Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER ruszył z drugą odsłoną projektu Startup Inspire. Na wsparcie mogą liczyć lokalne startupy i przedstawiciele branży kreatywnej. Tematyka działań skupia się na trzech, szczególnie ważnych w czasie trwającej pandemii obszarach: prawo internetowe, e-commerce oraz wzmocnienie wizerunku i wiarygodności marki w Internecie. Startup Inspire to kolejny, finansowany przez miasto projekt skierowany do gdańskich przedsiębiorców.
Inspiracji można szukać wszędzie. Najlepiej jednak uczyć się od tych, którzy przeszli już przez kręte ścieżki biznesowe i dziś odnoszą sukcesy. Pomimo niepewności i panującej pandemii warto patrzeć na tych, którzy mimo trudnych warunków gospodarczych działają dalej, a nawet rozwijają swoje usługi.
Warsztaty dla branż kreatywnych
Branże kreatywne w Gdańsku w ostatnich latach bardzo się rozwinęły. Powstały liczne centra działalności podmiotów gospodarczych działających w tej gałęzi gospodarki. Mimo rosnącego zainteresowania wielomiesięczny okres przestoju postawił wiele firm przed sytuacją podjęcia decyzji co dalej. Stąd pomysł na kompleksowe warsztaty dla firm, które najbardziej dzisiaj potrzebują miękkiego wsparcia od władz lokalnych i instytucji otoczenia biznesu.
Z branżami kreatywnymi pracujemy w Inkubatorze Starter od wielu lat. Ograniczenia związane z pandemią, brak możliwości organizowania spotkań, warsztatów, mniejsza ilość zleceń dotknęły osoby ze świata muzyki czy sztuk performatywnych, pojawiły się także inne możliwości, jeszcze nie do końca rozpoznane. Warsztaty pozwolą przyjrzeć się na nowo swoim zasobom i budować na nich strategie biznesowe, a w kolejnych krokach pracować nad strategią sprzedaży w internecie i budowania wizerunku marki. Zaangażowaliśmy do tego najlepszych ekspertów i ekspertki, którzy pokażą dobre przykłady ze świata i pozwolą przenieść je w indywidualne plany rozwoju uczestniczek i uczestników. – mówi Anna Miler, koordynatorka warsztatów z gdańskiego Startera.
Doradztwo dla najmłodszych w biznesie
Z programu mogą także skorzystać ci, którzy stawiają pierwsze kroki w biznesie. Ogromu pracy potrzeba by startup przekształcił się w prężnie rozwijającą się firmę. Dodatkowo druga fala COVID-19 uderzyła ze zdwojoną siłą i, mimo że narzucone przez rząd obostrzenia nie są już tak rygorystyczne jak w pierwszej połowie roku, to gospodarka nadal nie doszła do siebie. Tarcze antykryzysowe powoli się kończą, a przedsiębiorcy nadal nie mogą odnaleźć się w zmienionej, niestabilnej rzeczywistości.
Poprzez bezpłatne sesje eksperckie, prowadzone online, chcemy wesprzeć te firmy, które nadal szukają rozwiązań i próbują ustabilizować swoją sytuację na rynku. Tym razem skupiamy się na konsultacjach w trzech obszarach: prawo internetowe, e-commerce oraz wzmocnienie wizerunku i wiarygodności marki w sieci. Zdobycie wiedzy w tych tematach zostało wskazane przez przedsiębiorców jako najbardziej wartościowe dla funkcjonowania ich biznesów. Przeniesienie działań do świata online jest po pierwsze realną szansą, aby stanąć na nogi i przywrócić stabilizację w firmie, a po drugie zagwarantowaniem możliwości szybkiej reakcji w razie nieprzewidzianych sytuacji np. poprzez zmianę modelu sprzedaży z bezpośredniego na wirtualny. – tłumaczy Sara Miotk, koordynatorka projektu Startup Inspire.
Indywidualne podejście do pomocy dla przedsiębiorców jest szalenie istotne. Organizatorzy wiedzą, jakie potrzeby wykazują startupy, jakiego wsparcia oczekują przedstawiciele branż kreatywnych a jakie mikro i małe przedsiębiorstwa. Warto wspomnieć, że z bezpłatnego udziału w projekcie mogą skorzystać przedsiębiorcy zamieszkujący lub prowadzący działalność na terenie miasta Gdańska.
Ostatnie wolne miejsca na cykl warsztatów online
Tylko do 20 października można zgłaszać chęć udziału w warsztatach, których celem będzie ponowna ocena zasobów firmy, modyfikacja modelu biznesowego i praca nad komunikacją oferty. Podczas 22 godzin kursu odbędą się spotkania z ekspertkami i ekspertami z obszaru pozyskiwania finansowania społecznościowego, strategii biznesowej oraz e-commerce i budowanie wizerunku i wiarygodności marki w sieci. Na indywidualnym spotkaniu będzie można skonsultować swoje pomysły brandingowe.
Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 20 października, do godziny 14.00. Zgłaszać się mozna poprzez formularz dostępny na portalu Evenea.
Do udziału w cyklu warsztatów zostanie zakwalifikowanych minimum 8 a maksimum 12 osób spełniających kryteria. W przypadku większej ilości zgłoszeń osób spełniających kryteria decydować będzie kolejność zgłoszeń. Rekrutacja odbywa się na podstawie przesłanego formularza.
Tematyka warsztatów:
- 21.10.2020, g. 17:00-20:00 – Praca na zasobach – zauważ i wzmocnij to, co już masz i działaj z tego miejsca – Agnieszka Płoska
- 24.10.2020, g. 10:00-16:00 – Finansowanie społecznościowe (crowdfunding) sposobem na wsparcie działań kreatywnych – Agnieszka Płoska
- 29.10.2020, g. 16:30-20:30 – Kreatywne ujęcie modeli biznesowych. Stwórz szablon działania – Adam Mańkowski
- 2.11.2020 i 5.11.2020, g. 16:30-19:30 – Komunikowanie się i sprzedaż w świecie wirtualnym (dwa moduły) – Dorota Porażka
- 12.11.2020, g. 17:00-20:00 – Branding, czyli jak przyciągnąć klienta do Twojej firmy – Łukasz Murawski
W ramach projektu Startup Inspire dostępne są także webinary i indywidualne sesje doradcze. Szczegóły znajdują się na stronie organizatora.
Od początku kwietnia zespół Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER, wraz z ekspertami realizuje kompleksowe wsparcie dla mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw. Pierwsza edycja, projekt Ogarnij kryzys to ponad 63 godziny indywidualnych sesji doradczych, które pozwoliły zminimalizować skutki pandemii wśród gdańskich przedsiębiorców, a ponad 60% zgłoszeń dotyczyło działalności startupów.
Organizatorami projektu są: Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER oraz Miasto Gdańsk. Projekt sfinansowany ze środków Miasta Gdańsk.
Agnieszka Pyrzanowska
Inkubator Starter