Mirosława Cuper, kierowniczka Gdyńskiego Ośrodka Wsparcia przy ulicy Bosmańskiej, została tegoroczną laureatką Srebrnego Drzewka. To nagroda przyznawana przez samorząd województwa pomorskiego za wybitne i nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy i integracji społecznej.
Już po raz 12., tym razem podczas gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni, nagrodzono pracowników pomocy społecznej, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem. W naszym województwie pracuje ponad 7,2 tys. takich osób. To specjaliści i opiekunowie w ośrodkach pomocy społecznej, centrach pomocy rodzinie oraz ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. W tym gronie znalazła się przedstawicielka Gdyni, Mirosława Cuper – kierowniczka Gdyńskiego Ośrodka Wsparcia przy ulicy Bosmańskiej.
Srebrne Drzewko to nagroda przyznawana pracownikom pomocy społecznej przez samorząd województwa od 2007 roku – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Zawsze warto podkreślać, że praca w szeroko pojętej pomocy społecznej wymaga nie tylko zaangażowania i empatii, ale także poświęcenia. To pasja połączona z powołaniem, za które serdecznie dziękuję wszystkim społecznikom – dodał.
Od 2019 roku nagrodę otrzymują również wszystkie osoby działające w obszarze pomocy i integracji społecznej, a od 2020 roku ludzie, którzy pracują na rzecz zmniejszenia skali ubóstwa i wykluczenia społecznego, rozwiązywania problemu bezdomności, wspierania rodzin i systemu pieczy zastępczej, rozwoju wolontariatu czy upowszechniania idei ekonomii społecznej.
W tym roku kapituła przyznała rekomendacje piątce zwycięzców.
Oto oni:
- Bożena Mazurek – prezes Zarządu Spółdzielni Socjalnej „Sercem do Ludzi” w Dzierzgoniu.
- Dorota Betkier – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Dworze Gdańskim.
- Mirosława Anna Cuper– kierownik Gdańskiego Ośrodka Wsparcia przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Gdyni.
- Aleksandra Chojnacka–Huzar – kierownik Działu Opiekuńczo-Medycznego w Domu Pomocy Społecznej „MORS” w Stegnie.
- Katarzyna Lipińska – dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej w Czarnem.
Ośrodek przy ulicy Bosmańskiej świadczy usługi opiekuńcze w ramach czasowego, całodobowego i dziennego pobytu łącznie dla 44 dorosłych mieszkańców Gdyni, którzy z uwagi na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, a nie ma możliwości ich zaspokojenia w miejscu zamieszkania.
Aneta Marczak
fot. Karol Stańczak
UM Gdynia