W czwartek, 11 sierpnia o godz. 19.00 w CSW Łaźnia 1 na Dolnym Mieście odbędzie się wernisaż projektu Krzysztofa Topolskiego – ULTRASONO, podczas którego zaprezentowana zostanie instalacja kinetyczno-wizualno-dźwiękowa. Dzięki zamianie dźwięków we wrażenia dotykowe, publiczność, za pomocą wielu zmysłów, będzie mogła doświadczyć spowolnionych nagrań odgłosów nietoperzy. W bezpośredniej interakcji z instalacją odbędzie się koncert muzyki improwizowanej. Tydzień później, w ramach projektu, zaplanowano warsztaty terenowe prowadzone przez Martynę Jankowską-Jarek, biolożkę z grupy „Pomorskie Nietoperze”.
– Ludzkie ucho odbiera fale akustyczne w zakresie między 20 – 20.000 Hz. W czasie realizacji projektu badałem sferę dźwięków powyżej zakresu słyszenia człowieka, czyli ultradźwięki. Stanowią one bardzo ważny, niedostępny ludzkiej percepcji, składnik krajobrazu akustycznego. Posługują się nimi niektóre gatunki zwierząt, również na terenach zurbanizowanych. Interesowało mnie to, jak ultradźwięki objawiają się w przyrodzie oraz w tkance współczesnego miasta. Chciałem zbadać przyrodniczy i technologiczny aspekt zjawisk akustycznych spoza zakresu ludzkiego słyszenia oraz ich muzyczny potencjał – mówi o swojej wystawie Krzysztof Topolski. – Okazało się, że najbardziej spektakularne, ciekawe, a zarazem dostępne w tak pojętej sferze akustycznej są nietoperze, często bytujące w obszarach miejskich. Nietoperze to jedyne aktywnie latające ssaki. Do perfekcji opanowały umiejętność echolokacji, czyli rozpoznawania otoczenia i poruszania się w przestrzeni za pomocą echa i ultradźwięków. Nagrania terenowe ultradźwiękowej aktywności nietoperzy realizowane były głównie na terenie Gdańska, m.in. w parku im. Ronalda Reagana. Detektor ultradźwięków stosowany do obserwowania i rejestracji aktywności nietoperzy wielokrotnie zwalnia i obniża częstotliwość sygnałów akustycznych, aby mógł je odebrać ludzki zmysł słuchu. Posiada on również funkcję rozpoznawania gatunków i podaje (z pewną granicą błędu), nazwę gatunku w czasie realnym. Detektor generuje również spektrogramy, czyli wizualne przedstawienie fali akustycznej – dodaje artysta.
Podczas wernisażu odbędzie się koncert Krzysztofa Topolskiego oraz zostanie udostępniona kompozycja muzyczna, do słuchania na stronie internetowej: arszyn.bandcamp.com.
Krzysztof Topolski – artysta dźwiękowy, perkusista, autor projektów z dziedziny muzyki i sztuki dźwięku. Zajmuje się fieldrecordingiem, akustyczną ekologią i krajobrazem akustycznym. Tworzy instalacje dźwiękowe. Interesują go poszukiwania w sferze perkusji oraz live electronic, muzyka improwizowana i elektroakustyczna, komponuje przy użyciu komputera. Realizuje projekty poświęcone muzyce współczesnej, akustycznej ekologii i sztuce dźwięku oraz prowadzi warsztaty. Gra w zespole Dead Vistula oraz występuje solo. Ostatnio opublikował albumy “Bop” oraz “Oddech”.
Więcej o artyście można przeczytać na stronie CSW Łaźnia.
Projekt zrealizowano ze środków miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego.
ULTRASONO – warsztaty
Warsztaty terenowe, prowadzone przez Martynę Jankowską-Jarek, biolożkę z grupy „Pomorskie Nietoperze” zaplanowano na czwartek, 18 sierpnia na godz. 19.30. Odbędą się w CSW ŁAŹNIA 1, Parakinie oraz na terenie dzielnicy Dolne Miasto. Na wydarzenie obowiązują zapisy na rezydencje@laznia.pl.
– Na świecie istnieje przynajmniej 1400 gatunków nietoperzy. Te fascynujące ssaki to wciąż jedne z najbardziej skrytych zwierząt przed ludzkimi oczami. Wielu ludzi może nie zdawać sobie sprawy jak licznie te ssaki występują też w naszym sąsiedztwie. Podczas spaceru po nad Opływem Motławy postaramy się pokazać, że aby je spotkać nie trzeba szukać w jaskiniach, a wystarczy chodząc po mieście popatrzeć w górę – mówi Martyna Jankowską-Jarek, prowadząca warsztaty. – Zajęcia zaczniemy krótkim wprowadzeniem na sali Parakino w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1 w okolicznościach instalacji Krzysztofa Topolskiego „ULTRASONO”, aby potem razem udać się na spacer. Pozostaniemy jednak w świecie dźwięków, ponieważ w obserwacji pomogą nam detektory ultradźwięków umożliwiające usłyszenie ludzkim uchem dźwięków echolokacyjnych wydawanych przez nietoperze.
Martyna Jankowska-Jarek, biolożka z wyboru i pasji z grupy Pomorskie Nietoperze. Doktorantka na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie realizuje się łącząc dwa główne zainteresowania naukowe: nietoperze i anatomię. Odczarowuje zły PR nietoperzy poza murami uczelni, opowiadając o tych fascynujących ssakach zarówno dzieciom w przedszkolach, jak i osadzonym w areszcie śledczym.
Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku