Chcesz ciekawie spędzić jesień i zanurzyć się w odrobinie kultury? W październiku w Teatrze Miejskim w Gdyni nie zabraknie ciekawych propozycji. Chętni będą mogli zobaczyć, jak „Nastazja wychodzi za mąż”, a także wysłuchać morskich opowieści, pójść na „Bankiet” u Gombrowicza, zażyć czarnego humoru oraz poznać różne odcienie miłości i międzyludzkich relacji w premierowym spektaklu „Sen nocy letniej”.
Nowy sezon w Teatrze Miejskim w Gdyni rozkręca się na dobre. Widzowie mogą liczyć na sporą dawkę emocji i kulturalnych wrażeń. W repertuarze nie zabraknie znanych i lubianych spektakli. Będą też nowości, więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Poniżej prezentujemy teatralne propozycje na październik.
Na rozgrzewkę spektakl „Nastazja wychodzi za mąż” na motywach „Idioty” Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Krzysztofa Babickiego.
Fascynujący mężczyźni, nieobliczalne kobiety, rozstania i powroty. To historia obok, której nie da się przejść obojętnie. Wciągający trójkąt miłosny, ale także rozprawa o miejscu Boga w życiu człowieka. Akcja skupia się na bohaterach uwikłanych w skomplikowane relacje. Ich oparty na intrygach, zabawie i flirtach świat burzy przybycie księcia Myszkina. Towarzystwo postrzega go jako „idiotę”. Jednak on wnosi w ich relacje nową energię. Uwagę wszystkich przykuwa tytułowa Nastazja Filipowna. O jej względy zabiegają Rogożyn i Gania. Książę Myszkin też ulega jej urokowi. Dwaj rywale chcą zdobyć Nastazję dzięki pieniądzom. Szczególnie Gania ma kupiecki stosunek do miłości. Wyznaje zasadę, że wszystko można kupić. Nastazja nie pozostaje im dłużna. Bawi się ich uczuciami, wybierając raz jednego, raz drugiego albo obiecuje małżeństwo wszystkim dookoła.
Przedstawienie będzie można zobaczyć 6 października o godz. 19.00.
Kolejna propozycja to „Znaczy kapitan” Karola Olgierda Borchardta w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Pokazy zaplanowano 8, 9 i 10 października o godz. 19.00.
„Znaczy kapitan” to nie tylko zabawne morskie opowieści. To hołd złożony legendarnemu kapitanowi floty morskiej Mamertowi Stankiewiczowi – dowódcy statków „Lwów”, „Polonia” oraz „Piłsudski”. Opowieść o autorytetach, męskich relacjach, szacunku do historii i wiedzy. Barwny portret czasów i entuzjastów walczących o polską, morską sprawę.
Na scenie królują statki parowe, transatlantki i legendarne żaglowce. Widzowie mogą też zobaczyć relacje, jakie budują się między kapitanem Stankiewiczem a jego młodymi podopiecznymi. Szczególna więź połączy tytułowego „znaczy kapitana” i autora opowieści – Karola Olgierda Borchardta.
Następnie na teatralnych deskach zagości „Bankiet” Witolda Gombrowicza w reżyserii Tadeusza Bradeckiego. Będzie można wziąć w nim udział 13 i 14 października. Start o godz. 19.00.
Spektakl składa się z czterech opowiadań: „Pampelana w tubie”, „Bankietu”, „Filberta dzieckiem podszytego” oraz „Biesiady u hrabiny Kotłubaj”.
„Bankiet” to zabawa stereotypami i formą. A wszystko będzie podane inteligentnie i z humorem. Frustracje rodzinne, słabości dygnitarzy, kompleksy mieszczan i przebiegłość klas niższych. To, co ukryte i wstydliwe w końcu zostanie wydobyte na wierzch i obśmiane.
W październikowym repertuarze znajdzie się też spektakl „Arszenik i stare koronki” Josepha Kesselringa w reżyserii Krzysztofa Babickiego.
Klasyczna komedia z gatunku czarnego humoru. Główne bohaterki to siostry Brewster z Brooklynu w stanie Nowy Jork. Wchodząc do ich domu, nikt nie może być pewny, czy z niego wyjdzie. Dwie starsze panie lubią bowiem dbać o swoich gości. I są w tym zabójczo dobre. Abby i Marta Brewster wynajmują pokoje samotnym panom i opiekują się nie do końca zdrowym psychicznie kuzynem. Mają jednak misję. Chcą ulżyć gościom w cierpieniach. Według nich najlepszym antidotum na wszelkie smutki i boleści jest wino doprawione arszenikiem.
„Arszenik i stare koronki” to spektakl, w którym nie brakuje zaskakujących rozwiązań, błyskotliwych dialogów, zwrotów akcji i scenicznej brawury.
Przedstawienie będzie można zobaczyć 15, 16 i 17 października o godz. 19.00.
Na koniec miesiąca Teatr Miejski szykuje premierę „Snu nocy letniej” Williama Szekspira w reżyserii Rafała Szumskiego.
To znakomita komedia i wciągająca opowieść o różnych odcieniach miłości, bliskości i relacjach w związkach. Zaczarowany las, magiczni bohaterowie, radość, namiętność, szaleństwo i nuta refleksji. Tu splatają się ze sobą wielowymiarowe światy i fascynujące postaci, w których losie możemy się przejrzeć jak w lustrze.
Premierę zaplanowano na 23 października. Kolejne pokazy odbędą się 24, 26, 27, 28, 29 i 30 października o godz. 19.00.
Pełny repertuar i informacje o biletach znajdują się na stronie teatru.
Magdalena Czernek
fot. Roman Jocher