Gdańsk znalazł się na podium w konkursie Cashless Cities, który wyróżnia samorządy dbające o rozwój płatności bezgotówkowych w miejskiej przestrzeni i wspierające cyfrową gospodarkę oraz ideę smart city. Nagrodę wręczono podczas gali Local Trends w Poznaniu. W imieniu miasta odebrał ją Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. mobilności i bezpieczeństwa.
Ranking Cashless Cities to zestawienie samorządów, które wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich mieszkańców, najlepiej dbają o rozwój płatności bezgotówkowych w miejskiej przestrzeni. Czy polskie miasta są smart? Czy patrząc w przyszłość myślą o wdrażaniu innowacyjnych i technologicznie zaawansowanych rozwiązań? Między innymi takie pytania zadała kapituła konkursu, przygotowując się do jego rozstrzygnięcia.
– Jako Miasto Gdańsk mamy określoną strategię i plan działania. Wiedziałem, że długoterminowo przyniosą nam określone korzyści i rezultaty – mówił podczas odbierania nagrody Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. mobilności i bezpieczeństwa. – Będziemy bronić tej pozycji, bo to dopiero początek naszej drogi.
Za co doceniono Gdańsk?
Jury doceniło możliwość opłacania bezgotówkowo wielu procedur urzędowych, opłat za parkowanie czy zakupu biletów w każdym pojeździe komunikacji miejskiej.
W konkursie brano pod uwagę wdrożenie w mieście systemu umożliwiającego bezgotówkowe opłacenie przejazdu komunikacją miejską poprzez zbliżenie karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego do kasownika/czytnika, bez potrzeby drukowania papierowego biletu. W Gdańsku taki system wystartował w grudniu 2023 roku. Zakup biletów jest możliwy bezgotówkowo w falomatach, czyli urządzeniach z ekranem dotykowym oraz czytnikach kart. W Falomatach pasażerowie mogą samodzielnie wybrać kupowany bilet i zapłacić za niego kartą płatniczą. Z kolei w czytnikach kart, czyli urządzeniach bez ekranu dotykowego – pasażer kupi bilet jednoprzejazdowy automatycznie, przez zbliżenie karty płatniczej lub karty FALA.
Bezgotówkowy zakup biletów komunikacji miejskiej w Gdańsku jest możliwy także przy użyciu aplikacji mobilnych: GoPay, jakdojade.pl, moBiLET, mPay, SkyCash, zbiletem. Każdy, kto ma smartfon albo tablet z dostępem do Internetu, może pobrać i zainstalować daną aplikację, by móc w każdej chwili kupić bilet na autobus lub tramwaj i posiadać go w wersji online. Aplikacje umożliwiają szybkie, bezpieczne i łatwe bezgotówkowe opłacenie przejazdu komunikacją miejską bez posiadania fizycznego biletu.
W naszym mieście można jej dokonać w zakresie podatku od nieruchomości oraz opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Gdańsk był jednym z pierwszych miast w kraju, w którym uruchomiona została nowa funkcjonalność „opłata za gospodarowanie odpadami”. Ponadto, dzięki stronie internetowej i aplikacji Czyste Miasto, istnieje możliwość automatycznego przejścia na stronę oplaty.gdansk.pl i dokonanie płatności z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Dodatkowo, mieszkanki i mieszkańcy Gdańska mogą dokonywać płatności za pośrednictwem terminali lub opłatomatów we wszystkich Zespołach Obsługi Mieszkańców, zlokalizowanych w różnych częściach miasta, a także w wybranych wydziałach urzędu i jednostkach organizacyjnych.
Dzięki tym innowacjom Gdańsk nie tylko odpowiada na potrzeby mieszkańców, ale także staje się liderem w dziedzinie cyfrowych usług miejskich w Polsce.
Cashless Cities
Ranking Cashless Cities powstaje na podstawie autorskiej metodyki opracowanej przez redakcję cashless.pl oraz ekspertów Fundacji Polska Bezgotówkowa. W tym roku obyła się jego trzecia edycja. Partnerem strategicznym jest Fundacja Polska Bezgotówkowa. Udział w rankingu może wziąć każda miejscowość posiadająca prawa miejskie. Oficjalne wręczenie nagród odbyło się w poniedziałek, 14 października podczas wieczornej gali Local Trends.
Paulina Chełmińska
Urząd Miejski w Gdańsku
fot. www.gdansk.pl