Wszyscy do stołu! Niezależnie od przekonań, pochodzenia, koloru skóry, orientacji politycznej czy seksualnej. Przed nami pierwszy kulinarny Festiwal Celebracje & Degustacje. Trzydzieści wybranych restauracji w Trójmieście, Warszawie i Krakowie przez siedem dni będzie serwowało wyjątkowe kolacje na bazie dań rekomendowanych przez krytyka kulinarnego Macieja Nowaka, z których część dochodu zostanie przeznaczona na wsparcie Polskiej Akcji Humanitarnej. Inauguracyjne spotkanie przy stole i oficjalne rozpoczęcie akcji miało miejsce na plaży w Orłowie.
Stół niezależnie czy domowy, czy restauracyjny to miejsce, gdzie inność wzbudza ciekawość, „obcy” staje się „nasz”. Miejsce, przy którym nie ma miejsca na złość, wykluczenie, fobie. Gdzie bliskość krzeseł i par oczu zwróconych na siebie rozmywa niezrozumienie i lęki. Gdzie dzieli się jedzeniem ponad innymi podziałami. Chłonie smak i zapach. Stół to miejsce, które daje bezpieczeństwo. Gdzie wszyscy są równi.
Gospodarzem akcji jest krytyk kulinarny i animator kultury, Maciej Nowak:
– Zasiadanie do stołu jest momentem, który jednoczy nas codziennie. Jakoś wspaniale się to wyraża w obyczajowości azjatyckiej, gdzie jest zasada, że na stole nie powinno być narzędzi zbrodni, w związku z tym nie używa się ani widelców, ani noży. Żeby przypadkiem nie stały się sposobem na rozwiązanie konfliktu. Podobnie jest w naszym kręgu kulturowym. Do stołu zaprasza się przyjaciół, obcych, z którymi chcemy się pojednać lub z którymi chcemy spędzić dobrze czas. Obecność wspólna przy stole jest czasem święta. Jest też celebracją rodzinną pokazującą trwałość relacji. Obiady rodzinne przetrwały niewzruszone do dzisiejszych czasów, kiedy tak wiele rozmaitych celebracji społecznych upada. Myślę, że konieczność jedzenia w samotności jest jedną z najgorszych sytuacji życiowych. Gdy nie ma stołu, do którego możemy się przysiąść, do którego jest zaproszenie – zauważa ambasador.
Festiwal Celebracje & Degustacje w każdym z miast jest podzielony na dwie części: symboliczną – performance przy wspólnym stole dla zaproszonych przedstawicieli mniejszości, mediów i partnerów oraz siedem dni festiwalowych kolacji w wybranych restauracjach, które można zakupić przez stronę MojStolik.pl.
Festiwal odbywać będzie się od 11 do 17 października w Trójmieście. Restauracje, które wezmą udział w festiwalu to Osteria Fino, Sztuczka, Sztuczka Bistro, Vinegre, Malika, Courtyard by Marriott, Fisherman, Fino Gdańsk, Spożywczy Food & Drinks oraz Piwna 47. Miesiąc później od 15 do 21 listopada, festiwal kulinarny odbywać się będzie w Krakowie i w Warszawie.
Usiądźmy razem przy stole
Historia Gdańska, Sopotu, Gdyni i całego regionu pomorskiego od zawsze łączy się z losami ludzi różnych kultur i narodowości, którzy doceniali to miejsce na ziemi za jego otwartość na gości i solidarność z tymi, którzy potrzebują wsparcia. To również miejsca, które wyróżniają lokalne produkty i przepisy kulinarne. Dlatego to właśnie tutaj, 28 września odbył się inauguracyjny posiłek przy wspólnym, na malowniczej plaży w Orłowie. Stół stał się przestrzenią do poznania się, rozmów, celebracji wspólnego czasu oraz degustacji dań przygotowanych przez wybitnych szefów kuchni, pracujących na co dzień w trójmiejskich restauracjach.
W Krakowie wspólny stół otwierający festiwal stanie 14 października na moście „Miłości”, czyli kładce Bernatka, łącząca dwa brzegi Wisły. Z kolei w Warszawie wspólne spotkanie przy stole odbędzie się w tajemniczym miejscu blisko natury już 21 października.
Spróbuj tego, co najlepsze
Maciej Nowak odwiedza wszystkie restauracje zaangażowane w projekt i w każdej rekomenduje trzy dania do specjalnej, festiwalowej karty. Goście Celebracji & Degustacji będą mieli do wyboru degustację w wersji wegetariańskiej lub klasycznej. Poza przystawką, daniem głównym, deserem, na gości restauracji będą czekały niespodzianki w ramach ceny kolacji: deska serów, wino, owoce morza i polskie oleje. 5% procent dochodu z każdej kolacji zostanie przeznaczone przez restauratorów na wsparcie Polskiej Akcji Humanitarnej.
– Jestem pod wrażeniem tych wizyt. Ujawniły nowe tony polskiej gastronomii. Po pierwsze restauracje zaczynają równoprawnie traktować klientów, którzy jedzą mięso i tych, którzy omijają taką dietę. To jest przełom historyczny, przez lata nasza kuchnia była skupiona na białku zwierzęcym. Nasz rekonesans robiony w ostatnich tygodniach pokazuje, że kuchnia bez mięsa jest już w tej chwili równoprawnym segmentem polskiej gastronomii – mówi Maciej Nowak. – Te dania są bardzo odważne gastronomicznie, ciekawe smakowo, też bardzo estetycznie serwowane. Co nie znaczy, że kuchnia mięsna zanika. Tacy mięsożercy jak ja, znajdują bez problemu satysfakcję w restauracjach festiwalowych. Podoba mi się zróżnicowanie, że we wszystkich lokalach, które odwiedziliśmy, są obecne dwie linie jadłospisu, że nie tworzy się getta – dodaje.
Wszystkie szczegóły, lista restauracji i zawartość festiwalowych pakietów są dostępne na stronie internetowej MojStolik.pl.
Tylko przez tę stronę można kupić festiwalowe kolacje.
Organizatorami festiwalu są FOR Solutions oraz platforma MojStolik.pl.
Partnerzy strategiczni: Transgourmet i Selgros Cash&Carry, CitiBank,
Partnerzy biznesowi: Polska Regionalna Organizacja Turystyczna, pomorskie prestige, Partner Center Horeca, Skarby Serowara, Kujawski, JET Line, Cheman.
Weronika Rozbicka
fot. Paweł Kukla