Zalegasz z opłatami mieszkaniowymi i nie spłacasz kredytu? Boisz się, że stracisz pracę? A może chcesz się dowiedzieć, co wolno, a czego nie wolno robić w czasie epidemii, by uniknąć kłopotów z prawem? Koniecznie skorzystaj z nieodpłatnej pomocy prawnej i obywatelskiej.
Do tego rozwiązania zachęca Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku i organizacje pozarządowe, świadczące w mieście takie konkretne wsparcie. W okresie pandemii porady udzielane są telefonicznie oraz poprzez email. Bezpłatna pomoc prawna, obywatelska i mediacyjna przysługuje każdej osobie, której nie stać na odpłatną wizytę u prawnika – obecnie nie trzeba składać pisemnego oświadczenia w tej sprawie, wystarczy ustne stwierdzenie.
Prawnicy i doradcy obywatelscy udzielają konsultacji m.in. w zakresie spraw mieszkaniowych, rodzinnych, dotyczących zadłużenia i zabezpieczenia społecznego. Prawnicy doradzają w kwestiach zawodowych, ubezpieczeniowych czy spadkowych. Wskazują np. jakie kroki podjąć, by odzyskać alimenty na dziecko lub w jaki sposób przeprowadzić upadłość konsumencką w związku z długami. Pomagają też w kwestiach prawnych osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, które nie zatrudniały pracowników w ciągu ostatniego roku. Specjaliści wyjaśniają też potrzebującym regulacje, wynikające z wprowadzonych tzw. tarcz antykryzysowych. Dodajmy, że od początku roku w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej, obywatelskiej i mediacyjnej udzielono w Gdańsku ponad 7 tysięcy konsultacji. Uwaga! Na porady obowiązują zapisy, rejestracja od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 14.00, pod numerem tel.: 58 342 31 88 (MOPR) lub poprzez email: pomocprawna@mopr.gda.pl
Sylwia Ressel
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku