Muzeum Gdańska przygotowało wystawę plenerową zdjęć Dmytra Kozackiego ps. „Orest”, jednego z najsłynniejszych obrońców kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu. Na ponad 20 znanych już na całym świecie fotografiach autor utrwalił grozę i bohaterstwo samotnej bitwy o ostatni bastion Mariupola. Spotkania z autorem w Gdańsku zaplanowane są na połowę grudnia 2022 roku.
20 maja 2022 roku Dmytro Kozacki, pseudonim „Orest” – jeden z obrońców kombinatu Azowstal w Mariupolu – pisał na swoim Twitterze:
„No, i to koniec. Dziękuję za schron Azowstal – miejsce mojej śmierci i mojego życia”. Ponadto, dopóki będę w niewoli, zostawiam wam zdjęcia jak najlepszej jakości, wyślijcie je na wszystkie konkursy dziennikarskie i fotograficzne. Jeśli któryś wygram, to będzie mi bardzo miło dowiedzieć się o tym po uwolnieniu. Dziękuję wszystkim za wsparcie. Do zobaczenia”.
Tego dnia żołnierze pułku Azow, piechoty morskiej oraz innych jednostek na rozkaz prezydenta Ukrainy złożyli broń. „Orest” i jego towarzysze poszli do rosyjskiej niewoli.
22 fotografie obrońców Azowstalu
Zdjęcia zaprezentowane w ramach wystawy „Ostatnia rubież. Obrońcy Azowstalu na fotografiach Dmytra Kozackiego” wzięły udział w kilku prestiżowych konkursach fotograficznych w Polsce i na świecie.
– Fotografie „Oresta” można zobaczyć na skwerze Bohaterskiego Mariupola w Gdańsku-Wrzeszczu do 17 stycznia 2023 roku. Niech będą przypomnieniem, że walka o wolność Ukrainy i bezpieczeństwo świata jeszcze się nie zakończyła – mówi Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska. – 21 września 2022 roku „Orest” i 214 innych obrońców Azowstalu zostało uwolnionych z rosyjskiej niewoli. Kolonię karną opuszczali po sześciu miesiącach ciężkich przesłuchań, głodu i tortur, wyczerpani fizycznie i psychicznie. Wielu leczy rany w szpitalach, przechodzi rehabilitację i próbuje wrócić do formy sprzed wojny.
Otwarte spotkania z żołnierzem w Gdańsku, realizowane we współpracy z Fundacją Grand Press, zaplanowane są w połowie grudnia.
Niektórzy obrońcy wciąż czekają na wolność
Nie wszystkim obrońcom Mariupola dane było cieszyć się odzyskaną wolnością. Większa ich część nadal przebywa w niewoli. Nie licząc dzieci, szacuje się, że w trakcie walki i po kapitulacji Rosjanie wzięli do niewoli około 2500 żołnierzy – mężczyzn i kobiet.
Starania o uwolnienie wszystkich obrońców Mariupola, a także leczenie już uwolnionych żołnierzy, prowadzi Stowarzyszenie Rodzin Obrońców Azowstalu. Informacje o potrzebnym wsparciu podawane są na stronie www.savemariupolheroes.org.
Dmytro Kozacki, ps. „Orest” – obrońca Azowstalu, rzecznik prasowy pułku Azow. Urodził się w 1996 r. w mieście Malin w obwodzie żytomierskim. Bliscy mówią o nim, że jest idealistą, romantykiem i artystyczną duszą. W 2013 r. rozpoczął studia informatyczne w Rzeszowie, ale na wieść o wybuchu Rewolucji Godności w Kijowie wrócił do Ukrainy, by stanąć w obronie Majdanu. Od 2017 r. jest żołnierzem pułku Azow, wchodzącego w skład Gwardii Narodowej Ukrainy. Podczas obrony Mariupola „Orest” był szefem służby prasowej tej jednostki. Fotografował obrońców i udostępniał filmy, które pokazywały realia samotnej walki obrońców Mariupola. 20 maja 2022 r. wraz z innymi obrońcami Mariupola „Orest” poszedł do rosyjskiej niewoli. Więziony był w kolonii karnej w Ołeniwce w kontrolowanej przez Rosjan i separatystów części obwodu donieckiego.
Ostatnia rubież. Obrońcy Azowstalu na fotografiach Dmytra Kozackiego
- Kiedy: 17 listopada 2022 – 17 stycznia 2023
- Gdzie: Skwer Bohaterskiego Mariupola, Gdańsk-Wrzeszcz
- Wstęp: wolny / wystawa plenerowa
Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska