Dokładnie dziś, 15 lutego, ruszyła możliwość rozliczania podatku PIT za 2020 rok. Cały proces jest prosty, wystarczy skorzystać ze wstępnie wypełnionego rozliczenia na platformie „Twój e-PIT” i nanieść ewentualne ulgi lub korekty. Warto pamiętać o możliwości wsparcia organizacji pozarządowych, które działają w najbliższej okolicy i przekazać im 1% swojego podatku.
To już – od poniedziałku, 15 lutego ruszyła możliwość składania zeznań podatkowych za zeszły rok. Czas na rozliczenie się z fiskusem mija 30 kwietnia, a przypadku zeznania PIT-28 dla przedsiębiorców na ryczałcie ewidencjonowanym – 1 marca.
Rozlicz się bez wychodzenia z domu
Kolejny raz rozliczenie PIT-u jest proste jak nigdy wcześniej dzięki platformie, która obsługuje zeznania. „Twój e-PIT” (www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit) zawiera już wystawione formularze i wstępne rozliczenie, które wystarczy przejrzeć, uzupełnić o ewentualne ulgi lub nanieść korekty i zaakceptować. Wszystko da się załatwić bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze, korzystając z internetu i logując się za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej lub przez aplikację mObywatel.
Podczas uzupełniania rozliczenia PIT warto pamiętać o możliwości skorzystania z ulgi, np. za korzystanie z internetu (tylko w dwóch kolejnych latach podatkowych) czy sprzęt rehabilitacyjny i odliczeniach od podatku, np. z tytułu przekazanych darowizn na cele pożytku publicznego, religijne czy wsparcie walki z COVID-19.
Warto pamiętać, że rozliczenie podatku online może przyspieszyć ewentualny zwrot nadpłaty – fiskus ma na to w tym przypadku 45 dni, natomiast przy rozliczeniu w wersji papierowej – do trzech miesięcy.
Wspieraj organizacje
Coroczne rozliczenie z Urzędem Skarbowym to także okazja do przekazania wsparcia, które nic nas nie kosztuje. Wystarczy poprzez podanie numeru KRS wskazać konkretną organizację pożytku publicznego, która ma otrzymać nasz 1% podatku. Dla wielu stowarzyszeń i fundacji to cenne wsparcie, które pozwala co roku skutecznie organizować działania na rzecz lokalnych społeczności czy osób i zwierząt w potrzebie.
Gdynia od lat promuje ideę wsparcia lokalnych organizacji jednym procentem poprzez miejską kampanię „Mały procent – wielka sprawa!”. Akcja koordynowana przez Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych pomaga zebrać w jednym miejscu gdyńskie stowarzyszenia, którym można podarować symboliczny procent podatku.
– „Mały procent – wielka sprawa!” to dobrze znane gdynianom hasło. I choć może się wydawać, że to tylko 1%, ale pamiętajmy, że „ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka”. Organizacje pozarządowe wspierają chorych i potrzebujących, integrują małe społeczności, dbają o lokalną tożsamość i zapewniają aktywność sportową. Zajmują się zadaniami z najróżniejszych obszarów i dzięki temu mogą ulepszać świat. Pamiętajmy o tym, gdy będziemy się rozliczać z podatku PIT – zachęca Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
W przypadku Gdyni swój 1% można przekazać m.in. na rzecz lokalnego hospicjum, schroniska dla bezdomnych zwierząt, klubów sportowych, organizacji dla osób z niepełnosprawnościami czy stowarzyszeń i towarzystw związanych z historią i tradycjami miasta oraz regionu.
Do kampanii promocyjnej dołączyło łącznie 86 podmiotów z całego miasta. Ich listę można znaleźć m.in. w jednym z wcześniejszych artykułów na Gdynia.pl.
Kamil Złoch
UM Gdynia