W piątek, 9 grudnia w Ratuszu Staromiejskim położonym w samym sercu Gdańska, odbył sie jubileusz 65. urodzin Pawła Huellego, pisarza jednoznacznie kojarzonego z miastem. Podczas uroczystości wręczone zostały podziękowania, dyplomy i nagrody. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury.
Wymianę myśli z jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy poprowadzili Krzysztof Babicki oraz Krzysztof Czyżewski. Wspólnie dyskutowali m.in. o teatrze, który Jubilat nazwał „marzeniem swojego dzieciństwa”, o pograniczu, a nawet o tajemnicy istnienia. Paweł Huelle w rozmowie zdradził również, że pracuje nad nową powieścią, która będzie rozgrywać się w getcie wileńskim w 1942 roku. Chociaż podejmowane tematy były poważne, pisarz z gracją rozluźniał atmosferę, głównie przy pomocy dwóch golden retrieverów – jego ulubionej rasy psów.
„Talita” – po tę książkę sięgali gdańszczanie!
To właśnie pies znajduje się na okładce „Tality” – zbioru opowiadań Pawła Huellego, wydanego w 2020 roku, nakładem wydawnictwa Znak. Jak się okazało „Talita” była najczęściej wypożyczaną książką polskiego pisarza w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku w 2022 roku. Do jej czytania Biblioteka zachęcała przez cały rok w ramach akcji „Gdańsk czyta”, a podczas jubileuszu Paweł Huelle otrzymał dyplom potwierdzający ten sukces.
Odznaczenia i prezenty
Jubilat podczas uroczystości został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, którą wręczyła mu Prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Z kolei w imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego, dyrektor Departamentu Kultury Władysław Zawistowski wręczył pisarzowi urodzinowy prezent – wieczne pióro. Warto nadmienić, że Paweł Huelle podczas swojej kariery otrzymał wszystkie odznaczenia w dziedzinie kultury, które przyznaje Marszałek Województwa Pomorskiego.
Po części oficjalnej każdy z gości miał możliwość rozmowy z Jubilatem oraz skosztowania tortu, którego dekoracje inspirowane były twórczością Pawła Huellego.
Aleksandra Grochowska
fot. Grzegorz Mehgring
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku