Wystawa Grassomania. Kolekcja to prezentacja blisko czterdziestu plastycznych prac Güntera Grassa pochodzących ze zbioru stu kilkudziesięciu jego dzieł zgromadzonych w GGM. Prace artysty można oglądać od 30 lipca w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa przy ul. Szerokiej 37. Wstęp wolny.
Artysta, urodzony w 1927 roku w Gdańsku, jest znany przede wszystkim jako literat, autor książki Blaszany Bębenek, za którą otrzymał w 1999 roku Literacką Nagrodę Nobla. Warto jednak zauważyć, że Grass studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie i w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Berlinie.
Na wystawie prezentowany jest wybór grafik, rysunków i rzeźb pochodzących z różnych okresów twórczości Güntera Grassa. Jest to przekrój technik i stylów uprawianych przez artystę na przestrzeni lat. W zakresie grafiki można zobaczyć głównie litografię i akwafortę, a w ramach rysunku artysta używał tuszu, węgla, grafitu, sangwiny i unikatowej sepii naturalnej. Z form rzeźbiarskich prezentowane są głównie odlewy z brązu i terakota.
W dorobku artysty można zauważyć powiązania pomiędzy dziełami plastycznymi a literaturą. W książkach swoje historie znajdują rysunkowe postaci, a bohaterowie książek zyskują twarze na grafikach i rysunkach. Günter Grass w przedmowie do jednego ze swoich katalogów powiedział, że w pisaniu kontynuuje rysowanie, a pytanie czy jest bardziej pisarzem, czy grafikiem nigdy tak naprawdę nie zaprzątało mu myśli.
Autorką podstaw pod rzeźby, wykonanych z blachy stalowej o wielościennej, zróżnicowanej formie jest gdańska artystka Dorota Walentynowicz. Dzięki temu zabiegowi aranżacyjnemu prezentacja kolekcji prac Grassa nabiera rangi „wydarzenia wizualnego”.
Otwarcie wystawy zaplanowano na piątek, 30 lipca w godz. 17.00-19.00 w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa przy ul. Szerokiej 37. Kuratorką wystawy jest Maria Sasin. Za identyfikację graficzną odpowiada Anna Witkowska.
Wystawę można oglądać do 16 października 2021.
Godziny otwarcia: wt-ndz, godz. 12.00-19.00, od października wt-ndz, godz. 12.00-18.00.
Wirtualna galeria Güntera Grassa
Gdańska Galeria Güntera Grassa posiada w swej kolekcji 141 dzieł plastycznych Noblisty. Fundamentem kolekcji był dar Grassa przekazany Miastu Gdańsk w 2007 roku, złożony z 51 grafik i 6 rzeźb. W 2009 roku powołano Gdańską Galerię Güntera Grassa w celu sprawowania opieki nad artystycznymi pracami i ich prezentacji. Z okazji otwarcia galerii Günter Grass podarował miastu kolejne 18 rysunków.
Kolekcja jest regularnie powiększana: w 2013 roku do zbiorów trafiła rzeźba Kura oraz cykl grafik z 2013 roku do jubileuszowego wydania powieści Psie lata (51 plansz). W zbiorach galerii znajdują się grafiki w technikach litografii, akwaforty, algrafii (w sumie 52 litografie, 1 algrafia, 51 plansz z akwafortami), rysunki (węglem, grafitem, tuszem, sepią, sangwiną) – 18 kart (w tym jedna dwustronna), rzeźby z brązu (18 prac, w tym 5 reliefów oraz 2 grupy rzeźbiarskie) oraz terakoty (1 praca). Prace pochodzą z różnych okresów twórczości Grassa, stanowiąc przekrój technik i stylów uprawianych przez artystę na przestrzeni lat.
W kolekcji znajdują się również prace podarowane przez twórców, z którymi Gdańska Galeria Miejska współpracuje przy okazji realizacji programu wystawienniczego. Wirtualna Galeria zawiera przegląd wszystkich prac z kolekcji Gdańskiej Galerii Güntera Grassa – Gdańskiej Galerii Miejskiej.
Zdjęcia wszystkich prac można znaleźć na stronie Gdańskiej Galerii Miejskiej.
G:RASS wirtualna wycieczka po mieście dla fanów literatury
Wszyscy, którzy chcą dowiedzieć się więcej historii Gdańska i zobaczyć miasto oczami Güntera Grassa mogą w swoich smartfonach zainstalować aplikację mobilną G: RASS (dostępna tylko w systemie Android). W „Trylogii Gdańskiej” noblista Günter Grass opisuje miejsca swojego rodzinnego miasta, jak wyglądały przed II wojną światową. Dzięki aplikacji G:RASS miasto zostaje otoczone tymi pasażami. Bohaterem jest pies, który również jest ważny w twórczości Grassa. Kiedy go obudzisz, zaprowadzi cię do określonych miejsc w mieście. Kiedy dotrzesz do jednego miejsca, otwiera się funkcja rozszerzonej rzeczywistości. Widzisz swoje otoczenie, ale także ilustracje i zdjęcia. Świat realny i wirtualny łączą się dostarczając wyjątkowych wrażeń.
Więcej o aplikacji można przeczytać na stronie Gdańskiej Galerii Miejskiej. G:RASS – Wirtualna galeria Güntera Grassa (ggm.gda.pl)
Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku