Innowatorzy i innowatorki – uczestnicy rozwijanego w Gdyni Inkubatora pomysłów – przedstawili koncepcje mające pomagać w przeciwdziałaniu szeroko pojętemu wykluczeniu. Komisja oceniła 25 innowacji rozwijanych w naszym mieście.
Inkubator pomysłów jest ogólnopolskim projektem realizowanym przez warszawską Fundację Stocznia i gdyńskie Laboratorium Innowacji Społecznych (w imieniu miasta Gdyni). Jego cel to praca z autorami innowacyjnych rozwiązań, stanowiących odpowiedź na rzeczywiste problemy oraz poprawiających jakość życia osób, które z powodu różnych czynników są narażone na szeroko pojęte wykluczenie społeczne. Może tu chodzić o problemy z dostępem do rozmaitych usług dla osób z różnymi niepełnosprawnościami czy pomysły, mające na celu zaktywizowanie społeczne opiekunów osób zależnych.
Innowatorzy mogą liczyć na wsparcie specjalistów w rozwijaniu i wdrażaniu tworzonych przez siebie inicjatyw oraz przetestowanie pomysłów, na początku punktowo, w mikroskali. Projekty, które pozytywnie przejdą testy, mogą trafić do szerokiej realizacji. To oznacza, że z wypracowanych w inkubatorze rozwiązań korzystać może każdy – i za darmo.
Druga edycja ogólnopolskiego projektu „Innowacje na ludzką miarę” podejmuje temat szeroko pojętego włączenia społecznego. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano dwa nabory. Pierwszy zakończył się w październiku 2020 roku.
– Inkubator pomysłów powstał po to, by wspierać rozwój nowatorskich rozwiązań na rzecz osób potrzebujących różnorakich form wsparcia. Mnogość i różnorodność potrzeb została dostrzeżona przez autorów konkretnych pomysłów, którzy sięgają po śmiałe i często niekonwencjonalne rozwiązania, realizując tym samym założenia i cele projektu. W tej edycji w grupie odbiorców rozwijanych innowacji są osoby, które z różnych względów: niepełnosprawności, pochodzenia, czy chociażby wieku lub sytuacji rodzinnej, są zagrożone szeroko pojętym wykluczeniem, czyli mają utrudniony dostęp do np. określonych usług – wyjaśnia Katarzyna Ziemann, wicedyrektorka Laboratorium Innowacji Społecznych.
Podczas naboru do Inkubatora pomysłów przyjęto w sumie 56 koncepcji ze 149 zgłoszonych pomysłów, w tym 26 wspieranych przez gdyński zespół Inkubatora. Ostatecznie komisji przedstawiono 25 z nich (jeden z pomysłodawców wycofał swój projekt).
– Kreatywność innowatorek i innowatorów jest dla nas pozytywnym zaskoczeniem. Samo pojęcie „innowacji” może być rozumiane na wiele sposobów, co udowadniają autorzy wybranych przez komisję projektów – mówi Anna Ratajczak, koordynatorka projektu z ramienia Laboratorium Innowacji Społecznych.
– Komisja zadecydowała, że do kolejnego etapu przejdzie 15 gdyńskich pomysłów na innowacje. To właśnie te projekty będziemy wspierać i dopracujemy ich koncepcje w Inkubatorze pomysłów w Gdyni – wyjaśnia Alicja Wiczling, animatorka projektu z Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni. – Teraz autorzy i autorki rozpoczną pracę nad specyfikacją innowacji i zaczną się przygotowywać do testowania swoich pomysłów.
Kolejnym etapem projektu będzie ponowna ocena komisji, która tym razem przyjrzy się specyfikacjom innowacji. Pod koniec lipca eksperci, zasiadający w komisji zadecydują o przyznaniu grantów na przetestowanie innowacji. Samo testowanie i wdrażanie pomysłu potrwa pół roku. Wybrane do tego etapu innowacje otrzymają wsparcie w wysokości średnio 40 tys. zł.
Poniżej prezentujemy listę gdyńskich innowacji, rozwijanych przy wsparciu gdyńskiego Inkubatora, których autorzy pracują nad przygotowaniem do testowania, w szczególności harmonogramem realizacji testowego wdrożenia czy budżetem. Wkrótce przedstawimy także bliżej poszczególne pomysły:
· ARBUZ mobilny,
· Bezdomni dla bezdomnych,
· Domino,
· Escape the social exclusion,
· Jestem potrzebny,
· Opiekunowie Opiekunom,
· Program „Karta Krona”,
· Romski w obrazkach,
· Scena otwarta. Samorzecznicy w teatrze,
· Skrzynie na zabawki na placach zabaw,
· SMART.edu,
· „Sie poprawia…”,
· Wędrujące skrzynki,
· Zdal(NI),
· Żyć i być – razem silni.
Projekt „Innowacje na ludzką miarę. Wsparcie w rozwoju mikroinnowacji w obszarze włączenia społecznego” jest współfinansowany ze środków unijnych, a na rozwijanie i upowszechnianie innowacji społecznych przez okres trwania projektu (lata 2020-2023), Gdynia pozyskała ponad milion złotych z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
Szczegóły dotyczące założeń i regulaminu projektu znajdują się na stronie internetowej pod adresem https://inkubatorpomyslow.org.pl/.
Agata Gołąbek-Polus
UM Gdynia