcy konkursu zdobędą następujące nagrody pieniężne:
- I miejsce – 10 000 zł;
- II miejsce – 7 000 zł;
- III miejsce – 5 000 zł.
Nagrody zostaną przyznane w każdej kategorii wiekowej podczas finału w siedzibie zespołu „Mazowsze” w Otrębusach. Organizator przewiduje również przyznanie Nagrody Publiczności w wysokości 5 000 zł.
Jury #wGdyni
W gdyńskim jury w Konsulacie Kultury zasiądą: wokalistka Joanna Knitter i aktorka Renia Gosławska.
Joanna Knitter – wokalistka działająca czynnie w kilku stylistykach muzycznych, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku. Na stałe związana z Przemkiem Dyakowskim i jego swingowym Take it easy oraz z założonym przez siebie Blues & Folk Connection.
Solistka Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyr. Wojciecha Rajskiego oraz big bandu Jana Konopa. Współpracuje z kompozytorem Leszkiem Kułakowskim (płyta „Love songs”), śpiewa też country w zespole Jo & Lazy Fellow.
Do tej pory wydała 15 płyt, także z własną muzyką i tekstami. Z zespołami zwiedziła kawałek świata. Koncertowali m.in. po Szwecji, Niemczech, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Czechach i Słowacji.
Aktorka Renia Gosławska ukończyła szkołę muzyczną II stopnia w Szczecinie. W 2005 roku została absolwentką gdyńskiego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej. W swoim spektaklu dyplomowym „Fame” wcieliła się w rolę Sereny.
Obecnie jest na stałe związana z Teatrem Muzycznym w Gdyni i Operą na Zamku w Szczecinie.
Więcej informacji o konkursie oraz regulamin znajdują się na stronie internetowej „Mazowsza”.
Magdalena Śliżewska
UM Gdynia