Województwo pomorskie to według rankingu Indeks Millennium 2020 jeden z najbardziej innowacyjnych regionów w Polsce, który stawia na badania i rozwój, wysokiej jakości kształcenie i nowe technologie. Wysoka, czwarta pozycja w skali kraju to także zasługa Gdyni, która od lat konsekwentnie stawia na rozwój innowacyjności.
Dobre wieści ze świeżo opublikowanego raportu o innowacyjności regionów. W tegorocznym Indeksie Millenium, corocznym rankingu najbardziej rozwojowych regionów Polski województwo pomorskie znów uplasowało się na wysokiej pozycji, utrzymując się w ścisłej czołówce ośrodków gospodarczo-biznesowych o dużym potencjale. To właśnie tutaj powstają nowe technologie, które pomagają w szybkim rozwoju!
Pomorze sklasyfikowano na 4. pozycji, stawiając nasz region m.in. nad województwem wielkopolskim, śląskim czy łódzkim. Czołowe miejsca to kolejno województwo mazowieckie, małopolskie oraz dolnośląskie, a o pozycjach zadecydował tzw. indeks. Na ocenę innowacyjności złożyły się wskaźniki dotyczące wydajności pracy, wydatków na badania i rozwój, edukacji policealnej, liczby osób pracujących w sektorze badawczo-rozwojowym i liczby patentów.
„(…) Budowie potencjału innowacyjnego Pomorza sprzyja rozbudowany ośrodek akademicki, gdzie relatywnie wysoki odsetek absolwentów kończy kierunki inżynieryjno-techniczne; rozbudowana infrastruktura komunikacyjna; wysoki stopień przedsiębiorczości i, co jest szczególnie istotne, wysoki odsetek firm aktywnych innowacyjnie. Podstawą gospodarki województwa pomorskiego jest sektor usług, jeden z najbardziej innowacyjnych w Polsce (…)” – czytamy w raporcie podsumowującym Indeks Millenium 2020.
Nie da się ukryć, że istotny wkład w rankingową pozycję Pomorza miała Gdynia. To tutaj funkcjonuje m.in. wspierający innowacyjne podejście do biznesu Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, kilka szkół wyższych kształcących w wyspecjalizowanych kierunkach, to tutaj mają swoje siedziby i biura nowoczesne firmy usługowe z zagranicznym kapitałem.
– Innowacyjność to jedna z podstaw gdyńskiej gospodarki i hasło, którego nie obawiamy się używać, opisując lokalne realia. Silnie stawiamy na promowanie postaw przedsiębiorczych, które łączą zaawansowane technologie z kreatywnym podejściem i promujemy inicjatywy, które cechuje spory potencjał. Daliśmy innowacyjnym firmom specjalną przestrzeń, jaką jest Pomorski Park Naukowo-Technologiczny i wiemy, że to słuszny kierunek rozwoju dla nowoczesnego miasta, jakim jest Gdynia – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
W opracowaniu tegorocznego rankingu podkreślono wpływ pandemii na sytuację gospodarczo-biznesową. Pomimo ogólnego kryzysu gospodarczego specyfika sytuacji pozwala silniej zaktywizować innowacyjne firmy.
– Stało się tak w wypadku firm biotechnologicznych, jak choćby tych produkujących komponenty do testów na koronawirusa. Zyskała także mocno branża ICT. Software house’y mają dziś dużo zleceń po przejściowym zatrzymaniu, jakie nastąpiło na początku pandemii. Kryzys wywołany COVID-19 otwiera możliwości przed firmami, których produkty i usługi wpiszą się w tzw. ekonomię ograniczonego dotyku. Obecnie trzeba przeprojektować wiele usług i procesów tak, aby klienci mogli z nich korzystać zgodnie z zaleceniami dystansu społecznego, bez narażenia swojego zdrowia – zauważa w opracowaniu raportu Anna Borkowska, dyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.
Województwo pomorskie jest klasyfikowane w rankingu na 4. miejscu nieprzerwanie od 2016 roku. W tym roku Pomorze w największym stopniu zmniejszyło dystans punktowy do pierwszego na liście Mazowsza.
„Indeks Millennium 2020 – Potencjał Innowacyjności Regionów” jest autorskim badaniem opracowanym przez Bank Millennium z wykorzystaniem ostatnich dostępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Z pełną treścią raportu podsumowującego tegoroczny ranking można zapoznać się tutaj.
Kamil Złoch
UM Gdynia