1 czerwca w całej Polsce obchodzimy Dzień Dziecka. Jednak w Gdyni najmłodsi będą bawić się znacznie dłużej, bo aż tydzień. Gdyńskie instytucje zadbały o to, by każde dziecko znalazło dla siebie coś interesującego. Będzie naukowo, przyrodniczo, teatralnie, podróżniczo, historycznie, rysunkowo i oczywiście sportowo.
Jak co roku Dzień Dziecka w Gdyni obchodzony jest hucznie. Samo święto wypada w tym roku w połowie tygodnia – 1 czerwca przypada bowiem w środę. Fakt ten wykorzystały gdyńskie instytucje kultury, które obchody Dnia Dziecka postanowiły rozłożyć na cały tydzień, od ostatniego weekendu maja do pierwszego weekendu czerwca. W ten sposób możemy mówić wręcz o tygodniu dziecka.
Swoje oferty skierowane do najmłodszych i ich rodzin przygotowały m.in. gdyńskie muzea, Gdynia Rodzinna czy Centrum Nauki Experyment. Miasto zaprasza również na rodzinny piknik do parku Kolibki.
Rodzinny festyn w parku Kolibki
Miasto Gdynia zaprasza 4 czerwca (sobota) na Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka pod hasłem „Podróż dookoła świata”. Spotykamy się w nowym w parku Kolibki w Orłowie o godzinie 11:00.
Tegoroczny festyn będzie szczególny, bowiem zostanie zorganizowany po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Dodatkowo impreza odbędzie się w nowym miejscu, w zabytkowym Parku Kolibki w Orłowie – to przestronna łąka otoczona drzewami, położona nad samym morzem, a jednocześnie znajdująca się przy głównej arterii na granicy Gdyni i Sopotu.
Naturalne zalety tego miejsca sprzyjają stworzeniu niepowtarzalnej imprezy na wysokim poziomie. Szereg bezpłatnych atrakcji zaplanowanych w tym dniu sprawia, że festyn jest prawdziwą rodzinną ucztą dla mieszkańców Gdyni oraz osób odwiedzających tego dnia nasze miasto.
Tegoroczny Dzień Dziecka w Gdyni to między innymi różnorodne zajęcia warsztatowe, zabawy z animatorami, gry i zabawy sportowe, wyczekiwane przez najmłodszych zabawki dmuchane i wiele innych atrakcji dla najmłodszych.
Miasto Gdynia zaprasza wszystkie dzieci, podczas festynu z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, a bogaty program imprezy zapewni wszystkim wspaniałą zabawę przez wiele godzin.
Gdynia Rodzinna
Gdynia Rodzinna i Konsulat Kultury zapraszają na premierę spektaklu dla dzieci, która odbędzie się na scenie plenerowej Leśnego Ogrodu Botanicznego „Marszewo”. Swoją premierę będzie miał tam spektakl: „Alicja w Krainie Czarów” w reżyserii Tomasza Podsiadłego.
W niedoczasie zabawy, pośród bezglutenowych ciastek i dedlajnów rodziców czasem, trudno się odnaleźć. Trzeba być raz dużym, a raz małym, takim i siakim, pytać, albo nie mówić nic. Alicja doskonale wie, jak to jest być dzieckiem w świecie wiecznie zajętych dorosłych. Wie też, że ma już tego wszystkiego dosyć, a jedynym, co może jej pomóc, jest przygoda. Odważ się i powędruj z nami do Krainy Czarów. Ta podróż odmieni też Twoje życie.
Bałtycki Teatr Różnorodności ma wielką przyjemność zaprosić wszystkich małych i dużych na niezwykle, bajkowe widowisko. Tam wszystko jest możliwe, raz duże, innym razem małe, a czasem nawet szalone.
– Specjalnie wybraliśmy ten tekst, tę historię „Alicji w Krainie Czarów”, żeby przeprowadzić i dzieci i dorosłych przez znaną, piękną historię. Ale też historię mądrą, z morałem – pokazującą pewną drogę dorastania, uczenia się, stawania się dorosłym. Mam wielką nadzieję, że dzieci, młodzież i osoby dorosłe familijne, razem przyjdą na nasz spektakl i razem będą na tym spektaklu świetnie się bawić – mówi Tomasz Podsiadły, reżyser spektaklu.
Bałtycki Teatr Różnorodności (dawniej Scena 138) od ponad 10 lat tworzy spektakle dramatyczne, muzyczne, komedie oraz przedstawienia dla dzieci, które uzupełniają ofertę kulturalną Gdyni, jednocześnie przygotowując przyszłych aktorów do egzaminów eksternistycznych i na uczelnie aktorskie.
Premiera: 4 czerwca, sobota, godz. 12:30 (kolejny pokaz: 5 czerwca, niedziela, godz. 12:30). Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo”, Gdynia, ul. Marszewska 5. Wstęp na spektakle jest bezpłatny.
Gdynia Rodzinna zaprasza również na trzecią edycję akcji „Ubierz słupka na Dzień Dziecka”. Każdy chętny może zrobić ubranko dla ulicznego słupka, a następnie założyć je na wybrany spośród tych, które są na placu Kaszubskim i początku ulicy Świętojańskiej.
Ubranko należy zrobić dopasowane do wymiarów słupka:
- wysokość 32 cm,
- obwód na dole 128 cm,
- obwód u góry 105 cm.
Do wykonania ubranek można wykorzystać różne materiały, kartony, worki, sznurki, tasiemki, plastikowe butelki, kamyki, muszelki. Można uszyć, wydziergać, wyciąć, posklejać, użyć kredy, taśmy klejącej do wykonania ubranka dla swojego słupka.
Co ważne: nie można zastosować żadnych farb, klejów ani taśmy dwustronnej do przymocowania. Po ubrankach nie może zostać żaden trwały ślad.
Ważne, żeby ubranko było dobrze przymocowane do słupka – żeby nie porwał go wiatr oraz aby zbyt szybko nie zniszczył go deszcz. Ubranka muszą dać się łatwo założyć i łatwo zdjąć.
Można wybrać dowolny słupek. Jedna rodzina może wybrać więcej niż 1 obiekt, a więc i wykonać więcej niż jedno ubranko. Nadajcie słupkowi imię! To bardzo ważne zadanie!
Słupki ubierać można od 29 do 31 maja (niedziela-wtorek) – tak, by był gotowy na 1 czerwca czyli Dzień Dziecka!
Więcej informacji dostępne na stronie www.gdyniarodzinna.pl oraz profilu facebookowym Gdyni Rodzinnej.
Centrum Nauki Experyment
Centrum Nauki Experyment kończy 15 lat. Jak gdyński Experyment będzie świętować swój jubileusz?
– Experyment 15 lat temu powstał z myślą o młodych odkrywcach, uczniach, młodych dzieciakach, które chcą eksperymentować, a których my chcemy zbliżyć do pojęcia nauki. Pokazać im, że nauka jest świetną zabawą, bez względu na wiek. Do tego bardzo ważnym aspektem było to, żeby nauczyć też dzieci wspólnej zabawy z rodzicami. 1 czerwca jest tą datą, kiedy Experyment powstał. Myślę, że nie bez przyczyny – po to, żeby podkreślić, że tak naprawdę jesteśmy głównie dla tego młodego odkrywcy. W związku z tym bardzo się cieszymy, że w ten akurat dzień przypada nasz jubileusz. Zaproponowaliśmy wiele atrakcji, które się dzieją zarówno w centrum, jak i na zewnątrz. Współpracujemy z instytucjami gdyńskimi: Gdyńskim Centrum Sportu, ale także Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym. Chcieliśmy, żeby ta impreza była dostępna dla wszystkich. Była takim ukłonem w stronę mieszkańców i przyjezdnych. 15 lat połączyliśmy z ceną 15 złotych. W tym dniu można skorzystać z atrakcji Experymentu za dużo niższą cenę, a wszystkie aktywności, które będą się działy na terenie zielonym, są oczywiście bezpłatne – mówi Alicja Harackiewicz, dyrektor Centrum Nauki Experyment.
Urodzinowa cena – 15 złotych – obowiązywać będzie od 28 maja do 5 czerwca.
W weekendy 28-29 maja i 4-5 czerwca odbędą się warsztaty rodzinne dla rodzin z dziećmi 6+. 1 czerwca Experyment, wraz z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym i Gdyńskim Centrum Sportu, zaprasza na Dzień Dziecka, który odbędzie się zarówno w budynku CNE, jak i w przestrzeni pomiędzy budynkami III i IV PPNT. Na zewnątrz na gości czekać będą wystrzałowe eksperymenty, pokazy naukowe, warsztaty i wiele więcej. Z kolei na wystawach będzie można wziąć udział w chemiczno-plastycznych warsztatach i namalować dla Experymentu ogromną, urodzinową laurkę!
– 1 czerwca na wystawie zaprosimy naszych gości do tego, żeby zostawili swój ślad. Na wielkim płótnie razem z nimi będziemy działać artystycznie, ale też naukowo – farby, które razem z gośćmi będziemy przygotowywać, będą oparte o naturalne składniki, będzie za nimi stała oczywiście wiedza naukowa. To, co w Experymencie to nie wszystko, bo oczywiście na zewnątrz na terenie zielonym – dzięki współpracy z PPNT i Gdyńskim Centrum Sportu – będziemy mieli fajny piknik. Będzie to przestrzeń i dla dzieci i dla dorosłych. Będziemy konstruować ogromne konstrukcje, będziemy robić wielkie bańki mydlane. Będzie wybuchowo, kolorowo – mówi Natalia Grzywacz-Leszkowska, wicedyrektor Centrum Nauki Experyment.
Gdyńskie Centrum Sportu
GCS zaprasza na sportowy Dzień Dziecka. Odbędzie się on w środę 1 czerwca, w godzinach 8:15-15:30. W trakcie imprezy zorganizowana zostanie zabawa z mapą dla uczestników programu „Wgraj się” oraz spotkanie żeglarskie w ramach projektu „Gdynia na fali”. Będzie się działo. Będzie zabawa.
Z kolei o godzinie 17:00 nastąpi podsumowanie i ogłoszenie wyników projektu „Rowerowy maj”, po którego zakończeniu wystartuje wielki przejazd rowerowy podsumowujący projekt. Jego trasa będzie wiodła przez aleję Zwycięstwa, al. Marsz. Piłsudskiego, bulwar Nadmorski i skwer Kościuszki aż na molo Południowe, gdzie nastąpi finisz. Organizatorem przejazdu jest Stowarzyszenie In gremio.
Natomiast w ramach projektu „Gdynia na fali” dla najmłodszych zorganizowane zostanie spotkanie żeglarskie z instruktorem, który opowie m.in.: o budowie łódki klasy Optimist, o żeglowaniu, o mitach i przesądach żeglarskich, a także o bezpiecznym zachowaniu się nad wodą i w wodzie. Będzie czas na pytania, ćwiczenia i quizy. W ciągu dnia odbywać będą się spotkania tematyczne dla klas z projektu „Wgraj się”. Nie zabraknie kącika malucha, w którym prowadzone będą różnego rodzaju zabawy plastyczne i animacje żeglarskie dla dzieci, robienie łódeczek, czy przeciąganie liny. Opiekunowie będą mogli odpocząć w strefie chillout z leżakami.
Muzeum Miasta Gdyni
Gdyńska placówka muzealna zaprasza na inicjatywę „Kiedy las śpi” – rodzinne nocowanie w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo”. To ognisko, nocne czytanie, gry, zabawy i… noc spędzona w namiocie pod gołym niebem w lesie! Kto powiedział, że Dzień Dziecka musi trwać tylko jeden dzień? Z Muzeum Miasta Gdyni świętowanie rozpoczniemy 3 czerwca o godzinie 20:00, a skończymy o godzinie 10:00 następnego dnia. Na nocowanie zapraszamy dzieci w wieku 6 – 12 lat wraz z opiekunami. Swoje namioty rozbijemy na terenie Leśnego Ogrodu Botanicznego „Marszewo” przy ulicy Marszewskiej 5 w Gdyni. Spakujcie namioty i śpiwory, przydadzą się nawet gdy w razie niepogody zanocujemy wewnątrz budynku. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o pobranie bezpłatnego biletu w Muzeum Miasta Gdyni lub online na stronie www.bilety.muzeumgdynia.pl.
To jednak nie wszystko. Wielkimi krokami zbliżamy się do finisażu edukacyjnej wystawy „Ściana zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej” w Muzeum Miasta Gdyni. Zakończymy tę ekspozycję z przytupem, a dokładniej spotkaniem z jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich ilustratorek młodego pokolenia – Olą Niepsuj.
W czasie spotkania – planowanego na 4 czerwca o godzinie 11:00 – opowie ona o tym jak powstają jej prace, o zaletach ilustrowania książek i o tym z czym trzeba się mierzyć w tym zawodzie. Nie zabraknie również okazji do zadawania pytań.
W Muzeum Miasta będziemy mogli się również przenieść w niesamowity świat wyobraźni, podczas wydarzenia „A to historia” – czytanie książek ilustrowanych przez Bożenę Truchanowską. Zajęcia odbędą się 8 czerwca 2022 roku o godzinie 11:00 w Muzeum Miasta Gdyni. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich dzieci w wieku od 5. do 7. roku życia.
Muzeum Emigracji w Gdyni
Placówka przy ul. Polskiej 1 przygotowała zabawę w… podchody. Zadania można będzie rozwiązywać z rodziną, samodzielnie lub w grupie. To równiez świetna okazja do odwiedzenia nowej familijnej wystawy „Przeprowadzki”. Kartę do gry można pobrać w muzealnej kasie.
Muzeum Marynarki Wojennej i Klub „Riwiera”
Połączone siły dwóch instytucji pozwoliło na przygotowani wyjątkowej imprezy dla prawdziwych morskich wilków. Muzeum Marynarki Wojennej wraz z Klubem „Riwiera” zapraszają dzieci do wspólnej zabawy już 4 czerwca w godz. 12-15 na placu przed Muzeum Marynarki Wojennej.
W programie chrzest morski, występ zespołu wokalnego Klubu MW „Riwiera”, gra terenowa, puzzle, kolorowanki, węzły, balony, bańki, malowanie twarzy i wiele innych atrakcji. Tego dnia wstęp dla dzieci do Muzeum Marynarki Wojennej, a także na okręt-muzeum ORP „Błyskawica” w wysokości symbolicznej złotówki.
Paweł Kukla
UM Gdynia