Od 25 stycznia do 22 lutego mieszkańcy i mieszkanki Gdyni – bez względu na wiek, adres zameldowania i obywatelstwo – mogą składać swoje projekty dotyczące wybranej dzielnicy lub całego miasta. Łączna pula środków na realizację pomysłów to ponad 11 milionów złotych. Głosowanie odbędzie się w czerwcu, a realizacja zwycięskich inicjatyw będzie mogła rozpocząć się od przyszłego roku.
Budżet Obywatelski to jedno z narzędzi, które daje gdyniankom i gdynianom możliwość bezpośredniego wpływu na przyszłość miasta. Dotąd, spośród inicjatyw oddanych pod głosowanie w BO, wybrane zostały aż 423 projekty – w tym 130 tylko w ubiegłej edycji. Są wśród nich wielkie inwestycje, jak boiska czy skateparki, ale są i drobne udoskonalenia w przestrzeni publicznej, jak znaki drogowe i progi zwalniające. Nie brakuje też wydarzeń integrujących mieszkańców czy rozwijających ich pasje oraz zainteresowania.
― Gdyński Budżet Obywatelski to narzędzie, które świetnie pokazuje, czego oczekują i potrzebują Państwo w swoich najbliższych sąsiedztwach. Ale przede wszystkim BO daje gdyniankom i gdynianom realny wpływ na przyszłość naszego miasta. 194 zrealizowane projekty już sprawiają, że w najbliższych okolicach jest ładniej, bezpieczniej i ciekawiej, a wdrażanie następnych jest w toku. Każdy z nich jest ważny, nie możemy doczekać się kolejnych – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
― Za każdym razem etap składania wniosków w Budżecie Obywatelskim jest dla nas ekscytującym czasem. Mieszkanki i mieszkańcy Gdyni już niejednokrotnie udowodnili, że mają mnóstwo pomysłów i ciekawe spojrzenie na przyszłość miasta. To jest bardzo potrzebne nam, samorządowcom. Wierzymy, że z Państwa zaangażowaniem stworzymy miasto przyjazne dla każdego. Działajmy razem! – zachęca Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Etap składania wniosków w tegorocznej edycji trwa od 25 stycznia do 22 lutego. Można zgłaszać projekty na dwóch poziomach: tzw. dzielnicowym małym (który obejmuje projekty o wartości do 10 tysięcy złotych) i dzielnicowym dużym (w ramach którego powstają projekty droższe, do 90 proc. środków w puli dzielnicowej), a także projekty miejskie (o maksymalnej wartości pojedynczego projektu w wysokości 1 mln złotych). Łącznie jest siedem kategorii: komunikacja i organizacja ruchu, przestrzeń publiczna, sport i rekreacja, zdrowie i polityka społeczna, edukacja, zieleń i ochrona środowiska oraz kultura.
Co więcej, w tym roku wyszczególniona została specjalna kategoria tematyczna, czyli Klimatyczny Budżet Obywatelski (przeznaczono na niego 1 mln zł). W jego ramach można składać wnioski dotyczące m.in. inicjatyw prowadzących do zwiększenia ilości zieleni w mieście, efektywnego gospodarowania wodą, udziału alternatywnych źródeł pozyskiwania energii czy zmniejszenia emisji CO2, a także działań edukacyjnych, kulturalnych i informacyjnych w tych obszarach.
Projekty dzielnicowe muszą dotyczyć konkretnej dzielnicy, a projekty miejskie odpowiadać na potrzeby mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy oraz zakładać realizację działań ważnych z punktu widzenia całego miasta bądź jego znacznej części.
Warto pamiętać, że w tym roku zmieniły się zasady składania projektów miejskich. Te mogą być zgłaszane przez grupę minimum trzech autorów w tym samym czasie, co projekty dzielnicowe. Podstawą będzie wypełniony wniosek projektowy. Dopracowywanie pomysłów, które przejdą pozytywną ocenę formalną, odbędzie się podczas warsztatów (najprawdopodobniej online) z udziałem autorów, urzędników oraz zainteresowanych mieszkańców. Informacja o liczbie i formie zajęć zostanie opublikowana na stronie Budżetu Obywatelskiego oraz przekazana autorom projektów.
Pomysły do Budżetu Obywatelskiego można zgłosić na różne sposoby:
• przez internet ― za pośrednictwem elektronicznego systemu, do którego przekieruje strona www.bo.gdynia.pl, oraz przez skrzynkę podawczą ePUAP: /LISGdynia/SkrytkaESP/ – wybierając formularz „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”,
• za pośrednictwem poczty tradycyjnej ― przesyłając wniosek na adres Laboratorium Innowacji Społecznych, ul. Żeromskiego 31, 81-346 Gdynia, z dopiskiem „Projekt – Budżet Obywatelski”,
• osobiście ― składając uzupełniony formularz w siedzibie Laboratorium Innowacji Społecznych w godz. 9.00-17.00 lub w recepcji centrum sąsiedzkiego Przystań Śmidowicza 49 (ul. Śmidowicza 49, Oksywie) w godzinach 7.00-16.00.
Osoby, które mają pytania dotyczące przygotowania wniosku projektowego, mogą skorzystać z pomocy zespołu Laboratorium Innowacji Społecznych. Dyżury pod hasłem „Budżet Wieczorową Porą” odbywać się będą we wtorki (26.01, 2.02, 9.02, 16.02) od godz. 17.00 do godz. 20.00 za pośrednictwem internetu. Na konsultacje można się zapisywać na trzy sposoby: w wiadomości prywatnej do profilu FB Budżet Obywatelski Gdynia, mailem na adres: bo@lis.gdynia.pl lub telefonicznie pod numerem tel. 58 727 39 10.
- Dowiedz się więcej: Poradnik BO2021
- Zapisz się na konsultacje: Budżet Wieczorową Porą
Aleksandra Dylejko
UM Gdynia