7 listopada 2024 roku Pomorski Ośrodek Adopcyjny zaprasza wszystkich do wspólnego świętowania Światowego Dnia Adopcji. To nie tylko okazja do wyrażenia wdzięczności rodzicom adopcyjnym za ich miłość, wytrwałość i cierpliwość, ale także doskonały moment, aby bliżej poznać piękno rodzicielstwa adopcyjnego.
Światowy Dzień Adopcji obchodzony jest w dniu 9 listopada. Zainicjowany został przez Hanka Fortenera.
Jego głównym celem jest popularyzacja adopcji oraz wsparcie rodzin adopcyjnych. Symbol tego dnia – dłoń z uśmiechniętą buzią – to znak radości, nadziei i nowych początków.
W związku z tym, że w tym roku ta piękna data przypada w sobotę, Pomorski Ośrodek Adopcyjny rozpoczyna świętowanie już w czwartek, 7 listopada. Zaprasza na Dzień Otwarty Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Gdańsku.
Tegoroczne obchody, pod hasłem „Adopcja, Adaptacja, Edukacja – Oblicza Świadomej Adopcji”, skupiają się na podkreśleniu roli rodzin adopcyjnych oraz obalaniu mitów związanych z adopcją. Od wielu lat, Pomorski Ośrodek Adopcyjny w Gdańskuaktywnie działa na rzecz edukacji społecznej, prowadząc prelekcje w szkołach i promując jawność adopcji, akceptację oraz tolerancję wobec różnych form rodzicielstwa. Tematy te zyskują szczególne znaczenie w kontekście wzrastającej liczby rodzin adopcyjnych i dzieci przebywających w środowiskach zastępczych.
Adopcja to piękny, choć niełatwy proces. Rodziny adopcyjne, które decydują się podjąć to wyzwanie, dają dzieciom nie tylko dom, ale także miłość, stabilność i szansę na szczęśliwe życie. Światowy Dzień Adopcji to chwila, aby docenić ich poświęcenie i wytrwałość, jednocześnie podkreślając, jak wielką rolę odgrywa wsparcie społeczności lokalnej w akceptacji i adaptacji dzieci adopcyjnych. W ramach obchodów 7 listopada, Pomorski Ośrodek Adopcyjny w Gdańsku organizuje „Dzień Otwarty”, gdzie każdy zainteresowany procesem adopcji będzie mógł spotkać się z ekspertami i uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania. Spotkania będą odbywać się w godzinach od 14.30 do 19.00 w siedzibie ośrodka, a udział w nich jest otwarty dla wszystkich. To doskonała okazja, aby w bezstresowej atmosferze zyskać wiedzę i zrozumienie tego, czym jest adopcja.
W latach 2022 i 2023, we współpracy z naszym ośrodkiem, doszło do 97 adopcji rocznie. W czasie pandemii natomiast, czyli w latach 2019-2021, średnio rocznie miało miejsce około 55 adopcji. Z perspektywy dorosłego wiemy, że adopcja zapewnia dziecku przyszłość stabilną, przewidywalną i bezpieczną. Wiemy, że nowa rodzina będzie miała stały, bliski kontakt z dzieckiem, a sami rodzice będą dostępni i zaangażowani. Z perspektywy dziecka jest to zdecydowanie trudniejszy proces. Dzieci, szczególnie młodsze, nie posiadają rozwiniętego myślenia przyszłościowego, dla nich liczy się” tu i teraz”. Dzieci, które do pieczy zastępczej trafiają z rodzin dysfunkcyjnych, nawiązują więzi z opiekunami zastępczymi i wstępnie ich potrzeby psychologiczne zostają zapewnione, podkreśla Joanna Bartoszewska, Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Gdańsku.
Zachęcamy do udziału i dzielenia się symbolem Światowego Dnia Adopcji – uśmiechniętą dłonią – poprzez media społecznościowe i strony internetowe, a także do propagowania idei adopcji. To mały gest, który niesie wielką nadzieję.
Świętujmy wspólnie adopcję – formę rodzicielstwa pełną miłości i wyzwań, która zasługuje na wsparcie i uznanie.
Michał Sałata
fot. Pomorski Ośrodek Adopcyjny w Gdańsku
UM Gdynia