Jeśli lubisz spotkania z naturą i bliski kontakt z dzikimi ptakami, odwiedź Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo”. Rozpoczęła się „Akcji Karmnik”, podczas której można przyjrzeć się obrączkowaniu skrzydlatych bywalców ogrodu, a także wziąć udział w warsztatach. Spotkania odbywają się od początku grudnia do końca lutego – co drugą niedzielę.
Ogólnopolska akcja ornitologiczna ponownie zagościła w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo”. Odbywa się po raz dziewiąty i niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem. Pierwsze spotkanie w ramach nowej edycji „Akcji Karmnik” odbyło się 1 grudnia i było połączone z warsztatami na temat dokarmiania ptaków. Uczestnicy wykonali ekologiczne kule tłuszczowe.
To jednak dopiero początek atrakcji. Akcja potrwa bowiem do końca lutego. A spotkania będą organizowane co drugą niedzielę. Podczas nich ornitolodzy z fundacji „Akcja Bałtycka” będą obrączkować, mierzyć i ważyć ptaki, które złapią się w sieć przy karmniku. Opowiedzą też więcej o skrzydlatych bywalcach ogrodu.
To żywa lekcja przyrody i okazja, aby nauczyć się rozpoznawać ptaki oraz zobaczyć z bliska, jak zbiera się dane do badań naukowych. Podczas wydarzenia ogród jest otwarty dla wszystkich w godz. 8:00-14:00. Punkt obrączkarski działa w budynku warsztatowym.
W ramach „Akcji Karmnik” prowadzone są również warsztaty. Mogą brać w nich udział dzieci pod opieką dorosłych. Każde spotkanie ma inny temat. Listę prezentujemy poniżej (może ulec zmianie):
- 15 grudnia – ekologiczne ozdoby świąteczne,
- 29 grudnia – przygotowywanie ptasich masek,
- 12 stycznia – rozmowy o ptasich lęgach,
- 26 stycznia – mieszkania dla ptaków – zbijanie budek lęgowych,
- 9 lutego – Coraz bliżej wiosna – rozmowy o ptasich wędrówkach,
- 23 lutego – Co to za ptak? Rozpoznawanie gatunków ptaków.
Obowiązują zapisy, ponieważ duża liczba osób nie sprzyja dobrostanowi obrączkowanych ptaków.
Przy okazji wizyty w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo” można również wybrać się na spacer po jego centralnej i leśnej części. Będzie również okazja, aby skorzystać z ogniska.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Leśnego Ogrodu Botanicznego „Marszewo”.
Magdalena Czernek
fot. Kamil Złoch